Obrazek dnia: wydobycie węgla w Polsce

Słyszeliście kiedyś, że „węgiel podstawą polskiej gospodarki i przyszłością naszej energetyki”? Trend wydobycia ostro dołuje. Przetrzebione złoża, brak środków na inwestycje, brak planowania, …lista powodów jest długa.

Ilustracja 1. Wydobycie węgla w Polsce od końca II wojny światowej do 2017 roku w jednostkach węgla ekwiwalentnego (o kaloryczności 29,3 GJ/t). Przyjęta kaloryczność węgla kamiennego 24 GJ/t, węgla brunatnego 8,5 GJ/t. Choć liczone w tonach ilości wydobywanego węgla kamiennego i brunatnego są porównywalne (w 2017 roku odpowiednio 65,8 i 61,2 mln ton), to blisko 3-krotnie wyższa kaloryczność węgla kamiennego zapewnia mu bezdyskusyjną dominację.

Marcin Popkiewicz

Komentarze

08.02.2018 11:50 Godlike

Nie tylko brak środków na inwestycje, ale też brak decyzji o nich, bo UE nie lubi węgla.

09.02.2018 7:54 Mariusz

Godlike
To raczej nie jest problemem nr1. Nasz węgiel jest droższy w wydobyciu niż węgiel importowany

09.02.2018 11:30 wsciekly_kot

Mariusz, zapomniałeś dodać że większość jest też bardzo zasiarczona i pełna rtęci. Stąd zresztą problemy z wprowadzeniem norm na węgiel, uderzyły by one w nasz narodowy skarb i wyszło by to ile jest on naprawdę wart.

10.02.2018 3:42 gupol(szukam w OZE)

apropos rtęci. ciekawe kiedy w końcu zakażą stosowania amalgamatów dentystycznych na jej bazie.
to jest dopiero ironia. ludzie boją się rtęci w otoczeniu a najwięcej mają jej w... ustach. podobno gabinety dentystyczne w polsce co roku pakują ludziom do ich jam gębowych około 10 ton rtęci. i wszystko jest w porządku.

11.02.2018 16:03 bigenergy

.. na bazie tego wykresu mile widziana prognoza wydobycia chocby na najblizsza piec lat / dekade uwzgledniajaca razem (lub i osobno) politykę UE, postep technologiczny w zakresie rozwoju glownie wiatrakow, PV i akumulacji oraz chocby prognozy niejakiego T.Seba ... o wytycznych zwiazanych z klimatem nawet nie wspominam ;-)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto