EDF sprzedał aktywa w Polsce, ogłasza wielkie plany w PV

Francuski koncern energetyczny EDF w ubiegłym miesiącu sfinalizował sprzedaż większej części swojej, bazującej na węglu infrastruktury energetycznej w naszym kraju. Teraz Francuzi, którzy już wcześniej mocno inwestowali w OZE, ogłosili wielki plan inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne.

Dzięki sprzedaży za 4,27 mld zł części swoich polskich aktywów EDF Polskiej Grupie Energetycznej, francuski koncern zyskał środki na nowe inwestycje, które w dużej mierze realizuje w obszarze odnawialnych źródeł energii.

W roku 2015 EDF wyznaczył cel zwiększenia swojego potencjału w OZE z około 28 GW do 50 GW do roku 2030. Inwestycję w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Francuzi realizowali dotąd m.in. w USA, Ameryce Południowej czy krajach arabskich.

Obecnie EDF posiada znajdujące się w ośmiu krajach elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 918 MW, a kolejne 330 MW jest w trakcie budowy. Największa uruchomiona dotąd farma fotowoltaiczna EDF ma moc 115 MW i znajduje się w Toul-Rosières na północnym wschodzie Francji. Ta inwestycja została zrealizowana w roku 2012 i kosztowała około 430 mln euro.

Teraz szef francuskiego koncernu Jean-Bernard Lévy poinformował, że w latach 2020-2035 spółka EDF Energies Nouvelles zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW. To czterokrotnie więcej niż wynosi obecny potencjał fotowotlaiki we Francji, szacowany na około 7,7 GW. Wszystkie instalacje mają powstać właśnie w tym kraju.

Planowane przez EDF elektrownie fotowoltaiczne mają powstać m.in. przy elektrowniach jądrowych, na terenach poprzemysłowych, wysypiskach odpadów, ale także na zbiornikach wodnych przy należących do francuskiej grupy elektrowniach wodnych.

Inwestycjom w farmy fotowoltaiczne we Francji sprzyja zresztą długofalowa i konsekwentnie realizowana strategia wspierania tej technologii w ramach rządowego programu, który wdrożył i zaplanował na wiele lat poprzedni rząd Francois Hollande, a którego realizację kontynuuje obecny rząd Emmanuela Macrona.

Oprócz osobnych aukcji dla większych dachowych projektów fotowoltaicznych Paryż organizuje aukcje dla naziemnych farm fotowoltaicznych. W tym przypadku cel na lata 2017-2020 to objęcie tym systemem rozliczeń projektów o mocy 3 GW.

W ostatniej aukcji dla gruntowych farm PV średnia cena dla zwycięskich projektów wyniosła 63,9 EUR/MWh. Dla projektów w przedziale 5-17 MW średnia była jeszcze niższa, spadając do 55,5 EUR/MWh.

Do 2023 r. Francja ma zwiększyć łączną moc systemów PV, zgodnie z planem nakreślonym przez Paryż, do 20,2 GW. Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

red. gramwzielone.pl

Komentarze

14.12.2017 18:33 P.

A następnym krokiem Francuzów (nie samego
EdF, choć pewnie razem z ENGIE po cichu lobbują w Brukseli) będzie wymuszenie na UE minimalnej ceny za emisję CO2 w wysokości 25-30 €/t np. od 2021 i wzrost tej ceny o 2-3 €/t w każdym następnym roku.

I wtedy my, Polska, ze swoim węglem się ze....

14.12.2017 21:09 Mariusz

https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_France#/media/File:Electricity_production_by_sources_in_France.png

Francja w ciągu około 10 lat zbudowała 60 GW potencjału w energetyce atomowej. Żeby mieć przeciętną moc 60GW ze oze to trzeba zainstalowac systemy 300GW wiatrakach albo sporo więcej w PV. Plus ogromne magazyny energii.
Więc jeśli oni mówią o zwiększeniu w 20 lat potencjału OZE o 30GW czyli 5GW mocy przeciętnej skutecznej to pokazuje pewne realia

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto