ArtykulyRozwiązania systemowe

Nasza zielona świadomość. Pożar i pozew

Czy ośmioletnie dziecko może być świadome zagrożeń wynikających ze zmian klimatu? Najwidoczniej. W niektórych krajach europejskich ochrona środowiska naturalnego oraz przyczyny jego dewastacji nie są tematem tabu, a świadomość społeczna jest zaskakująco wysoka. Grupa dzieci w Portugalii właśnie przymierza się do pozwania 47 krajów członkowskich Rady Europy za emisję gazów cieplarnianych, która doprowadziła do dewastujących pożarów w tym kraju. Wśród wielu zdziwień, z którymi spotkała się, w czasie zakończonej podróży na Północ Afryki i Południe Europy Agata Skrzypczyk z REO.pl, to było jednym z większych.

Jak przystało na grupę dzieci i nastolatków, środki na pokrycie kosztów procesowych zbierają w równie innowacyjny i nowoczesny sposób, bo za pomocą kampanii crowdfundingowej w Internecie. Czy edukacja w Polsce pozwala na podobną świadomość społeczną? Czy nie powinniśmy zwrócić znacznie większej uwagi na edukację młodego pokolenia w zakresie zmiany klimatu, bo przecież to właśnie te pokolenie ma największą szansę na wpływ i zmianę dotychczasowego paradygmatu.

Według portugalskiego instytutu meteorologicznego, kraj ten w tym roku miał najbardziej suchy wrzesień od 87 lat. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat można było przejechać obok wyschniętych koryt rzek, a mieszkańcy zmagali się z efektywnym nawadnianiem swoich upraw roślin i warzyw gdyż ostatni deszcz widzieli w kwietniu.

Tak suchy klimat w kraju doprowadził do dwóch serii pożarów w jednym roku. Pierwszy kataklizm nastąpił w czerwcu 2017 roku, podczas którego zginęły 62 osoby. Kolejna seria pożarów wybuchła w październiku, chwilę po tym gdy huragan przechodzący obok Irlandii przywiał duże masy ciepłego powietrza. Wiele osób korzystało z ciepłych dni leżąc na plaży i kąpiąc się w oceanie, podczas gdy na horyzoncie widać było chmury piętrzącego się czarnego dymu. W wyniku pożarów, które przeszły wtenczas na północnym obszarze Portugalii zginęło 41 osób.

Grupa 7 dzieci, w wieku od 8 do 18 lat, wykazała się niezwykłą świadomością ekologiczną oraz wyjątkową odwagą i odpowiedzialnością społeczną. Dzieci zorganizowały akcję, w ramach której zamierzają pozwać 47 krajów Unii Europejskiej, które według nich pośrednio ponoszą odpowiedzialność za pożary i susze w kraju. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (ang. EPA) kraje członkowskie Rady Europy odpowiadają za 14% światowej emisji gazów cieplarnianych. Pomimo podpisania Porozumienia Paryskiego oraz zobowiązania się do obniżenia wzrostu średniej temperatury na świecie do maksymalnie 2 stopni Celsjusza, portugalscy nastolatkowie uważają, że kraje europejskie nie robią dostatecznie dużo by zapobiec zmianom klimatu. Składając pozew w sądzie, chcą skłonić pozostałe państwa UE do wszczęcia bardziej radykalnych działań w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz odejścia od paliw kopalnych na rzecz czystej energii.

Jak przystało na młodzież i ich odważne oraz innowacyjne podejście do tematu, grupa nastolatków zbiera fundusze na pokrycie kosztów procesowych za pomocą platformy do przeprowadzania kampanii crowfundingowej. Każdy może wejść na stronę i pod tym linkiem wesprzeć grupę aktywistów portugalskich. Do tej pory udało im się zebrać ponad 24 tysiące funtów brytyjskich ze 100 tysięcy, które muszą uzbierać na wszczęcie procesu. https://www.crowdjustice.com/case/climate-change-echr/

Niezależnie od wyników postępowania sądowego, samo złożenie pozwu będzie bardzo istotnym wydarzeniem, zmieniającym postrzeganie odpowiedzialności za zmianę klimatu. Nie możemy już umyć rąk i powiedzieć „to nie my”. Musimy wziąć odpowiedzialność, bo to my do tego doprowadziliśmy.

Agata Skrzypczyk / REO.pl

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly