Małopolska: Przepisy antysmogowe już obowiązują

Małopolska to pierwszy region w kraju, w którym od lipca 2017 obowiązują regulacje antysmogowe obejmujące całe województwo. Równocześnie z nimi w życie wchodzą przepisy tzw. tymczasowej uchwały, do której będą musieli stosować się mieszkańcy Krakowa.

Obie uchwały: dla Małopolski i Krakowa wprowadzają całkowity zakaz spalania najgorszej jakości węgla oraz mokrego drewna i biomasy w piecach i kominkach. Uchwała dla całego regionu dodatkowo określa rodzaje kotłów, które są dopuszczone do użycia.

- (…) Nie mam złudzeń, że walka o czyste powietrze dopiero się rozpoczyna. Przed nami kilka lat wprowadzania tych przepisów w życie. Z jednej strony czeka nas wymiana dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców, a z drugiej zmiana mentalności wielu osób. To ogromne wyzwanie. Wierzę jednak, że dzięki wspólnemu wysiłkowi – samorządu, wielu organizacji oraz mieszkańców - już najbliższa zima pokaże pierwsze efekty i problem smogu wyraźnie się zmniejszy – mówił marszałek Jacek Krupa.

Uchwała nakłada m.in. obowiązek wymiany dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców, które emitują najwięcej szkodliwych pyłów. W całej Małopolsce jest około pół miliona tego typu pieców, a w samym tylko Krakowie liczba ta waha się między 8-10 tysięcy.

Na usunięcie starych urządzeń Kraków otrzymał niemal 75 mln zł z RPO WM 2014-2020. Dzięki temu do końca 2019 roku uda się pozbyć starych pieców opalanych paliwami stałymi – węglem i drewnem oraz zastąpić je ekologicznymi urządzeniami na paliwa gazowe lub pompami ciepła. Wkrótce podobne umowy będą podpisywane z innymi gminami z Małopolski.

Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli przestarzałych kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Oprócz tego przepisy m.in. regulują czym będzie można palić w kotłach, piecach i kominkach oraz jakie normy jakości te urządzenia muszą spełniać. W praktyce oznacza to zakaz palenia mułami i flotami węglowymi oraz drewnem i biomasą o wilgotności przekraczającej 20 proc.

Mieszkańcy Małopolski na dostosowanie się do przepisów mają kilka lat. Jeżeli obecnie do ogrzewania swoich domów lub mieszkań wykorzystują najgorsze piece, czyli te, które nie spełniają wymogów emisyjnych co najmniej klasy 3, to muszą je wymienić do końca 2022 roku.

W przypadku korzystania z kotła klasy 3 lub 4 ten okres zostaje wydłużony do końca 2026 roku. Z kotłów klasy 5 można korzystać bezterminowo. Natomiast nowe kotły instalowane po 1 lipca muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m3 pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Normy ekoprojektu muszą też spełniać kominki – starsze urządzenia, które ich nie spełniają należy od 2023 roku wyposażyć w specjalne elektrofiltry.

- Musimy powiedzieć +dość+ paleniu w piecach śmieciami i najgorszym węglem, jeżeli nie chcemy dłużej oddychać powietrzem, które nas truje. Ponad 98 proc. mieszkańców naszego regionu oddycha powietrzem, w którym nawet 10-krotnie przekroczone są dopuszczalne poziomy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ponad 4 tys. osób rocznie umiera na choroby, które są następstwem zanieczyszczonego powietrza, a koszty leczenia tych osób i ich nieobecności w pracy szacuje się na 3 mld zł rocznie - uzasadnił wprowadzenie przepisów wicemarszałek Wojciech Kozak.

Walcząc o czystsze powietrze władze województwa zdają sobie sprawę, że nie można tylko wymagać. Dlatego mieszkańcy mogą liczyć na konkretną pomoc. Dzięki środkom z RPO WM 2014-2020 będzie można zdobyć wsparcie na wymianę starego pieca w swoim domu – do podziału jest aż 100 mln euro. W Małopolsce realizowany jest też innowacyjny projekt LIFE, który Komisja Europejska uznała za najlepszy w Unii Europejskiej.

To dzięki niemu w 55 gminach zatrudnieni zostali ekodoradcy, z których wiedzy i pomocy może korzystać każdy. Eksperci pomagają zdobyć dotację na wymianę pieca, a przy użyciu specjalnego sprzętu – kamer termowizyjnych – pokazują mieszkańcom, którędy z ich domu „ucieka” ciepło. W dostosowaniu się do nowych przepisów Małopolska pomaga też gminom. To na nich, ich służbach gminnych i strażach miejskich będzie bowiem spoczywał obowiązek kontrolowania, czy przepisy uchwał antysmogowych są przestrzegane.

Żródło: REO.pl, www.kurier.pap.pl

Komentarze

18.07.2017 17:41 mol

Ciekawe czy jakość powietrza poprawi się w 2018

18.07.2017 21:29 papa ohara

Założę się, że się nie poprawi a nawet pogorszy. Ludzie uwielbiają robić na przekór przepisom i urzędasom. Należy spodziewać się większej ilości spalanego fatalnej jakości węgla i śmieci szczególnie o późnyvh porach nocnych.

19.07.2017 8:24 Romek

Przede wszystkim to źle sobie wyliczyli te dotacje bo 75 mln złotych to przy średniej cenie w miarę dobrego pieca wynoszącej 4000 złotych, mają pieniędzy 2014 a 2020 rokiem zaledwie na 18750 pieców. Nawet gdyby policzyć średnio, że są w takich domostwach po 4 osoby, to mają dotacji na niewielką dzielnicę Krakowa, nie wspominając o całym województwie. Nawet te 100 mln € do podziału na całe województwo przy podobnej cenie pieca daje tylko 105750 dotacji. W dodatku to i tak zostanie źle zrobione a większość spojrzy na to jako na darmową kasiorę i będą kręcić jeśli nie przeprowadzi się odpowiednich kontroli wśród inwestorów.

19.07.2017 21:29 mol

Pewnie cena piece podskoczy dziwnym trafem.

20.07.2017 14:01 ludomir

Wymiana taniego pieca na drogi- i taniego paliwa na drogie prowadzi do pogłębienia zjawiska, które obserwujemy a nie do jego likwidacji. Homo Economicus zrobi wszystko by obniżyć koszty nawet kosztem zdrowia. Jedyną racjonalną polityką jest obniżenie kosztów ogrzewania do akceptowalnego przez 80% użytkowników poziomu. Racjonalnym ekonomiczne sposobem obniżenia kosztów ogrzewania jest termomodernizacja polegająca na KOMPLEKSOWEJ INWESTYCJI OBEJMUJĄCEJ WSZYSTKIE elementy budynku mające wpływ na zapotrzebowanie na energię. Do tego by zrobić to dobrze trzeba stworzyć system wsparcia dla inwestorów zarówno w zakresie wiedzy jak i dostępu do źródeł finansowania. Dla 20% których na nic nie stać należy zwiększyć poziom wsparcia finansowego. To oczywiscie trudniejsze niż wydanie zakazu i dotacja do kotła. Sposób walki ze smogiem jest równie głupi jak dotacja na finansowanie energii gospodarstwom popadających w ubóstwo energetyczne.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto