Skanska zastosuje ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz

Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Biurowce już wkrótce mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia zostaną przeprowadzone w naszym kraju jeszcze w tym roku.

Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania fasad budynków i ekranów akustycznych ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Tym samym stanie się pierwszą firmą, która zastosuje ją w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność – w Skandynawii, Europie i USA.

To efekt umowy licencyjnej, dzięki której Skanska nabędzie wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

– Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa dla branży budowlanej.

Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 milionów euro zespół pracuje obecnie nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.

– To już nie jest wizja rodem z powieści science-fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko – mówi Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Skanska zapewnia, że technologia perowskitowa oznacza korzyści dla deweloperów, najemców budynków i społeczności – atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze koszty i zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy.

Od 2001 roku firma jest sygnatariuszem inicjatywy UN Global Compact. W 2009, jako jeden z pierwszych deweloperów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, wprowadziła na rynek nieruchomości biurowych certyfikację LEED i ogłosiła wdrożenie w 2017 roku najnowszego systemu WELL Building Standard.

red. gramwzielone.pl

Komentarze

26.01.2018 12:02 Mariusz

Fajnie, że wdrażają coś nowego do produkcji. Może dzięki temu utrzyma się trend na spadek cen pv o 20% rocznie? Chociaz już dzisiaj da sie zrobić elektrownię pv na uzywanych modułach i trakerem własnej roboty z 4 letnią stopą zwrotu z inwestycji

A tego całego portalu gram w zielone będącego puszką na migające reklamy nie da się przez te reklamy czytać. W ogóle w toto nie klikam

26.01.2018 17:04 papa ohara

Mariusz polecam Ci przeglądarkę Slimjet z zainstalowanym ublockiem.

Spokój od reklam gwarantowany.

28.01.2018 12:08 Wicek

Jaka jest sprawność tego ogniwa zastosowanego przez skanską? Jaka jest cena za ogniwo o mocy 1kW? Jaka jest jego trwałość?

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto