Wielkie obietnice korporacji w dziedzinie ochrony klimatu, rozpływają się po kilku latach.

Miliarderzy, bankierzy i właściciele korporacji od lat ogłaszają nadejście nowej ery zrównoważonego kapitalizmu. W ten sposób obiecują, że postępy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i rosnąca świadomość ekologiczna wśród nowego pokolenia zmienią system gospodarczy, który jest dziś uzależniony od paliw kopalnych.

Jednak opublikowane przez Academy of Management Journal w listopadzie 2017 roku badanie wykazało, że kilka dużych firm, które ogłosiły ambitne cele w zakresie wdrażania zrównoważonego rozwoju, wycofało się z tego, gdy ich zyski spadły lub zmianie uległa kadra kierownicza tych firm.

Prowadzone przez ponad 10 lat badanie objęło pięć dużych firm z Australii, działających w różnych sektorach. Analizowane były raporty firm, informacje prasowe i oświadczenia polityczne, badacze przeprowadzili też ponad 70 wywiadów ze starszymi menadżerami firm. W latach 2005-2015 firmy z sektorów: energetycznych, produkcyjnych, finansowych, ubezpieczeniowych i medialnych, które zatrudniały od 1500 do 36000 pracowników, z dużą pompą przyjęły politykę ochrony klimatu – czyli wszelkich działań mających na celu przede wszystkim zużycia energii z paliw kopalnych i zmniejszenie emisji CO2. Jednak gdy fanfary ucichły, w kolejnych latach firmy po cichu zmniejszały wysiłki w ochronie klimatu.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na ograniczenia firm w zakresie ochrony klimatu, gdy mające im służyć polityki wchodzą w konflikt z interesami finansowymi i zyskami akcjonariuszy. Wg badania, aby korporacje na serio podjęły działania służące ochronie klimatu, potrzebne są regulacje rządowe, internalizujące koszty zewnętrzne i tym samym czyniące działania na rzecz ochrony klimatu jedynym racjonalnym wyborem biznesowym. Innymi słowy, oddolne działania to za mało.

„Jest tak wiele szumu na temat korporacyjnych dobrych uczynków i opowiadania o tym, że korporacje nas ocalą”, powiedział w rozmowie telefonicznej dla dziennika HuffPost Christopher Wright, badania i prof. na University of Sydney Business School, „To jest tak bardzo sprzeczne z rzeczywistością, że aż przerażające”.

Rys. 1 Nowe badanie sugeruje, że zmiany systemowe, które powinny wejść w życie nie będą dokonywane przez same firmy i korporacje. A więc nie będą to tylko działania oddolne. Wikipedia Commons

Prof. Wright, oraz Daniel Nyberg z University of Newcastle, zidentyfikowali trzy odrębne fazy w firmach, które badali.

W pierwszej fazie, firmy określają ramy działań ochrony klimatu i ich biznesowe uzasadnienia. W świetle jupiterów wydają wtedy odważne oświadczenia, używając takich słów jak: „innowacje”, „możliwości”, „przywództwo” czy „win/win”. Jednocześnie unikają bardziej negatywnych określeń, takich jak „regulacje” czy „poświęcenie”. Nowa polityka działań takiej firmy obejmuje wewnętrzne schematy ustalania cen uprawnień do emisji CO2, inwestycje w odnawialne źródła energii lub rozpoczęcie innych inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Druga faza polega na „zlokalizowaniu” problemów poprzez podjęcie kroków mających na celu zmniejszenie zużycia energii, rozpoczęcie korzystania z „zielonych” produktów i usług, oraz promowania działań na rzecz ochrony klimatu. Na tym etapie celem firmy jest wdrożenie działań w zakresie redukcji zużycia energii, jak np. wymiana oświetlenia na energooszczędne. Poza tym tworzone są nowe stanowiska, takie jak np. „dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju”, którego zadaniem ma być nadzorowanie postępu działań. Zewnętrznie, takie programy popchnęły wiele dużych korporacji, w tym takich gigantów naftowych, jak Exxon Mobil czy Royal Dutch Shell do wsparcia Paryskiego Porozumienia Klimatycznego z 2015 roku.

Jednak, kiedy już sprawy zaczynają nabierać tempa, to pojawiają się przeszkody i postęp działań zaczyna wygasać. Trzecia faza oznacza w praktyce powrót do „normalizacji”. Na tym etapie deklarowane wcześniej inicjatywy wygasają, a najważniejszym priorytetem staje się maksymalizacja zysku. W tej ostatniej fazie akcjonariusze firmy, analitycy finansowi czy też menadżerowie wywierają presję na firmę, by ta zredukowała kosztowne inicjatywy klimatyczne i podjęła się nowych możliwości w biznesie, związanych z paliwami kopalnymi, takimi jak szczelinowanie hydrauliczne czy piaski roponośne.

Zmiana założonego wcześniej podejścia i powrotu do stanu wyjściowego ma też postać zmiany na stanowisku kierowniczym, gdzie gabinet prezesa przejmuje osoba, której celem ma być propagowanie strategii „powrotu do podstaw”. W wywiadzie w ramach prowadzonego badania, jeden ze starszych menadżerów firmy ubezpieczeniowej podsumował to w ten sposób: „Zobacz, wszystko to było dobre w dobry czasach, ale teraz jesteśmy w trudnych czasach. Wracamy do pierwotnych rozwiązań”.

Można odnieść wrażenie, że korporacyjnym przesłaniem jest podbijanie bębenka rynków i technologii, ale na pewno nie wspominanie o wymuszających zmiany regulacjach i prawach ograniczających to, co robią.

Christopher Wright

Ostatnie badania zdają się potwierdzać te wnioski. „Patrzysz na systemową zmianę gospodarczą”, powiedział Wright, „Biorąc pod uwagę jej skalę, nie jest więc zaskakujące, że było tak mało działania”. Przeciwdziałanie zmianie klimatu wymaga pełnego przemyślenia teorii ekonomicznych, które przez dziesięciolecia dominowały w polityce krajów rozwiniętych. W latach 80. XX wieku konserwatywne rządy prezydenta Ronalda Reagana i brytyjskiej premier Margaret Thatcher naciskały na agresywne deregulacje, argumentując, że uwolnione od wysokich podatków i biurokracji korporacje i bogacze ukierunkują swoje fortuny na inwestycje tworzące miejsca pracy. Dekadę później, w latach 90. Bill Clinton, przyjął podobny sceptycyzm wobec roli państwa. Jego koncepcja faworyzowała ograniczoną interwencję państwa i powszechną prywatyzację, która nazywana jest neoliberalizmem.

„Musimy przemyśleć jeszcze raz całą drogę, w której przekazujemy przyszłość naszych społeczeństw rynkom i korporacjom”, powiedział Wright, „Taki był konsensus w późnych latach 80. i 90. Niestety, rzeczywistość pokazała, że to nie działa i jest dokładnie odwrotnie”.

Interesy korporacyjne zdominowały międzynarodowe negocjacje w sprawie ochrony klimatu. Na szczycie klimatycznym COP23, Ukraina przedstawiła propozycję udzielenia niektórym z największych trucicieli na świecie większego głosu odnośnie wdrażania Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Stany Zjednoczone, które dążą do zwiększenia wykorzystania węgla i paliw kopalnych, poparły wniosek.

W marcu 2017 roku, kraje rozwijające się, w tym niektóre z najbardziej narażonych na wzrost poziomu morza, wezwały do wprowadzenia nowych regulacji w celu ograniczenia korporacjom możliwości lobbingu wobec członków delegacji z bogatych krajów, biorących udział w negocjacjach klimatycznych. „Te korporacje są zbyt potężne”, powiedział dla The New York Times, Chebet Maikut, reprezentujący na COP Ugandę, „Potrzebujemy mocniejszych zasad”.

Nawet u najbardziej świadomych ekologicznie gigantów biznesu liczne są wewnętrzne sprzeczności. Amerykańska sieć supermarketów Walmart uważa się za lidera w dziedzinie ochrony środowiska. Jej przedstawiciel oznajmił w lutym 2017 roku, że korporacja jest na dobrej drodze do walki ze zmianami klimatu. Ale ten gigant handlowy odmawia przyjęcia do swojego zarządu osób zajmujących się kwestiami środowiskowymi. Zamiast tego chce, by w tej kwestii ekspertem był założyciel sieci sklepów Rob Walton.

Apple - który zatrudnił Lisę Jackson na stanowisko szefa ds. zrównoważonego rozwoju, po tym jak pełniła funkcję administratora w Agencji Ochrony Środowiska za pierwszej kadencji Obamy - w czerwcu 2017 roku wyemitował zieloną obligację o wartości 1 mld dolarów, zapewniając, że stanie się jedną z najbardziej zielonych korporacji. Ale ten wielki producent iPhona przyczynia się do coraz większego problemu związanego z odpadami elektronicznymi. Firma walczy o to, by jej klienci nie mieli możliwości serwisowania urządzeń.

Giganci finansowi: JPMorgan Chase i BlackRock uczestniczyli niedawno w rozmowach wzywających do bardziej agresywnych działań na rzecz walki ze zmianami klimatu, ale wciąż finansują odwierty naftowe w dżungli amazońskiej. JPMorgan zainwestował do tej pory 31 mld dolarów w GeoPark, który zajmuje się wydobyciem ropy w peruwiańskiej Amazonii.

„Można odnieść wrażenie, że korporacyjnym przesłaniem jest podbijanie bębenka rynków i technologii, ale na pewno nie wspominanie o wymuszających zmiany regulacjach i prawach ograniczających to, co robią. Chcą móc same decydować, co będą robić.”

Hubert Bułgajewski na podst. Corporations Make Big Climate Promises Only To Retreat After A Few Years, Study Finds

Komentarze

15.01.2018 16:34 logic

Gazeta wyborcza - Feministki uratują planetę.
A ja dodam że jeszcze geje, islamisci i korporacje.

15.01.2018 17:06 CZORNYJ

@LOGIC toż to poziom satyryczny "Faktów i mitów" albo "Nie" Urbana :D

15.01.2018 17:23 papa ohara

Korporacjom zależy tylko na tym, żeby uratować nas przed posiadaniem pieniędzy a nie przed katastrofą klimatyczną. Emisje i środowisko zupełnie ich nie obchodzą. Udawanie rozkosznej troski to jedynie zabieg marketingowy.

15.01.2018 19:50 Misha_XL

Jasne... Wszystkiemu winni są wielcy tego świata - my, maluczcy, jesteśmy tylko bezbronnymi ofiarami. Na jednym biegunie jest winny jak diabli pan Brown - multimilioner, dyrektor wielkiej korporacji z Londynu. Na drugim - niewinny jak nowo narodzone dziecię pan Smith, robotnik portowy z Plymouth. Problem w tym, że pan Smith ma już 44 lata i poważnie myśli o oszczędzaniu na emeryturę. Część zarobionych pieniędzy lokuje w funduszu emerytalnym - tym, który przynosi największy zysk. Jeśli fundusz się nie sprawdził (bo zarobił za mało), pan Smith przenosi pieniądze do innego. Pan White, menedżer funduszu, świetnie wie, że tysiące takich Smithów postępują identycznie. Dlatego w poufnej rozmowie z panem Brownem grozi sprzedażą dużego pakietu udziałów Wielkiej Złej Korporacji, jeżeli Wielka Zła Korporacja postawi ekologię ponad ekonomią. Pan Brown nie ma wyjścia - albo spuści ekologię w kanał, albo leci z roboty. Pan White podobnie: zbyt duży odpływ Smithów do konkurencji to bezrobocie dla White'a. Pan Smith się cieszy, bo mu rośnie kapitał. I klnie w żywy kamień, bo powietrze zanieczyszczone. Związku między jednym a drugim nie dostrzega, bo jego poziom intelektualny obejmuje co najwyżej jazdę wózkiem widłowym. Beati pauperes spiritu, psia mać!

15.01.2018 20:05 PIT

Przeludnienie powoduje, że korporacje mogą spać spokojnie. Popytu na ich usługi nie zabraknie.

Przynajmniej do momentu aż klimat spowoduje masowe wymieranie.
I dopiero to załamanie globalnej populacji spowoduje, załamanie gospodarcze.

15.01.2018 21:41 CZORNYJ

@PIT odwrotnie , klimat i peaki uderzą w gospodarkę , z biedą przyjdzie głód . Kilka lat głodu utoruje drogę chorobą , razem obniżeniem higieny wywołanym biedą . Jednocześnie bieda i głód będą to katalizatorami wojen i pospolitego bandytyzmu .
Aż do stabilizacji na nowym poziomie dostępnej energii pierwotnej .
Cywilizacje tak upadały albo po prostu wpadały w wielosetletnią stagnacje . Czasami wręcz regres

16.01.2018 13:47 WJ

@MISHA_XL
Zgrabnie to oddałeś mechanizm, który obnaża, że
Wszyscy jesteśmy hipokrytami.

16.01.2018 14:59 Wojtek Sz.

A raczej mechanizm, że wszystko jest zbudowane na jakimś fundamencie, nawet rzeczy, których nie widać w całości - tzw. słonie, megatrendy.

16.01.2018 15:15 Rafał

@Czornyj
Ale horrorystyczną wizję przyszłości snujesz. Strach się bać.
Jak przyjdą uzbrojeni w kałachy bandyci to nawet nie obronisz własnej rodziny, bo banda neomarksistów wmówiła ci że nie masz prawa się bronić a co zatem idzie posiadać broni.
Nalepisz sobie opaskę "respect" to zapewne pomoże.

Straszne jest to że kilkunastu ludzi z bronią może sterroryzować 10 tysięczne polskie miasto.
Polska jest krajem o najmniejszej ilości broni na obywatela w europie.
Podczas gdy nasza historia wskazuje aby każdy obywatel miał w domu zestaw broni: jeden egzemplarz krótkiej i drugi maszynowej i był wyszkolony jak je użyć.

16.01.2018 17:02 CZORNYJ

@RAFAŁ zamiast wylewać żale że nie masz broni to ją sobie załatw :) Rewolwery na czarny proch i kule to anonimowo z drugiej ręki na OLX kupisz https://www.olx.pl/oferta/remington-1858-new-army-cal-44-pietta-rewolwer-czarnoprochowy-CID767-IDqTZZl.html#d3a6ab90ca . Za swój dałam 850 bo krótsza lufa . Dokupujesz drugi bębenek i masz 12 szybkich strzałów . Fajnie się na strzelnicy puszki dziurawi :)
Pozwolenie na normalną , na naboje też nie taki problem . Niekarany , zdrowy na umyśle dostaje od ręki . Tylko ludzie biadolą i powtarzają stare bajki jak przekupki na targu bo im szkoda na badanie i szafę .
Nie wiem jak ciebie , mnie rodzice uczyli że najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny są gaz pieprzowy w kieszeni i sprężynowiec w rękawie :) Z tymi opaskami jak pierwszy raz przeczytałam myślałam że sobie ktoś jaja robi .

Jak @PIT w swoich apokaliptycznych wizjach ma dziury logiczne że by ponton z uchodźcami przepłynął to czemu mu nie wskazać ?

16.01.2018 17:17 PIT

@CZORNYJ

No ja uważam, że załamanie klimatu jest groźniejsze niż peaki bo jeszcze jest dużo miejsca do kopania dziur, a za wydobycie w oceanach jeszcze się nie zabrano.
Ta planeta zostanie wydrenowana ze wszystkiego co tylko możliwe.
Tak więc najpierw zdestabilizuje się klimat od przyrastających zanieczyszczeń no i całkiem możliwe, że głód i wojny o żywność, wodę zrobią swoje i populacja zacznie spadać.

Nie sądzę by najpierw przyszło załamanie gospodarcze.

16.01.2018 18:46 CZORNYJ

@PIT a w co uderzy załamanie klimatu ? Ludzi zacznie masowo zabijać jak w jakiejś hollywoodzkiej szmirze ? Nie , w plony uderzy . I w zasoby wody pitnej . Ludzie zbiednieją bo o wiele więcej będą musieli wydawać na jedzenie . To już się dzieje np: Syria gdzie wieloletnia susza dała paliwo do wojny domowej .
Ropę i gaz z pod dna morskiego ciągnie się od dziesięcioleci :) Angole nawet po węgiel swego czasu podkopywali się pod szelf . Nie wszystkie zasoby geologiczne są opłacalne do wydobycia bo byś więcej musiał włożyć niż byś wyciągnął . Ani nawet technicznie możliwe . Nowych złóż z roku na rok coraz mniej się odkrywa , nafciarze nawet w szukanie przestają inwestować wiedząc że nie warto .

16.01.2018 21:34 observer

@Rafał

Badania pokazują, że posiadanie broni nie zmniejsza liczby przestępstw. Dla przykładu w USA są miasta, w których każdy ma OBOWIĄZEK posiadania broni. Statystyki nie wskazują na spadek przestępczości w związku z masowym posiadaniem broni, raczej osoby, które posiadają w domu broń mają większe szanse zginąć podczas napadu.

https://www.scientificamerican.com/article/more-guns-do-not-stop-more-crimes-evidence-shows/
tutaj zarchiwizowane https://archive.fo/h6MEI
Tutaj polskie tłumaczenie (fragment) http://www.swiatnauki.pl/8,1685.html
całość w ŚN 11/2017

" The claim that gun ownership stops crime is common in the U.S., and that belief drives laws that make it easy to own and keep firearms.
But about 30 careful studies show more guns are linked to more crimes: murders, rapes, and others. Far less research shows that guns help.
Interviews with people in heavily gun-owning towns show they are not as wedded to the crime defense idea as the gun lobby claims."

"Most of this research—and there have been several dozen peer-reviewed studies—punctures the idea that guns stop violence. In a 2015 study using data from the FBI and the Centers for Disease Control and Prevention, for example, researchers at Boston Children's Hospital and Harvard University reported that firearm assaults were 6.8 times more common in the states with the most guns versus those with the least. Also in 2015 a combined analysis of 15 different studies found that people who had access to firearms at home were nearly twice as likely to be murdered as people who did not.

This evidence has been slow to accumulate because of restrictions placed by Congress on one of the country's biggest injury research funders, the CDC. Since the mid-1990s the agency has been effectively blocked from supporting gun violence research.[...]"

16.01.2018 22:08 WJ

@WOJTEK SZ.
Wszyscy jesteśmy hipokrytami miało być trochę parafrazą tytułu "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"
Myślę, że w jednymi drugim jest sporo racji..

Wracając do mechanizmów którym podlegam z przyczyn biologicznych oraz uwarunkowań społecznych, to bywa, że chwilowo udaje mi się spojrzeć na siebie z pozycji obserwatora i tak -bywam hipokrytką. Potem jakoś pokonuję ten dysonans poznawczy. Dzięki temu doświadczeniu pamiętam o pokorze przy ocenianiu innych ludzi...

17.01.2018 2:09 gupol(szukam w OZE)

@pit
"No ja uważam, że załamanie klimatu jest groźniejsze niż peaki bo jeszcze jest dużo miejsca do kopania dziur,
Nie sądzę by najpierw przyszło załamanie gospodarcze."

pewnie dlatego żeś przez rozum cięty i na umyśle szwankujesz. typowe dla wyznawcy UFO;)
sam sobie przeczysz. dopóki jest tania energia, nie ma takich zmian klimatycznych które mogłyby ludzkości cokolwiek zrobić. mając darmową energię możesz spokojnie kolonizować marsa i zakładać miasta na antarktydzie. darmowa energia niweluje praktycznie każdy problem. od zanieczyszczeń po wodę i żywność aż po wzrost populacji.
bez niej 99% ludzi zginie nawet przy super stabilnym i przyjaznym klimacie.

17.01.2018 13:43 Rafał

@OBSERVER
"Badania pokazują, że posiadanie broni nie zmniejsza liczby przestępstw"

Kompletnie mnie te badania nie interesują.
Uchroń bas Panie przed jajogłowymi którzy na podstawie swoich szczodrze finansowanych przez niektóre środowiska badań będą nam mówiły co wolno a co nie.
Chciałbym zajrzeć do domu onych "badaczy" czy oni stosują się do swoich badań i po komórkach nie mają przypadkiem czego schowanego na czarną godzinę.

17.01.2018 14:39 CZORNYJ

@RAFAŁ bo to badania na zasadzie pasy bezpieczeństwa zwiększają prawdopodobieństwo śmierci w wypadku bo jeżdżąca bez nich komunikacją miejską grupa kontrolna wielokrotnie rzadziej ginie w wypadkach samochodowych . No cóż , jak się pediatrzy i epidemiolodzy biorą za robotę kryminalistów i antropologów . To samo co stosują denialiści klimatyczni , bo NAUKOWIEC powiedział bez uściślenia klimatolog , doktor prawa czy badacz tańców mongolskich .

Nikt im badań nie blokował jak sugerował artykuł "świata nauki" tylko zostały wyśmiane za wadliwą metodologie i po prostu nie dostali na to więcej pieniędzy . Dał dopiero Obama , ale tym razem żeby się znowu nie ośmieszyć to samo Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób zmieniło metodologie .
O to wyniki http://www.ncdsv.org/images/IOM-NRC_Priorities-for-Research-to-reduce-the-threat-of-firearm-related-violence_2013.pdf

Cytat : "Badania bezpośrednio oceniające skutki rzeczywistych interwencji z bronią palną (tzn. przypadków, kiedy ofiara przemocy użyła jej do ataku bądź odstraszenia napastnika) niezmiennie wykazywały, iż osoby korzystające z tejże broni mają niższe wskaźniki obrażeń aniżeli osoby stosujące alternatywne formy samoobrony."

[Studies that directly assessed the effect of actual defensive uses of guns (i.e., incidents in which a gun was “used” by the crime victim in the sense of attacking or threatening an offender) have found consistently lower injury rates among gun-using crime victims compared with victims who used other self-protective strategies.]

Co ciekawe w polskojęzycznym internecie znalazłam przetłumaczoną statystykę z tego badania https://www.hoplofobia.info/wp-content/uploads/2014/05/tabela_NCVS_1992-2001.jpg
Tu z opisem https://www.hoplofobia.info/o-skutecznosci-broni-palnej-w-defensywie-1/

17.01.2018 17:17 CZORNYJ

Miało być w poprzednim "kryminologów" :)

17.01.2018 21:51 observer

@Rafał
"Kompletnie mnie te badania nie interesują. "

Jakoś mnie nie dziwi, że nie interesują cię ani badania, ani fakty.

@Rafał
"Uchroń bas Panie przed jajogłowymi którzy na podstawie swoich szczodrze finansowanych przez niektóre środowiska badań będą nam mówiły co wolno a co nie."

Pasuje jako argument przeciw globalnemu ociepleniu jak ulał.

17.01.2018 22:15 observer

@Czornyj
"Nikt im badań nie blokował jak sugerował artykuł "świata nauki" tylko zostały wyśmiane za wadliwą metodologie i po prostu nie dostali na to więcej pieniędzy"

No i po co kłamiesz?
Od 1996r. nie wolno CDC z funduszy federalnych prowadzić badań, które prowadziłyby do ograniczenia posiadania broni. Nie chodziło o jedno badanie, tylko o zakaz prowadzenia jakichkolwiek badań

Informacja np. tutaj:
http://www.latimes.com/business/hiltzik/la-fi-hiltzik-gun-research-funding-20160614-snap-story.html
https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2017/10/04/gun-violence-research-has-been-shut-down-for-20-years/?utm_term=.b2192b75cc08


@Czornyj
"bo to badania na zasadzie pasy bezpieczeństwa zwiększają prawdopodobieństwo śmierci w wypadku bo jeżdżąca bez nich komunikacją miejską grupa kontrolna wielokrotnie rzadziej ginie w wypadkach samochodowych"

Możesz udowodnić swoją tezę?
Chodzi mi o przeprowadzeni równoważności wszystkich badań nad skutkami posiadania broni z powyższym przykładem. Czekam na dowód.

@Czornyj
"[...] znalazłam [..]"

Skąd pomysł na ksywkę Czornyj, skoro jesteś kobietą?

17.01.2018 22:18 observer

@Czornyj (a może Czornyja)

Ciekawym doświadczeniem byłoby dopuszczenie swobodnego dostępu do broni w Polsce (broń może kupić każdy obywatel) i obserwowanie statystyk z tym związanych. Rozumiem, że twoja teza jest taka, że przestępczość w Polsce spadłaby.

Niestety nie przekonamy się o skutkach takich regulacji, bo obecny komunistyczny rząd polski raczej nie zdecyduje się na taki krok.

18.01.2018 3:11 gupol(szukam w OZE)

@obsewrwer
"Skąd pomysł na ksywkę Czornyj, skoro jesteś kobietą?"
skąd pomysł na ksywkę Obserwer skoro ty nie obserwujesz tylko opiniujesz i komentujesz? opinior albo komenter lepiej by pasował;p

i co cie to w ogóle obchodzi? nie interesuj się;) patrz na treść komentarzy i ich się czepiaj a nie "ksywek"

18.01.2018 17:13 logic

@obserwer
A naczelny komuch swoje - "posiadanie broni nie zmniejsza liczby przestępstw"
Wiesz gdzie ja mam wasze kłamliwe lewackie badania w du....e !
Nie chcesz to sie nie broń niech ci twoii islamisci zgwałcą ci zonę a ciebie skrócą o głowę - twój wybór.
Natomiast nie masz prawa odbierać broń innym - paniał ? czy jeszcze raz napisać drukowanymi.

@Czornyj
Broń CP jest problematyczna nie możesz jej nosić stale załadowanej - chodzi o bęben proch czarny powoduje jego korozję i jest wrażliwy na wilgoć.
Gdzie tak te pozwolenia dają na współczesną ?
Ja widze ratunek tylko w klamce na lewo bo legalną to ci lewaki mogą odebrać jak nie daj Boże doszli by do władzy.

18.01.2018 19:30 CZORNYJ

Szacunkowo 99 proc. wszystkich morderstw kumuluje się przy 5 proc. ulic https://vimeo.com/216798933
A 2-6 proc. adresów w obrębie miast generuje do 50 proc. ogółu przypadków łamania prawa zaraportowanych przez policję. https://www.hoplofobia.info/wp-content/uploads/2015/08/2015-The_Law_of_Crime_Concentration.pdf

Jest też koncentracja etniczna "Wbrew temu, co sugeruje zespół epidemiologów, przemoc z użyciem broni palnej w Ameryce (z naciskiem na przestępczość wielkomiejską) nigdy nie cechowała się losowością ani nie była równomiernie rozłożona w społeczeństwie; zawsze kumulowała się w obrębie ściśle określonych segmentów populacji i w ściśle wyznaczonych obszarach . W raporcie Branasa i wsp. ~90 proc. ofiar reprezentowało rasę czarną (Latynosów uzbierało się trochę ponad 7 proc.), co idealne koresponduje z lokalnymi statystykami przestępczości.

W 2013 roku popełniono w Philadelphi 247 zabójstw z premedytacją, a na ostry dyżur z ranami postrzałowymi przyjęto ostatecznie 1128 osób . 95 proc. morderców rekrutowało się z kolorowej mniejszości, z kolei wśród pacjentów urazówek raptem czterdziestu dwóch było białych (strzelców rasy białej zidentyfikowano sześciu). Wiadomo również, że w zależności od roku odsetek zabitych w Filadelfii figurujących w policyjnych kartotekach z historią wyroków skazujących i recydywy oscyluje w przedziale 73-93 proc. (w próbce Branasa 53 proc. ofiar przyznało się do minimum jednego aresztowania przed atakiem). Wszystko to implikuje, że do znakomitej większości strzelanin zarejestrowanych na terenie metropolii dochodzi w zamkniętym gronie pomiędzy czarnoskórymi przestępcami zaangażowanymi w działalność kryminalną .
Np: dla młodocianych gangsterów z Saint Louis prawdopodobieństwo śmierci w strzelaninie jest 1000x https://www.hoplofobia.info/wp-content/uploads/2014/05/Promising-strategies-to-reduce-gun-violence.pdf

Co z tego wynika ? Nie przypadkiem żeby uniknąć śmierci w strzelaninie trzeba przede wszystkim :
Nie handlować narkotykami .
Nie mieszkać w gettcie albo jego okolicach .
Nie utrzymywać kontaktów z kryminogennym marginesem .
Bo broń palna pomoże przetrwać incydent jak wynika z badań które przytoczyłam wczoraj ale mu raczej nie zapobiegnie . Jak pasy bezpieczeństwa wypadkowi drogowemu :) Ludzie z grupy ryzyka świetnie sobie z tego zdają sprawę więc czują większą potrzebę "zapinania pasów" niż ogół .

Liczba zabójstw z użyciem broni palnej w Polsce według statystyk policji w latach 2002-16 spadła z 111 do 15 przy spadku wszystkich zabójstw z 718 do 303 w tym samym czasie . Po drodze uwolniono handel bronią czarno prochową i poluzowano w 2011 ustawę znosząc uznaniowość na część typów pozwoleń . Ilość sztuk broni czarno prochowej w Polsce szacuje się na między 200 000 a 500 000 , legalnie posiadanej nowoczesnej w latach 2014 do 2016 wzrosła z 381 588 do 424675 egzemplarzy . Danych za inne lata niestety na stronie Policji nie ma .

Personalne wycieczki czy zarzucanie kłamstwa przez próbę łapania na trzeciorzędnych szczegółach czy jakiemuś instytutowi zakazano marnowania pieniędzy amerykańskiego podatnika oficjalnie czy nieoficjalnie sobie @Observer daruj . Faktem jest że nie mieli kompetencji i zmarnowali środki które mogli przeznaczyć np: na zapobieganie AIDS . A podobno taki z ciebie przeciwnik pseudonauki ?

Dywagacje nad moim nickiem chciałam zignorować ale w trakcie pisania komentarza naszło mnie że nie mogę . Święte oburzenie że Kobieta skorzystała z wolności i kupiła rewolwer . Może jeszcze mam się ubrać w niebieski worek i odłożyć prawo jazdy na dno szuflady do czasu menopauzy ?
Typowa pogarda lewicowo liberalnych ajatollahów z gębami pełnymi godności i praw kobiet . A jak jest naprawdę regularnie wypływa .
Światowcy co ile by pokoleń jeszcze nie szlifowali bruków w Brukseli czy Paryżu , kto ich tam by po główkach nie głaskał . Z najdroższych garniturów i butów i tak zawsze wylezie słoma zastępcy dyrektora PGR którego czytać nauczyli dopiero na partyjnych kursach .
Już dureń Korwin lepszy bo przynajmniej mówi co myśli .

@Wszyscy chyba rekord długości komentarza w "Ziemia na Rozdrożu" :)

18.01.2018 20:17 CZORNYJ

@LOGIC sama bym się bała ale z wilgocią to jest tak https://www.youtube.com/watch?v=NEGdt9KXcbI Kapiszony w kominki z tyłu wchodzą ciasno a z przodu kule wbijasz z oporem i jeszcze dajesz na nie ciut smaru żeby wyeliminować ryzyko przeniesienia ognia na inne komory . Z korozją podobno też bujda . Znaczy się jakbyś trzymał załadowany bębenek kilka lat to może się jakiś nalot pojawi ale bębenek nie przegnije żeby wybuchnąć jak granat . Osobiście nie nosze nabitego przy sobie bo nie czuje się na tyle zagrożona żeby wchodzić w śliski prawnie temat chodzenia z naładowanym czarnoprochowcem .
Chyba nawet nadal mieszkając na Trójkącie ograniczyłabym się do gazu , noża i butów na płaskiej podeszwie ;) No chyba że by znowu zalało

Tematem pozwoleń na współczesną zainteresowałam się częściowo pod wpływem przyjaciółki a częściowo artykułów m.in na tym portalu . Teraz nie jest z pozwoleniem trudno , zapisujesz się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego lub klubu sportowego co daję ci podstawę formalną do wystąpienia o pozwolenie na broń . Badanie lekarskie , chyba że zawodowo masz z tym styczność np: wojskowi i policjanci są zwolnieni . Egzamin , wywiad środowiskowy , zakup szafy i tyle . Jak jesteś niekarany i zdrowy na umyśle muszą ci pozwolenie dać .
Mąż znajomej załatwiał korespondencyjnie przez stowarzyszenie Parabellum z Zielonej Góry . Też będziemy tam załatwiać na Mojego bo ciut taniej . W sumie już dzwonił i mają wysyłać papiery do wypełnienia .
Bez zmian z pozwoleniem na broń do ochrony osobistej , jest uznaniowe więc wydają krewnym i znajomym królika albo celebrytą jak Doda . Osobiście niewiele mnie interesuje takie bo rewolwer już mam i bardziej przydałby się porządny karabin albo pompka .

Zabiorą , albo i nie zabiorą ? Jak do władzy nie dopuścimy to nie zabiorą :) Ubogacaczy kulturowych jak na razie nie daliśmy wpuścić a podobno miało już być przesądzone .

19.01.2018 17:37 logic

@Czornyj
Zwłaszcza kobiety powinny mieć dostęp do broni zwłaszcza teraz jako zabezpieczenie przed ubogaceniem kulturowym.
Ale lewacko-silamski inkwizytor tego nie rozumie, gorzej on nawet działa z premedytacją.

No wiadomo że lepszy rydz niż nic, przy odrobinie staranności przy ładowaniu można taki mniejszy CP cal. 36 nosić w damskiej torebce i powinien być sprawny. Albo można też jak mówisz nauczyć się walczyć nożem w tym celu polecam coldstell tilite 6 - ja otwieram go jedną ręką z wymachu.
Ja właśnie jestem karany nomen-omen za nielegalne posiadanie broni, wiec o pozwolenie nie mam zamiaru występować (no może wystąpię po zatarciu wyroku tak dla sprawdzenia co mi odpowiedzą) Poza tym nie ufam temu państwu nawet na jotę i takie pozwolenie było by pewnie i tak tylko okresowe. Co robi władza w chwili zagrożenia ? (nie muszą być islamiści - wystarczy np poważny kryzys ekonomiczny i wzrost przestępczości) - ona rozbraja obywateli, oczywiście tych legalnie posiadających broń.
Druga sprawa to dyrektywa UE o broni i kierunek w jakim oni idą, a kierunek jest taki żeby zlikwidować wszelką broń w cywilnych rękach, zgodnie z planem budowy super państwa komunistycznego wg. planu Spinelli, Gramsci.
Możesz poczytać blog Andrzeja Turczyna albo forum bron.iweb.pl
Wiec jeśli idzie o broń to albo nielegalny zakup albo własna produkcja.

Niepokoją mnie dziwne ruchy ze strony PiS - zmiana dobrego rządu a zwłaszcza premier B. Szydło na Morawieckiego jak by to miało coś zmienić. Dalej dziwne wypuszczanie balonów próbnych - typu wypowiedzi starego morawieckiego o uchodźcach czy też ostatnio o rzekomym przyjęciu 500 sierot z Syrii pewnie w wieku poborowym.
Niby nic ale to może być zapowiedzią zmiany paradygmatu.

19.01.2018 21:24 observer

@Czronyj

Widzę, że postanowiłaś pójść w galop Gisha. Ostatnio robił to jeden antyszczepionkowiec. Nie wiem, czy mam cierpliwość odnosić się do wszystkiego.

Dlatego też wrócę do początku dyskusji i zadam jeszcze raz pytanie, na które nie odpowiedziałaś, czyli:

@Czornyj
"bo to badania na zasadzie pasy bezpieczeństwa zwiększają prawdopodobieństwo śmierci w wypadku bo jeżdżąca bez nich komunikacją miejską grupa kontrolna wielokrotnie rzadziej ginie w wypadkach samochodowych"

Możesz udowodnić swoją tezę?
Chodzi mi o przeprowadzeni równoważności wszystkich badań nad skutkami posiadania broni z powyższym przykładem. Czekam na dowód.

Bo to, że umiesz kopiować z internetu wybrane dane z forów zwolenników broni to już zdążyłaś udowodnić.

Istotne jest także to, że w Stanach od ponad 20 lat zakazane jest finansowanie badań, których skutkiem mogłoby być ograniczenie posiadania broni. Potwierdziłaś to nazywając to "trzeciorzędnym faktem".

Chciałbym też abyś - zamiast dalej brnąć w galop Gisha - napisała, które dane w artykule z Scientific American są złe. Tak konkretnie - kawa na ławę. Jak na razie nie podałaś niczego. Dlatego wróćmy do początku dyskusji.

19.01.2018 21:31 observer

@Czornyj
"Dywagacje nad moim nickiem chciałam zignorować ale w trakcie pisania komentarza naszło mnie że nie mogę . Święte oburzenie że Kobieta skorzystała z wolności i kupiła rewolwer . Może jeszcze mam się ubrać w niebieski worek i odłożyć prawo jazdy na dno szuflady do czasu menopauzy ?"

A jednak mnie to zdziwiło.

Zresztą ciebie zapewne też by zdziwiło, gdybym jak jako nick przyjął "Observerka" albo gdyby np. Logic nazwał się Logiczka. Czy np. Rafał podpisywał się Rafaela.


I bynajmniej nie jest to oburzenie na to, że kupiłaś broń. Nie wiedziałem o tym i nie ma to żadnego znaczenia w naszej dyskusji. Nikt ci nie każe się ubierać w niebieski worek (no, może poza Logikiem, który jako hindus ma swoje zdanie na temat miejsca kobiety w świecie; ciekawe, co myśli o miejscu kobiety w społeczeństwie na przykład Rafał?).

Reasumując - nie wiedziałem, że masz broń, zdziwiło mnie tylko, dlaczego kobieta przyjmuje nick w rodzaju męskim. Akurat w języku polskim tutaj jest wyraźne rozróżnienie. Tak samo zdziwiłbym się, gdyby okazało się przykład, że osoba podpisująca się Anna jest facetem. Albo że Gupol (który wylądał u mnie w kill-file wydając dźwięczny odgłos PLONK) jest kobietą.

20.01.2018 16:00 logic

@Obserwer
Według ciebie czornyj powinna się ubrać w burkę albo dać się zgwałcić jakiemus mamelukowi w imię multi-kulti.
Drogi komuszku czornyj może sobie przybierać nick jaki chce, ja wiem że wy teraz chcecie zrobić z europejskich kobiet zabawki saksualne dla mameluków ale póki co żyjemy w Polsce i u nas kobiety są wolne.

20.01.2018 18:12 CZORNYJ

@Observer nie będzie nic od początku tylko podsumowanie .

Ofiary postrzałów są dwa razy częściej uzbrojone jak średnia .
Bo 73-93 % tych ofiar ma kryminalną przeszłość .
99% zabójstw z użyciem broni palnej popełniane jest na 5 % ulic .
Handel narkotykami zwiększa prawdopodobieństwo śmierci w strzelaninie 1000x .
Krótko mówiąc "polegli" uzbrojeni z definicji żołnierze gangów których jest wśród ofiar postrzałów dobre 8/10 ciut deformują pierwszą statystykę .

Po odblokowaniu funduszy ten sam instytut Epidemiologiczny przeprowadził kolejne badanie według ciut innej metodologii , opublikowane w 2013 .
Cytat : "Badania bezpośrednio oceniające skutki rzeczywistych interwencji z bronią palną (tzn. przypadków, kiedy ofiara przemocy użyła jej do ataku bądź odstraszenia napastnika) niezmiennie wykazywały, iż osoby korzystające z tejże broni mają niższe wskaźniki obrażeń aniżeli osoby stosujące alternatywne formy samoobrony."

Atak na źródło pominę bo ten bloger jedynie przytacza dane np: Amerykańskiej policji . Się nie podoba to pisz np: Komendanta Departamentu Policji w Filadelfii .

Co do nicka jak tak cię to trapi to odpowiem . Wynik szczątkowej znajomości rosyjskiego tych którzy mi to przezwisko wymyślili jeszcze w szkole średniej .

20.01.2018 21:42 PIT

@OBSERWER

CZORNYJ to trochę jak Jadwiga Andegaweńska, która została królem, a nie królową ;-).
Takie drobne skojarzenie.

21.01.2018 3:42 gupol(szukam w OZE)

@obserwerka
"Albo że Gupol (który wylądał u mnie w kill-file wydając dźwięczny odgłos PLONK) jest kobietą."

wylądał? co to kuźwa znaczy? jeśli nie potrafisz sklecić jednego poprawnego zdania na mój temat to może po prostu się nie odzywaj;)
P.S.
taki lewak jak ty powinien wiedzieć że płeć jest kwestią umowną...;)

26.01.2018 9:20 observer

@CZORNYJ

I kolejne argumenty typu StrawMan.

A na temat artykułu w Świecie Nauki ani słowa. Widzę, że umiesz tylko kopiować od blogera, który umie kopiować .....

@Czornyj
"Co do nicka jak tak cię to trapi to odpowiem . Wynik szczątkowej znajomości rosyjskiego tych którzy mi to przezwisko wymyślili jeszcze w szkole średniej ."


Tak bywa. :-)
Ale mnie zmyliło. I zapewne wielu innych.

@Gupol

PLONK, PLONK, PLONK, ....

coś się strasznie tłucze w moim kill-file. Nie będę zaglądał (czytał), niech się tłucze dalej na swoim poziomie.

28.01.2018 3:57 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
hehe. więc wielki obserwer intensywnie i aktywnie mnie ignoruje;) wow. wspaniale próbujesz udawać obojętność. tylko po co ci "kill file" ze mną w środku? żeby pamiętać by nie zapomnieć o ignorowaniu mnie hehe? ale nie dziwi mnie to;) w końcu ktoś napisał kilka słów prawdy o tobie. a prawda jest dużo bardziej niewygodna i trudniejsza do zignorowania niż bujda;)

28.01.2018 17:24 CZORNYJ

@Observer wole dyskutować o pierwotnych źródłach niż artykule z jakiegoś czasopisma popularnonaukowego będącego tłumaczeniem artykułu z innego czasopisma . Może odnieś się do przytoczonych statystyk ? Czy dalej trollujesz personalnie ?
Aha , bezpodstawne zarzucanie komuś stosowania swoich ulubionych sztuczek manipulacyjnych w świętym przekonaniu że jak nie ma ich opisanych na polskojęzycznej Wikipedii to tubylcy w "tem kraju" się nie poznają jest delikatnie mówiąc naiwne .

@GUPOL najśmieszniejsze jak są tacy zapóźnieni z aktualną lewicową prawdą etapu ;) http://www.independent.co.uk/news/world/americas/redneck-revolt-group-who-are-they-left-wing-armed-group-protect-minorities-interview-a8117551.html

12.02.2018 3:15 gupol(szukam w OZE)

@czornyj
tylko żeby nie było wątpliwości - kiedy pisałem do obserwera że "w końcu ktoś napisał kilka słów prawdy o tobie." miałem na myśli siebie;) już od paru lat poznaję sposoby dyskutowania tego osobnika więc doświadczenia mi z nim nie brakuje;) myślę że ma dobre chęci i generalnie się z nim zgadzam w wielu kwestiach ale mentalnie jesteśmy tak niedopasowani że aż czasem iskry się sypią;)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto