Ceny za energię z PV w Arabii Saudyjskiej blisko 0,02 USD/kWh

W ostatniej aukcji dotyczącej budowy elektrowni fotowoltaicznych w Arabii Saudyjskiej zgłoszono rekordowo niskie ceny energii. Najtańsza oferta, która mogła być jednocześnie najniższą ofertą złożoną w ogóle w dotychczas zakończonych na świecie aukcjach, została jednak odrzucona ze względu na niespełnienie wymogów formalnych.

Saudyjska rządowa agencja Renewable Energy Project Development Office (REPDO) podała wyniki ostatniej aukcji, dzięki której mają powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy do 300 MW.

Najniższą ofertę zgłosiło arabsko-francuskie konsorcjum Masdar-EDF, które zaproponowało cenę wynoszącą tylko ok. 0,0178 USD/kWh. Ta oferta nie została jednak zakwalifikowana do podpisania umowy na sprzedaż energii.

Na rządowe gwarancje sprzedaży energii mogą natomiast liczyć arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 0,0236 USD/kWh, a także konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni i które zgłosiło cenę ok. 0,0266 USD/kWh.

W aukcji swoje oferty poniżej 0,03 USD/kWh zgłosiły także firmy Engie, JGC Corporation, Mitsui czy francuski koncern paliwowy Total.

Zwycięzcy aukcji mogą liczyć na sprzedaż energii po zgłoszonej w aukcji cenie w relatywnie długim, niespotykanym w innych rządowych systemach wsparcia dla OZE okresie 25 lat.

Warunkiem zakwalifikowania danego projektu do rządowego wsparcia jest budowa elektrowni PV z wykorzystaniem przynajmniej 30 proc. komponentów wyprodukowanych lokalnie.

REPDO zaznacza, że podpisanie umów PPA ma nastąpić w najbliższych tygodniach, a zabezpieczenie finansowania dla nagrodzonych wsparciem projektów powinno nastąpić w przyszłym miesiącu.

Arabia Saudyjska dzięki aukcjom chce doprowadzić do zwiększenia krajowego potencjału OZE do 9,5 GW do roku 2030.

Najniższe ceny w aukcjach dla OZE, które dotąd odbyły się na świecie, zgłoszono pod koniec 2017 r. w aukcjach w Meksyku. Ceny na poziomie 0,0177 USD/kWh zaproponował włoski koncern energetyczny Enel dla swoich projektów wiatrowych. W przypadku energetyki słonecznej najniższe ceny rzędu 0,0197 USD/kWh zaproponowało japońsko-chińskie konsorcjum Mitsui i Trina Solar.

red. gramwzielone.pl

Komentarze

17.01.2018 16:58 Mariusz

Jakby to połączyć z siecią przesyłającą prąd prawie bez strat bazującą na zimnoprądowych transformatorach Tesli to można by budować farmy w takich miejscach i przesyłać prąd gdziekolwiek na świecie...

17.01.2018 18:02 PRAKTYK

W Polsce na dobre trwa budowa socjalizmu (to nie ironia) więc daniny muszą lecieć wartkim strumieniem i cały czas więc państwowe / półpaństwowe firmy (węgiel, ropa, rudy, finanse itd) są najlepszą inwestycją a np. telekomunkację, fotowoltaika, wiatraki to szkodniki którym trzeba karami i ustawami przypominać kto jest górą.

18.01.2018 18:00 Rafał

To już przechodzi pojęcie co dzieje się na tym portalu.
Wahhabicka Arabia Saudyjska jest dla was wzorem.
To jest właśnie dowód na sekciarstwo o którym pisałem w poprzednim artykule.

@Praktyk
Jak ci się nie podoba nasza ukochana ludowa ojczyzna to jedź do Saudów. Żonę i psa zostaw w kraju, tak będzie dla nich lepiej.
Tam Kaczyńskiego nie ma. Jest wolność i "demokrancja" i praworządność oczywiście.

21.01.2018 15:28 Mariusz

https://www.youtube.com/watch?v=I65WkONac70

chciałbym żeby się zorganizwała grupa techników lub fizyków która by się zajęła badaniem zjawiska zimnej elektryczności. Ja jestem całkiem zielony i nie pomogę ale mam sile przekonanie że dzieje się tu coś niepojętego dla akademickiej nauki

https://www.youtube.com/watch?v=nVINuhjJtAY

26.01.2018 15:51 PRAKTYK

@RAFAŁ - bez sensu

28.01.2018 3:31 gupol(szukam w OZE)

@rafał
widzę że polityka to twój konik ale raz mógłbyś zmienić płytę, na bardziej praktyczną;)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto