Ministerstwo Środowiska chce skarżyć konkluzje BAT

Pod koniec października Ministerstwo Środowiska poinformowało na swojej stronie internetowej, że zaskarży nowe przepisy unijne, które wymuszają na elektrowniach wprowadzenie najlepszych technologii, które redukują emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

– Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się wnieść do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę o stwierdzenie nieważności decyzji o konkluzjach BAT w trybie art. 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – poinformowało Ministerstwo Środowiska.

W uzasadnieniu stanowiska wydanego przez MŚ czytamy: „Pierwsza grupa zarzutów obejmuje, przede wszystkim, ustalenie w decyzji o konkluzjach BAT zbyt surowych i nieadekwatnych poziomów emisji powiązanych z najlepszymi dostępnymi technikami. Ministerstwo Środowiska uważa, że poziomy te zostały ustalone w oparciu o błędne lub niereprezentatywne dane”.

– Niestety autorzy oświadczenia nie informują, na czym polegają błędy, na które się powołują. Drugi zarzut dotyczy trybu głosowania, które było procedowane w systemie lizbońskim, a nie nicejskim, o który wnioskowała strona polska – komentuje polski oddział organizacji Health and Environment Alliance (HEAL). – W oświadczeniu przeczytać możemy, że do przepisów wprowadzono poprawki, których nie poprzedziła debata. Jednak przemilczany zostaje fakt, że prace nad regulacjami trwały kilka lat i są wynikiem kompromisów oraz pracy wielu specjalistów z państw członkowskich.

W opinii Ministerstwa Środowiska dostosowanie polskich przedsiębiorstw, w krótkim okresie (4 lata), do restrykcyjnych wymogów konkluzji BAT będzie wymagało bardzo wysokich nakładów finansowych.

– Ministerstwo nie tylko zapomina o zewnętrznych kosztach zdrowotnych, które oszacowane są tylko dla Polski na 16 mld euro rocznie, ale także faworyzuje sektor energetyczny, którego interes nie może stać przed zdrowiem publicznym i komfortem życia mieszkańców Polski – odpowiada HEAL.

– Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza krajów Unii Europejskiej. Walka z niską emisją przybiera na sile, ale wprowadzanie przepisów dotyczących redukcji emisji z energetyki węglowej też jest istotne. To także zanieczyszczenia, które nas trują, powodują przedwczesne zgony, liczne schorzenia oraz generują wysokie koszty zdrowotne. Ważne jest, by przemysł i energetyka korzystały z najlepszych rozwiązań minimalizujących emisje szkodliwych związków. Po to właśnie powstały konkluzje BAT – mówi Weronika Michalak z Health and Environment Alliance.

HEAL przypomina, że obiekty wysokiego spalania obecnie powodują średnio ponad 5,8 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, a koszty zewnętrzne funkcjonowania sektora energetycznego szacuje się na 16 mld euro. Chodzi m.in. o koszty hospitalizacji, opieki zdrowotnej, absencji w pracy, koszty leków, które – jak szacuje HEAL – nowe unijne regulacje mogą zredukować do ok. 1 mld.

Jak wynika z raportu „Lifting Europe’s Dark Cloud”, nowe przepisy obniżą m.in. liczbę utraconych dni pracy średnio z 1,6 mln do 108 tys. – To nie tylko korzyści zdrowotne, ale także korzyści na państwowej gospodarki i komfortu życia mieszkańców – zaznacza HEAL.

Źródło: red. gramwzielone.pl

Komentarze

10.11.2017 12:48 observer

Szyszko skarży się do tego samego Trybunału, którego postanowienia nie respektuje.

I jeszcze jedno istne kuriozum:

Ministerstwo Środowiska skarży przepisy, które mają chronić środowisko i nasze zdrowie.

Jeszcze trochę i Szyszko będzie skarżył zasadę zachowania energii jako kosztowną i nieadekwatną do jego oczekiwań.

10.11.2017 21:04 Wlodek Mischke - Wroclaw

Ja mysle, za nalezy zaskarzyc do Sadu, niejakiego Szyszko, caly Polski rzad Pani Szydly za dzialalnie na szkode spoleczenstwa polskiego i zaniedbania prowadzace do zaklocen srodowiska szkodliwych dla zdrowia naszego spoleczenstwa.
Powinno sie rowniez zaskarzyc zarzady wiekszosci miast polskich ktore nagminnie wykazuja "smog" wraz z kancerogennymi zwiazkami pochodzacymi ze spalania wegla o wysokosci przekraczajacej radykalnie normy.
Nalezaloby zalac polskie sady takimi skargami, a nastepnie w przypadku zaniedbania/zlekcewazenia przeniesc skarge do sadow Europejskich

10.11.2017 22:45 observer

@Wlodek

Do końca roku sądów nie będzie.....

11.11.2017 7:26 Rafał

Tak, towarzysze macie rację, skarżyć, donosić. Można nawet posunąć się do kłamstw jeszcze większych niż robią to media. Zgodnie z naszą starą zasadą "cel uświęca środki"
Towarzysz Observer stwierdził że sądów niedługo nie będzie, nie wystarczy jednak tylko pisać tego u nas na portalu ale należy zawiadomić o tym fundamentalnym i strasznym odkryciu aktyw z zachodu.
Towarzyszu Observer tą straszną prawdą należy podzielić się natychmiast że wszystkimi.
Zbliża się niebezpieczny dzień 11 listopada, kiedy to faszyści wyjdą na ulicę, uważajcie na siebie.
Byle do 12.

11.11.2017 17:44 observer

@Rafał
"Tak, towarzysze [...]"

Nie musisz się tak zwracać, nie jesteś na spotkaniu partyjnym i nie mówisz do towarzysza Piotrowicza. Porzuć swoje sowieckie nawyki. Przynajmniej tutaj.


@Rafał
"sądów niedługo nie będzie, "

W kwestii sądów zadam ci tylko jedno pytanie: "Czy chcesz, aby sędziów powoływali i odwoływali politycy Platformy Obywatelskiej?"

@Rafał
"Zbliża się niebezpieczny dzień 11 listopada, kiedy to faszyści wyjdą na ulicę,"

No wyszli.
https://twitter.com/Karol_Gac/status/929372118374060032/photo/1

"Biała siła, Ku Klux Klan", "Narodowy socjalizm", "Sieg heil" (serio) - dziwne hasła nacjonalistów. pic.twitter.com/GJOSAXc0O6
— Karol Gac (@Karol_Gac) November 11, 2017

Sig Heil to twoje hasło?

Mnie jakoś nie fascynują łyse pały z tatuażami Wermachtu na plecach. Masz prawo się w tym lubować.

11.11.2017 20:12 tomek

@Rafał, do czasu jak nie wprowadzisz do parlamentu swojej liberalno-narodowo-prawicowej formacji, która poważnie podejdzie do problemu środowiska i klimatu - mamy do wyboru:

a) udawać, że nic się nie dzieje, tak jak robiono to z przemocą domową w XX wieku.

b) rozpętać rewolucje i obalić obecne demokratyczne władze w kraju.

c) potraktować to jako karę za grzechy od Boga i pokornie ją znosić.

11.11.2017 21:15 Rafał

Wy towarzyszu Observer niczego nie rozumiecie.
Wrzucacie towarzyszu do worka jak wam się chce, segregujecie ludzi jak wam się podoba.
Nie podoba się islam: znaczit faszysta
Nie podoba się PO, Nowoczesna: znaczit kontrewolucjonista.
Wasze sekciarskie rozumienie rzeczywistości jest bardzo prymitywne.
Nie pojmujecie towarzyszu że ktoś może rozumieć problem klimatu i mieć jakieś o nim pojęcie a mimo to nie być bolszewikiem. Połączyliście kwestie klimatu nierozerwalnie myślę już z neomarksizmem.
Nie potraficie zrozumieć że ktoś może autentycznie martwić się o przyszłe pokolenia a nie być komuchem.
Robicie złą robotę nam wszystkim.
Nie pozwolę szkalować polski pod żadnym pretekstem i już, tak mam.
Pod artykułami nienawiązującymi do polityki będę pisał merytorycznie, ale jak wyczuję neomarksizm zareaguję, to wszystko.

12.11.2017 7:45 wsciekly_kot

@Rafał, w Twoim wykonaniu to nie dyskusja tylko ciągły atak. Na każdego kto nie ma indyjskiego symbolu szczęścia wytatuowanego brunatną farbą na zwojach mózgowych. Zarzucasz innym to co sam robisz, mianowicie łączenie kwestii ideologicznych z ochroną środowiska.
Ponury jest świat Twojej recepty.

12.11.2017 9:59 Marcin Popkiewicz1

@Rafał
Mam prośbę, żebyś podchodził do innych dyskutantów życzliwie, nie cisnąc podziałów
@Observer
Też czasem bywasz niepotrzebnie nadmiernie złośliwy
@inni
Ogólnie mam prośbę o "mindset" szukania porozumienia i unikania argumentów ad personam.
Czytając niektóre komentarze mam czasem wrażenie słownej nawalanki na Titanicu między lewicowcem a prawicowcem, wierzącym a agnostykiem czy pijacym a abstynentem. W kontekście sytuacji kompletnie bez sensu.
Nie drążmy tego, co nas dzieli - kaźdy z nas jest w 100% zgodny tylko ze sobą i jak szukamy różnic, to na pewno je znajdziemy; w ten sposób trudno budować coś konstruktywnego,a ZnR to miejsce do konstruktywnej wymiany myśli.
Dziękuję!

12.11.2017 11:07 observer

@Rafał
"Nie pozwolę szkalować polski pod żadnym pretekstem i już, tak mam. "

Serio? Polska pisze się wielką literą. Na Kremlu tego nie uczyli? W szkole partyjnej nie było.

To teraz grzecznie przeproś Polskę i Polaków.

@Rafał
"Połączyliście kwestie klimatu nierozerwalnie myślę już z neomarksizmem."

Jesteś tutaj jedynym (albo jednym z nielicznych), który na sił ładuje politykę i ideologię do kwestii klimatu.

@Rafał

I nie odpowiedziałeś mi jeszcze na jedno pytanie: czy chcesz, żeby posłowie PO wybierali i odwoływali sędziów?

Czy tak ma wyglądać wg ciebie sądownictwo?

@Rafał
"Pod artykułami nienawiązującymi do polityki będę pisał merytorycznie"

Merytorycznie jesteś zerem. Przez ostatnie kilka miesięcy nie napisałeś ANI JEDNEGO merytorycznego komentarza. Jeśli taki komentarz się pojawił, to go zacytuj. Wszystko sprowadzasz do dyskusji: my/oni.

@Rafał
"Nie potraficie zrozumieć że ktoś może autentycznie martwić się o przyszłe pokolenia a nie być komuchem."

Dla mnie ty jesteś typowym komuchem. Kilka dni temu pisałeś o tym, by zabierać majątki bogatym (nazwałeś ich banksterami). Dla mnie to zwykły komunizm - czystej wody - ubrany w dzisiejsze terminy. Myślisz, że jak się przebierzesz, to nikt cię nie rozpozna?

12.11.2017 11:40 observer

@Marcin Popkiewicz

Reaguję na przemoc słowną.

Uważam, że robię to bardzo delikatnie. A jeśli wskazywanie błędów, nieścisłości, nielogiczności oraz sprzeczności w komentarzach to złośliwość, to ... jak nazwać kolejne wpisy Rafała obrzucania innych błotem i bluzgania?

Można jeszcze zawsze odpowiedzieć dowcipem
https://www.youtube.com/watch?v=WQxEv-GqJec

12.11.2017 11:59 observer

I jeszcze jeden komentarz. Rzuca on światło na to, jak działają rosyjskie trolle. Działanie Rafała (i paru innych osób na tym portalu), które dają łatwe podziały (MY/ONI) i powodują zaognienie sporu są bardzo podobne do ujawnionych wpisów Rosjan w Stanach. To dlatego Rafał jeszcze nigdy nie odpowiedział na żadne pytanie merytorycznie - pytania te zadawał Adaś, ja i parę innych osób. Za każdym razem było obrzucanie wyzwiskami.

http://www.rp.pl/Opinie/311099918-Ten-ktory-was-podzieli.html
https://archive.is/1pzqR

" Amerykańskie media ujawniły reklamy z czasu kampanii prezydenckiej, za których promowanie w mediach społecznościowych płacili Rosjanie. Są one zaskakujące.

Jedna przedstawia mocujących się diabła i Jezusa. Szatan mówi: „Jeśli ja wygram, to wygra Clinton". Jezus odpowiada: „Nie, jeśli ja mogę pomóc". A podpis głosi: „Zalajkuj ten post, jeśli chcesz, aby Jezus wygrał". Inny z postów przedstawia przekreśloną twarz Donalda Trumpa i podpis: „Nie mój prezydent". A obok wezwanie do udziału w wiecu przeciwników amerykańskiego miliardera. Na innym wpisie widać upamiętnienie policjantów zabitych w odwecie za śmierć czarnoskórych Amerykanów zastrzelonych przez funkcjonariuszy. Na kolejnym wezwanie mieszkańców Teksasu do odłączenia się od USA. I tak dalej...

Żadnej finezji, żadnego wysublimowania. Proste przekazy, hasła i wezwania. Nie wszystkie nawet dotyczą polityki. I wcale nie mają na celu wspieranie jednego kandydata. Paradoksalnie, niekiedy Rosjanie finansowali na Facebooku zaproszenia na dwie przeciwstawne imprezy – tak choćby było w przypadku napięć na tle rasistowskim. Cel był więc zupełnie klarowny: doprowadzić do podziału amerykańskiego społeczeństwa, przyczynić się do jeszcze większej polaryzacji, jeszcze mocniej rozgrzać emocje.

Parę dni temu z kolei amerykańskie media ujawniły, że dwie popularne podczas zeszłorocznej kampanii blogerki (jedna miała aż 70 tys. fanów na Twitterze) nigdy nie istniały. Ich konta, podobnie jak kilka tysięcy innych, zostały ostatnio zablokowane, gdy okazało się, że były prowadzone przez Agencję Badań Internetowych, czyli powiązaną z Kremlem fabrykę trolli buszujących w mediach społecznościowych. Co ciekawe, oba konta były popularne po prawej stronie ze względu na wyrazistość, krytykę amerykańskiego lewactwa czy ostre antyimigranckie wystąpienia. Podgrzewały polityczne emocje, polaryzowały amerykańskie społeczeństwo przed wyborami.
[...]"Jak rozpoznać kacapskiego trolla (lub osobę, która działa na rzecz Rosji)?

Prosta obserwacja: zwróćcie uwagę, że zdecydowana większość czytelników na tym portalu ma różne poglądy. Podział nie przebiega jasno i klarownie. Jest inaczej: w jednej kwestii osoby A, B, C prezentują jedno stanowisko , nieco odmienne X, Y, Z i jeszcze trzecie (tak - bywają więcej niż dwa stanowiska) osoby P, Q, R. Jeśli przejdziemy do innej dyskusji to okaże się, że jedno stanowisko prezentują osoby A, P, X drugie B,Q trzecie Y a czwarte Z i R. Stanowiska i strony zmieniają się w zależności od tego o czym dyskutujemy. Natomiast są pojedyncze osoby, które starają się wszystkie te dyskusje sprowadzić do prostego podziału MY - ONI. Te osoby są z dużym prawdopodobieństwem kacapskimi trollami lub działają pod wpływem kacapskich trolli.


Podam przykład: swego czasu dyskutowałem o pewnych rzeczach z Gupolem. Nie zgadzaliśmy - i to było OK. Ale nie było tak, że całkowicie się nie zgadzaliśmy - były elementy wspólne, były różnice - właściwie cała gama różnych poziomów zgody i niezgody. Natomiast Rafał jako jedyny z dyskutantów programowo ustawia każdą dyskusję MY/ONI.

12.11.2017 12:03 adaś

@Rafał
"Nie pozwolę szkalować polski pod żadnym pretekstem i już, tak mam. "
No to pokaż w którym miejscu komentowany artykuł szkaluje Polskę.
Może nie odróżniasz szkalowania od krytyki ?
Wtedy oznacza to , że chciałbyś powrotu do PRL, żadnej krytyki, tylko propaganda sukcesu.

"Pod artykułami nienawiązującymi do polityki będę pisał merytorycznie"
Czekam i trzymam za słowo.
Z Observerem wielokrotnie sie nie zgadzam.
Ale w tym wypadku zgadzam się zupełnie. Dotychczas nie napisałeś nic merytorycznego.

12.11.2017 12:34 Marcin Popkiewicz

@Observer
Bardzo cenię merytoryczność Twoich uwag. Czasem mam tylko wrażenie, że szybko przechodzisz do wbijania szpilek :)
Szczerze mówiąc, często też mam na to ochotę w różnych przypadkach, ale staram się gryźć w język (no, może w szczególnych przypadkach też mi to nie wychodzi...)

Przykład, który podałeś "w jednej kwestii osoby A, B, C prezentują jedno stanowisko , nieco odmienne X, Y, Z i jeszcze trzecie (tak - bywają więcej niż dwa stanowiska) osoby P, Q, R. Jeśli przejdziemy do innej dyskusji to okaże się, że jedno stanowisko prezentują osoby A, P, X drugie B,Q trzecie Y a czwarte Z i R. Stanowiska i strony zmieniają się w zależności od tego o czym dyskutujemy." dobrze oddaje różnorodność poglądów. Jest tu ona zresztą tak duża :))) że mówienie o forumowiczach "ONI" powoduje u mnie - oględnie mówiąc - zdziwienie.

Wszyscy jak sądzę chcemy czynić świat lepszym miejscem. To normalne, że różnie interpretujemy zachodzące zdarzenia i wyciągamy zróżnicowane wnioski. Choć lubimy mieć prosty obraz świata, to nie jest on czarno-biały, czego się nie dotknąć, czy kwestii paliw kopalnych, czy wzrostu gospodarczego, czy ochrony środowiska, czy kwestii praw człowieka i migracji - w każdym przypadku jest wiele niuansów, powiązań, za i przeciw.
Komentarze pod artykułami, są z natury krótkie i upraszczające, podobnie jak wpisy na FB czy TT. Dlatego najbardziej cenię sobie dyskusje bezpośrednie - i w praktyce stwierdzam, że można zrozumieć stanowiska inne od własnego, a przy okazji często się też sporo nauczyć.

@Observer - dziękuję. Po Twoim "boksowaniu się" z @Gupolem pozytywnie odbieram to, co napisałeś :)
@Adaś - dziękuję. Po Twoim "boksowaniu się" z @Observerem doceniam :)
@Rafał - jesteśmy na ZnR tak zróżnicowani, że tu nie ma "ONYCH", chyba, że masz na myśli ludzi, którym leży na sercu dobro ludzi i naszej pięknej planety (z całą różnorodnością tego, jak je interpretujemy)

12.11.2017 14:02 Mariusz

Observer
Fajnie że już wiesz że istnieją rosyjskie trolle

Może kiedyś nadejdzie dzień, w którym dowiemy sie o angloamerykańskich trollach??

Marcin Popkiewicz

"@Observer
Bardzo cenię merytoryczność Twoich uwag. Czasem mam tylko wrażenie, że szybko przechodzisz do wbijania szpilek :)"

Istnieja tylko 3 sposoby na radzenie sobie z osobami takimi jak Rafał, czyli niepasującymi poglądowo do danego forum ale czującymi potrzebę atakowania osób na nim piszacych. Jeden to ban - tu sie nie da tego zrobić bo nie ma odpowiedniej formuły. A może się da ??? Drugi to zamieszczanie komentarzy po zgodzie moderatora.
Trzeci to udzielanie odpowiedzi na miarę zasług co Observer z grubsza robi i z powodu tego, że nie działaja tutaj dwie pierwsze rzeczy jest to jedyne sensowne rozwiązanie

12.11.2017 20:27 zbig001

Nie piszcie o "znakach szczęśliwości", to nie jest przyczyna włączenia piątego wstecznego biegu przez Polskę.

Nie sugerujcie podobieństwa polskiej skrajnej prawicy z nazistami, nazizm był niebezpieczny ze względy na niezwykle wysokie wykształcenie niemieckiego społeczeństwa i uprzemysłowienie Niemiec.
Nazizm skaptował klasę średnią, arystokrację, przemysłowców, ludzi nauki, inżynierów i techników, przez to był niebezpieczny i zdołał dokonać wielkich zniszczeń, a nie przez swoją egoistyczną i rasistowską narodową ideologię.

To co się zaś dzieje w Polsce, jest przecież żałosne i zdumiewające jak na białą rasę.
Prostactwo, kołtuństwo, zabobon i ignorancja przedstawiane jako powód do chluby, kompleksy niższości, paroksyzmy nienawiści i agresja wannabe-nazioli rodem z czworaków, odrzucenie nauki i wartości edukacji, pusta, czysto rytualna i plemienna dewocja przeradzająca się wręcz w satanizm praktyczny.
Nikt nie ucierpi na działalności Kaczyńskiego i jego podobnych poza rodzimą inteligencją, co będzie samozaoraniem się ewentualnego reźimu czy systemu monopartyjnego z licencjonowaną opozycją.
Agresja reżimu skieruje się raczej do wewnątrz wobec niezdolności zagrożenia sąsiadom, i najwyżej Polska zamieni się w państwo jak współczesna Erytrea czy Syria (lub coś pomiędzy).
Cóż, inne kraje skorzystają na zmniejszonej konkurencji do zasobów.
Choroba szowinizmu i nienawiści do elit wśród prostych ludzi z resztą wcale nie jest mniejsza niż nie przepracowana i niezrozumiana przez te elity przeszłość Polski, i równie głęboko zapiekłe wady charakteru wśród potomków szlachty i nielicznych mieszczan.

W Polsce wszyscy są w jakiś sposób winni, co nieźle podsumowuje socjolog zacofania Jan Sowa w książce "Fantomowe ciało króla" (polecam tę lekturę).

12.11.2017 20:53 adaś

@Mariusz
"...takimi jak Rafał, czyli niepasującymi poglądowo do danego forum ale czującymi potrzebę atakowania osób na nim piszacych."
A skad wiesz jakie Rafał ma poglądy ?
Przecież on ich nawet nie raczył przedstawić.
Wyzywa ludzi od neomarksistów, a skad ja mam wiedzieć co dla niego znaczy to pojęcie?
Może myśli o Spinellim i jego manifeście z Ventotene,( bo o partyzantach z "Świetlistego Szlaku" chyba nie) a może tylko lubi sobie pokrzyczeć: Wy lewacy, Wy neomarksiści...

Pogladowo to tu nie pasował Pilaster negujący antropogeniczne ocieplenie i jeszcze jeden co bardzo cieszył się, że się ociepla i wymyślał płynące z tego korzyści ale nie potrafił podać żadnych naukowych źródeł- nie pamietam już jak się podpisywał.

13.11.2017 0:25 CZORNYJ

@ZBIG001 zdajesz sobie sprawę jak Cię urobili ? https://wszystkoconajwazniejsze.pl/piotr-weresniak-bajki-kolonizatorow-i-bajki-kolonizowanych/
Po co te bzdurne kompleksy niższości . Co my dobry murzyn Tom co jak pan go tłukł gdy mu w kartach nie poszło mówił sobie że to jego wina bo jest głupi i czarny ?

Demoliberalne bajki były dziurawe niczym sito nawet w czasach galopujących wzrostów wydobycia ropy , gazu i węgla , co dopiero teraz nie wspominając o tym co będzie .
Zamiast nad tym płakać i stawać okoniem w imię abstrakcji lepiej się zanurzyć w ten etniczny trybalizm .
Choćby po to by nie zostać pieczystym innych etnicznych trybalizmów które relikty świata tanich kopalin pożrą jako pierwsze .
Społeczeństwo "otwarte" ma szanse z społeczeństwem "klanowym" tylko oddzielone tysiącami kilometrów i rakietami szturmowego drona .
I jeszcze z reguły wycofuje się rakiem bo nie potrafi unieść strat setki razy mniejszych od strat triumfujących "dzikich" .

Bez kopalin będą same Erytreę i Syrię , plus może jakieś Imperium Brytyjskie XVIII wieku i kolonie dojone niczym Kongo w XIX .

13.11.2017 7:29 Rafał

@ZBIG001 napisał :

"agresja wannabe-nazioli rodem z czworaków"

Normalnie jakbym słyszał Michnika. Ty to na żywca przepisujesz z Wyborczej? To się nazywa plagiat, trzeba zawiadomić szanownego Pana Redaktora.
Trudzi się on w pocie czoła aby wychowywać całe pokolenia polskich półinteligentów więc trochę szacunku dla niego proszę.

Oszczędzaj słownik bo może w przyszłości będzie realny powód żeby krytykować tych jak to piszesz "nazioli", wtedy zabraknie ci słów.

Na resztę wulgaryzmów względem mnie nie odpowiadam, nie ma sensu.

13.11.2017 8:02 observer

@Rafał
"Na resztę wulgaryzmów względem mnie nie odpowiadam, nie ma sensu."

ROTFL. ZBIG001 nie pisał do ciebie ani o tobie. Chyba, że sam się do tego poczuwasz.

Nie przeprosiłeś wciąż za "polskę". Przeproś szybko, piszesz do Polaków i jeśli chcesz z Polakami dyskutować, to zrób to jak najszybciej.

Nie napisałeś też, dlaczego chcesz, aby politycy PO wybierali sędziów i dlaczego to ma być takie dobre.

13.11.2017 9:38 Rafał

Szanowny Panie Observerze, mam nadzieję że dzięki takim ja, PO nie dojdzie już do władzy więc o sądy bym się nie martwił.
Po za tym lepiej będzie jak ta "szczególna kasta ludzi" będzie miała bat nad sobą.
Co do małej litery w wyrazie "Polska" to przyznaję się do winy, po prostu nie piszę na komputerze i stąd błąd.

13.11.2017 10:20 MA-TI

Drodzy Forumowicze ZnR.
Przyłączam się do prośby Marcina Popkiewicza.
Unikajmy dzielenia komentujących na "dobrych" i "złych". Każdy z nas ma prawo do własnego zdania i poglądów, ale jednocześnie nie możemy poddawać totalnej krytyce tych, którzy myślą inaczej niż my.
Stąd też apeluję o więcej wyrozumiałości! Zauważcie również, jak często odchodzimy od istoty artykułu, który komentujemy, a skupiamy się na wzajemnych sporach i uszczypliwościach.
Spróbujmy się wznieść ponad podziały. W końcu, jak mniemam, troska o naszą planetę i naszą przyszłość jest dla obecnych tutaj osób najważniejszym celem :-)

13.11.2017 19:07 observer

@Rafał
"Szanowny Panie Observerze, mam nadzieję że dzięki takim ja, PO nie dojdzie już do władzy więc o sądy bym się nie martwił."

Czyli zakładasz, że w polityce rządzić będą zawsze "twoi" politycy?

A zgadnij jaki wyrok zapadnie, jeśli będziesz miał wypadek samochodowy z kimś, kto ma w rodzinie polityka rządzącej partii, która wybiera sędziów.

Widzę, że pokładasz ogromną wiarę w polityków.

@Rafał
"Po za tym lepiej będzie jak ta "szczególna kasta ludzi" będzie miała bat nad sobą. "

Szczególną kastą ludzi nazywasz polityków?

Jeśli tak, to właśnie dając im możliwość wybierania sędziów zdejmujesz ten bat z polityków.

Otóż - Rafale - reguł trzeba przestrzegać. Większość ustaw przeforsowanych przez obecny rząd jest złamaniem reguł. Łamanie reguł zawsze źle się kończy - cel nie uświęca środków i działanie niezgodne z prawem nawet w słusznej sprawie wciąż pozostaje działaniem niezgodnym z prawem.

13.11.2017 20:20 WJ

Chciałbym mieć możliwość wsparcia potencjałem intelektualnym dostrzeganym w Wielu Komentujących, w chwilach, gdy czuję się w swoim " tu i teraz" osamotniona ze świadomością, że wszyscy jesteśmy "na Titanicu" (za MP)
Też mnie czasem kusi, żeby sobie ulżyć i dopiec co niektórym, ale nadal wierzę, że znajdziemy kiedyś determinację, by doświadczyć za MP
"najbardziej cenię sobie dyskusje bezpośrednie - i w praktyce stwierdzam, że można zrozumieć stanowiska inne od własnego, a przy okazji często się też sporo nauczyć."
Warto zanim wrzucimy komentarz pomyśleć , czy po tym będę mógł(a), spotkać się w realu z adwersarzem.
Zanim się ugotujemy, może się zdarzyć dyskusja na żywo.... Cieszycie się ;)

13.11.2017 22:45 zbig001

"ZBIG001 nie pisał do ciebie ani o tobie. Chyba, że sam się do tego poczuwasz."
Wspomniałem o ludziach mających na sumieniu podłości czynione w realnym świecie.
Jakim jest człowiekiem w realu Rafał, nie wiem i nie komentuję.
Z internetu nic nam nie zagraża, tylko "fake news", trolling udający wiedzę i inna dezinformacja...

@Rafał
Gdybym miał czytać tylko jakąś niedawno powstałą gazetę, znaczy że przez większość życia nic nie czytałem uważasz?
Ale polecam ci z "wyborczej" artykuły zapraszanych tam naukowców i specjalistów z wielu dziedzin, gdzie indziej przeczytam wywiad np. z Guyem Standingiem?
Możliwe że też jestem "półinteligentem", tylko dzięku cierpliwości w nauce (a lekturze książek i prac, rzadko gazet) cokolwiek wiem i rozumiem.
Mam wrażenie że stoję na pograniczu dwóch światów, ale to daje cenną perspektywę.

14.11.2017 13:12 Mariusz

http://next.gazeta.pl/next/7,156830,22628786,eko-hipokryzja-to-wlasnie-dlatego-producent-twojego-smartfona.html#BoxNextImg

"Jedno jest dziś pewne: Wiara w to, że koncerny technologiczne dokonają w tej sprawie, samoregulacji, byłaby wielką naiwnością. Dopóki to producenci będą sprawować pełną kontrolę nad wyznaczaniem branżowych standardów, dopóty kwestia większej trwałości i łatwiejszej naprawy urządzeń będzie znajdować się na drugim albo i trzecim planie."

Pytanie do Rafałka
Dlaczego zamiast dewizy klient nasz Pan koncerny stosuja dewizę "skubiemy naiwnych póki sie da"? I dlaego potrzebne sa REGULACJE że te koncerny zmuszac do uczciwej pracy ???

15.11.2017 3:59 gupol(szukam w OZE)

kurna ależ wy durni jesteście. dyskutowanie o polityce zawsze kończy się tak samo jak dyskutowanie o religii - mordobiciem.

to jest niemal prawo fizyki więc jeśli brniecie w taką dyskusję do z góry wiadomo że doprowadzi was tylko w jedno miejsce - donikąd. czyli w jedyne miejsce gdzie mogą dojść bezradni i bezsilni wobec tematów o które się ze sobą szarpią. cóż przynajmniej można się z was pośmiać.

16.11.2017 14:40 CZORNYJ

Można jedynie podsumować czymś z czym rozsądni z wszystkich opcji politycznych zgadzają .
"Jak się sama nie szanujesz to cię nikt nie uszanuje".

18.11.2017 2:20 gupol(szukam w OZE)

@czornyj

... a dlaczego "sama"?. do czego/kogo pijesz z tym zdaniem? cóż to za męsko - szowinistyczne aluzje? homofobie mizoginiczny;p

18.11.2017 21:28 CZORNYJ

@GUPOL do samej siebie :D

21.11.2017 2:57 gupol(szukam w OZE)

@czornyj
a to prze-pra-szam;p

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto