Najniższa cena za energię z elektrowni OZE pracującej „w podstawie”

Władze Dubaju rozstrzygnęły aukcję dla elektrowni mającej zapewnić dostawę energii elektrycznej w porze między godziną 16 a 10 rano. Jak podkreślają, energia ze zwycięskiego projektu CSP będzie sprzedawana po najniższej odnotowanej dotąd cenie w przypadku projektu OZE pracującego w podstawie.

CSP (Concentrated Solar Power) to technologia, w przypadku której, w przeciwieństwie do fotowoltaiki, do przechowania energii nie są potrzebne bateryjne magazyny energii. Umożliwia przechowanie produkowanej energii w postaci gorącej cieczy i działa wówczas jak elektrownia termalna.

Możliwości zejścia z kosztami energii produkowanej z elektrowni CSP potwierdza długoterminowe porozumienie na zakup energii, którą podpisano ze zwycięzcą aukcji przeprowadzonej w Dubaju. Umowa PPA podpisana przez DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów – arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric – zakłada sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 USD/kWh.

Koszt całej inwestycji szacuje się na około 3,9 mld USD. Będzie to największa na świecie elektrownia CSP z najwyższą wieżą solarną, której wysokość sięgnie 270 metrów. Uruchomienie produkcji energii przewidziano na ostatni kwartał 2020 r.

Instalacja wejdzie w skład ogromnego kompleksu solarnego Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, którego moc ma sięgnąć do roku 2030 około 5 GW. Do tego czasu Dubaj chce zwiększyć udział energetyki słonecznej w swoim miksie energii do 25 proc., a do roku 2050 udział OZE w miksie energetycznym tego emiratu ma wzrosnąć do 75 proc.

W przypadku umów PPA na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych osiągane aktualnie ceny są w skrajnych przypadkach nawet dwukrotnie niższe – najniższa cena za energię z PV z projektu o mocy 800 MW, który ma powstać w Zatoce Perskiej, wynosi zaledwie 0,0242 USD/kWh, jednak te inwestycje nie zakładają możliwości magazynowania nadwyżek energii i wykorzystania ich w porze wieczornej czy nocnej.

– Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy – komentował ostatnio na łamach Bloomberga szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, oceniając, że technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec ponad 300 GW fotowoltaiki. Bloomberg wylicza, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 0,0245 USD/kWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 0,15-0,18 USD/kWh. Wyniki ostatniej aukcji w Dubaju pokazują jednak, że wyliczenia Bloomberga mogą być już nieaktualne.

W ubiegłym miesiącu w Australii rozstrzygnięto inną aukcję dedykowaną technologii CSP. W tym przypadku odnotowano cenę tylko niewiele wyższą od osiagniętej ostatnio w Dubaju. Więcej o tej aukcji w artykule: 78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7.

red. gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto