Świat powoli odwraca się od plastiku

Nadchodzi koniec ery odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Podczas szczytu ONZ w Nairobi ministrowie środowiska zapowiedzieli walkę z tym problemem, Komisja Europejska zaś ma niebawem ogłosić strategię ograniczania użycia plastiku.

Podczas spotkania przedstawiciele krajów rozmawiali o wielu współczesnych problemach środowiskowych, przy czym szczególny nacisk położono na zanieczyszczenie wód tworzywem sztucznym. Podpisany został dokument wzywający rządy do wdrożenia środków, które pozwolą uniknąć stosowania plastikowych, jednorazowych opakowań, w tym butelek.

Użycie plastiku wykazuje wciąż tendencję rosnącą. Do 2015 roku ludzkość wyprodukowała 8,3 miliarda ton tego tworzywa. Z tego 6,3 mld ton zostało już wyrzucone, a co roku do oceanów trafia około 8 milionów ton. Duża część tych odpadów to produkty jednorazowego użytku, w tym kubki, torebki, słomki i butelki, oraz mikrodrobiny plastiku. Przy obecnym tempie produkcji i utrzymującym się popycie na plastik, do 2050 r. w oceanach będzie wagowo więcej plastiku niż ryb.

Potrzebne konkretne kroki, w tym zwiększenie odpowiedzialności producenta

Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB(1)), choć z zadowoleniem przyjęło rezolucję ONZ, to jednak podkreśla, że aby jakiekolwiek zmiany się dokonały, potrzebne są wiążące cele i harmonogram działań. - Potrzebujemy zasad, które uczynią producentów bardziej odpowiedzialnymi za koszty zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych - w szczególności opakowań - oraz takich, które zachęcą do stosowania trwałych i nadających się do recyklingu rozwiązań – powiedział Piotr Barczak, koordynator polityki ds. odpadów w EEB.

- Chcielibyśmy zobaczyć, jak to porozumienie jest wprowadzane w życie przez rządy państw, przedstawicieli biznesu, organizacje pozarządowe i konsumentów najszybciej jak to możliwe. Potrzeba działania jest pilna – mówiła w wywiadzie dla BBC Li Lin z WWF International.

Powstał „sojusz depozytowy”

Taki dobry przykład płynie już dziś z krajów Beneluksu. Ponad dwadzieścia organizacji pozarządowych z Holandii i Belgii właśnie połączyło siły, wzywając swoje rządy do wprowadzenia systemów depozytowych dotyczących wszystkich (a nie tylko dużych, jak to jest obecnie) plastikowych butelek oraz puszek. Zawiązały one "Statiegeldalliantie", czyli sojusz na rzecz alokacji środków na depozyty. Apeluje on do rządów o wprowadzenie depozytów na wszystkie plastikowe butelki i puszki. Zdaniem organizacji wchodzących w skład sojuszu, systemy depozytowe są niezbędne, aby zmniejszyć ilość śmieci zalegających na ulicach i pomagają zwiększać poziom recyklingu. Mają służyć zmniejszeniu kosztów zagospodarowania odpadów ponoszonych przez samorządy lokalne. Przenoszą także odpowiedzialność na podmioty odpowiedzialne za zanieczyszczenie, czyli producentów opakowań jednorazowych. Zmiany w obu krajach mają być wprowadzone w 2018 r.

Do tego czasu członkowie nowego sojuszu nawołują inne rządy i organizacje zrzeszające miasta do przyłączenia się do ruchu na rzecz systemu depozytowego.

Chiny nie chcą więcej plastiku, a UE zaraz ogłosi strategię

Zmiana nastawienia krajów do plastikowych odpadów dokonała się także w Chinach. Wydały one wchodzący w życie pod koniec roku zakaz importu tworzyw sztucznych, o czym szerzej pisze The Guardian. W samym tylko 2016 r. kraj ten przyjął do recyklingu 7,3 mln ton odpadów tworzyw sztucznych z krajów wysoko rozwiniętych, takich jak UK, USA i Japonia.

Komisja Europejska z kolei pracuje już nad strategią, która ma zniechęcić do korzystania z jednorazowych przedmiotów z plastiku i pozwolić na ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych. Projekt strategii sugeruje także, że rządy powinny zakazać używania plastikowych mikrocząsteczek o wielkości poniżej jednego milimetra obecnych w kosmetykach lub detergentach. Strategia ma być ogłoszona już w styczniu 2018 r.

Jak podkreśla EEB, prawdziwą odpowiedzią na dzisiejsze problemy z plastikiem jest przede wszystkim zmniejszenie liczby produktów jednorazowych. Używanie wielu z nich to niepotrzebne marnotrawstwo wynikające z naszego wygodnictwa – jeśli nie lenistwa.

Ewa Szekalska, teraz-srodowisko.pl

Chrońmy klimata

Komentarze

22.01.2018 7:54 papa ohara

Wszystko fajnie, wszystko super, wszystko ekstra, tylko jak znam życie i tak nic z tego nie wyjdzie a zużycie plastiku będzie dalej rosło.

22.01.2018 9:01 Antropogen

Fajnie ale juz jest za późno bo coraz więcej pompujemy co2 i za 200 maxx 300 lat nie będzie sie dało żyć z powodu klimatu i zakwaszonych oceanów. Niestety ale spalanie się dopiero zacznie i szukanie ropy po stopieniu Arktyki co przypieczętuje los ludzi i wielu gatunków nan ziemi.

22.01.2018 12:10 Albatron

I komu tu wierzyć, skoro w planach ogromne inwestycje w plastik?
Colossal funding in manufacturing plants by fossil fuel companies will increase plastic production by 40%, risking permanent pollution of the earth
https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/26/180bn-investment-in-plastic-factories-feeds-global-packaging-binge

22.01.2018 17:34 CZORNYJ

Odwrócą się kiedy taniej będzie pakować w wielorazowe szkło albo po prostu papier . Nie wcześniej .

@ANTROPOGEN wątpliwe , geometryczny wzrost zużycia surowców już przetrzebił zasoby które miały starczyć na kilkaset lat . Nafciarze już szykują się do zwinięcia interesu a Chiną brakuje węgla . Po prostu nie będzie co i jak spalić .

22.01.2018 20:00 pole torsyjne

alkoholik kiedy budzi się z twarzą we własnych odchodach nie koniecznie od razu się zaszywa. no i pytanie czym byłby być ten "esperal". bo że alkoholem jest ropa to jasne.

22.01.2018 20:41 papa ohara

@Antropogen, nie za " 200 maxx 300 lat nie będzie sie dało żyć z powodu klimatu i zakwaszonych oceanów" a raczej za 20 max 30 lat.

22.01.2018 22:02 PIT

@PAPA OHARA
Też obstawiam, że pierd... to jeszcze w tym stuleciu. Osobiście śmierci się nie boję więc mam to w d... Przestałem się już tym przejmować.

23.01.2018 3:41 gupol(szukam w OZE)

@papa ohara
ty mówisz 20 max 30 to ja przebijam mówię 2 max 3 lata;p. kto da więcej? (znaczy mniej);p
zabawa w histerię to jest to;)

23.01.2018 3:47 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne
"bo że alkoholem jest ropa to jasne."

co za bzdura, ropa nie jest ani alkoholem ani nikotyną. jeśli już trzymać sie barwnych porównań to ropa jest krwią tej cywilizacji. ropa utrzymuje nas wszystkich przy życiu. karmi nas, ubiera, pracuje za nas, przenosi z miejsca na miejsce jest... prawie bogiem. i dlatego tak trudno jest ją rzucić;)

23.01.2018 8:09 Albatron

@Czornyj
Nafciarze jeszcze się nie zwijają. Chiny i USA już mają technologię pozyskiwania hydratów metanu z dna morskiego. Duże zasoby ropy i gazu są w rejonach arktycznych. Wszystko zależy od opłacalności wydobycia.

23.01.2018 10:28 pole torsyjne

@Gupol
krew niech będzie że krew. krew matki ziemi, kielich krwi nowego i wiecznego przymierza z diabłem
uzależnienie właśnie na tym polega że uzależniony widzi w uzależniającej go substancji boga a nagłe odstawienie grozi śmiercią.
ropa do niczego nie byłaby człowiekowi potrzebna gdyby właśnie nie uzależnienie. (patrz amisze)

23.01.2018 11:43 PIT

@POLE TORSYJNE

Nie sprawdzałem ale skoro Amisze nie używają ropy to pewnie trzymają własną populację w ryzach bo inaczej to by się nie wyżywili starodawnymi metodami.

Bez ropy baj baj 9 mld ludzi. Tego kolosa się nie utrzyma. Ktoś będzie musiał umrzeć.
Pytanie kto i kiedy ?

23.01.2018 15:08 CZORNYJ

@ALBATRON ale to nie są zasoby na geometryczny wzrost przez następne 200 lat . Mi osobiście cięcie pieniędzy na badania przez nafciarzy się nie podoba . Koniec tanich , łatwych do wydobycia ropy i gazu to nie jest coś czym będą się chwalić na lewo i prawo . Raczej będą się zaklinać że to tylko plotki , teorie spiskowe i bzdury mimo że za oknem i w portfelu będziemy widzieć co innego . W gaz z hydratów uwierzę jak zagotuje na nim pierwszy czajnik wody . A nikt nie powiedział że USA i Chiny z kimkolwiek się podzielą . @GUPOL ma 100 % racji , ta cywilizacja czci pieniądz ale to ropa i gaz są jej prawdziwymi bogami . Bez nich będzie się musiała przyciąć do ram wczesnego XIX wieku .
Ale nie jednym szybkim cięciem tylko metodą salami . Jedni będą znać benzynę tylko z opowieści i oświetlać chaty łojowymi świeczkami , drudzy nadal rozbijać robionymi na zamówienie V8 .

23.01.2018 15:44 Albatron

@CZORNYJ
A jaki mamy na dzień dzisiejszy wybór ? Zakręcamy kurek i kończymy zabawę w zaawansowaną technologicznie cywilizację i cofamy się o 300 lat wstecz, czy raczej ciągniemy to ile się da? W najbliższej przyszłości wszystkie tzw. odnawialne źródła energii będą tylko dodatkiem do energii z paliw kopalnych. Światowa gospodarka rośnie o około 2,7% rocznie i podobnie zużycie energii. Oszczędzanie nic nie daje (patrz Jevons paradoks) wręcz zwiększa zapotrzebowanie na energię.
To jest sytuacja typu zjeść ciastko i mieć ciastko.
Mam nadzieję, że kiedy zabraknie paliw kopalnych to nie spełni się scenariusz z Mad Maxa, ale w sumie to już mi to wszystko jedno.

24.01.2018 3:10 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne
"ropa do niczego nie byłaby człowiekowi potrzebna gdyby właśnie nie uzależnienie. (patrz amisze)"

no i jeszcze buszmeni, pigmeje, eskimosi, amazońscy indianie...
a co do amiszów to ciekawe czy sami wytapiają stal i produkują części do swoich stalowych narzędzi. i jak to u nich jest z nawozami...
nie mówiąc o tym że spora część używa współczesnych narzędzi typu wiertarka czy pralka.

uzależnienie od ropy to dla większości ludzi jak uzależnienie od pożywienia, wody lub powietrza.
sęk w tym że uzależnienie/nałóg to potrzeba nabyta, wtórna i w przeciwieństwie do potrzeb pierwotnych/podstawowych nie jest niezbędna do normalnego zycia i funkcjonowania. w przypadku ropy to nie jest już tak oczywiste

@pit
"Nie sprawdzałem ale skoro Amisze nie używają ropy to pewnie trzymają własną populację w ryzach bo inaczej to by się nie wyżywili starodawnymi metodami."

mam ochotę użyć dosadnego wulgaryzmu na określenie twojego sposobu myślenia ale napisze tylko że jak zwykle sie mylisz. każda kobieta ma tam po 7 dzieci, jest poligamia itp.

24.01.2018 10:33 pole torsyjne

@Gupol
a co z umiarem? substancje uzależniające upośledzają umysł i wyhamowanie w odpowiednim momencie nie jest w ogóle brane pod uwagę. pewnie dlatego że uwaga jest mobilizacją władz umysłowych
zaspokajanie potrzeb a folgowaniu każdej zachciance to trudne do pomylenia kwestie jak picie kieliszka wina przed obiadem a tygodniowa libacja. śmiem twierdzić że model tzw "cywilizacji" zachodniej to właśnie taka libacja połączona z włamywaniem się do domów sąsiadów i plądrowaniem ich piwnic.
apelowanie o umiar ? watch?v=1zfSpMvdhHc

24.01.2018 22:49 Carlinfan

W tytule słowo świat zmieńcie na korporacje. Jeżeli to w ogóle prawda. Bo kto używa jednorazowych kubeczków czy słomek ? Plastikowe kubeczki to nieodzowny element dystrybutorów wody, a słomki ? Przeważnie fast foody. A zwykły zjadacz chleba nie ma nic do gadania, bo nie on decyduje co się opłaca dać klientowi.

24.01.2018 22:51 Carlinfan

"Bez ropy baj baj 9 mld ludzi. Tego kolosa się nie utrzyma. Ktoś będzie musiał umrzeć.
Pytanie kto i kiedy ? "

Pierw ci co tak zostali ugłaskani przez dobrobyt, ale nie stać ich na wysoki mur i ochroniarzy.

27.01.2018 3:54 Mariusz R.

Świat odwraca się od plastiku?!
Bzdura!
"Amerykańska Rada Chemii (American Chemistry Council), organizacja handlowa, przyznała 26 grudnia 2017, że koncerny wydobywające paliwa kopalne, w tym Exxon i Shell Chemical, zainwestowały ponad 180 miliardów dolarów w budowę zakładów wytwarzających plastik, które w ciągu najbliższej dekady zapewnią 40-procentowy wzrost jego produkcji. Raport potwierdza ustalenia opublikowane 5 grudnia 2017 przez Centrum na rzecz Międzynarodowego Prawa Ekologicznego (Center for International Environmental Law – CEIL), które pokazały, iż branża tworzyw sztucznych wiedziała od lat 70., że jej produkty zanieczyszczają oceany na całym świecie, i przez dziesięciolecia zwalczała przepisy mające ograniczyć kryzys zanieczyszczenia.

link do artykułu nt.
https://www.commondreams.org/news/2017/12/26/oil-giants-invest-180b-plastics-propelling-oceans-toward-near-permanent-pollution

28.01.2018 3:28 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne
no toś teraz podkręcił temat;) konia z rzędem temu kto dokładnie określi na czym ma polegać umiar w konsumowaniu. ile ropy rocznie na osobę?;) ile wody? ile kalorii i w jakiej postaci? zaiste szerokie pole do dyskusj;) już widzę te oskarżenia o czerwoną dyktaturę i centralne sterowanie;)

28.01.2018 12:41 pole torsyjne

@Gupol
dokładnie o to chodzi.tego powinniśmy pragnąć o to się modlić każdego dnia. o CENTRALNE STEROWANIE i o CZERWONĄ DYKTATURĘ. czyli sytuację, gdzie w centrum decyzyjnym jest serce czerwone, niezdolne do egoizmu, tkliwe. wtedy rządy zewnętrzne odejdą jak zły sen.
.

28.01.2018 14:46 pole torsyjne

chyba dobra inspiracja i motywacja do umiaru, watch?v=G9ACMkCyYVk

31.01.2018 4:02 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne

nie obraź się ale to co napisałeś to jakaś kompletna utopia i bujanie w obłokach. serce niezdolne do egoizmu, tkliwe...? no błagam. zapewne jesteś takowym obdarzony ale to stawia cię na przegranej pozycji. raz że zapewne z racji swej natury do władzy się nie rwiesz a dwa - nie zrobisz nawet małego świństewka żeby się do niej dobrać i ją utrzymać;)

niestety nie było jeszcze w historii świata takiej dyktatury o jaką sie modlisz i nigdy nie będzie. w dyktaturze najlepiej czują się aspołeczni psychopaci opętani żądzą władzy a potem strachem przed jej utratą. paranoicy o skłonnościach do zastraszania i mordowania. dyktatura takich ludzi wynosi na szczyt. natomiast tych o tkliwym, altruistycznym serduszku - zmiata z tego świata bez litości
powinieneś o tym wiedzieć;)

01.02.2018 9:40 bojesie

napisałem co jest jedynym wyjściem pomijając kwestie możliwe niemożliwe naiwne czy rozsądne
modlitwa to próba wzniesienia się ponad zdrowy rozsądek
wrażliwość to przywilej nielicznych pewnie tych którzy albo są chronieni od zagrożeń czyli małych dzieci one jeszcze jej nie utraciły albo tych którzy pokonali w sobie strach i oni ją obronili albo odzyskali.(budda)
po co wrażliwość?
po to żeby żyć a nie tylko egzystować i nie pozostawiać na swoich drogach betonowo-asfaltowego śladu. beton rodzi beton gorzej że to beton zbrojony.
watch?v=QS6qOjaM_RI :-)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto