Gąsienicowa ciekawostka obnaża desperację

Po mediach, Facebookach i Twitterach rozeszła się wieść o gąsienicach, które są zdolne do zjedzenia plastiku.

W świecie, w którym masa plastiku w oceanach jest na dobrej drodze do przewyższenia masy ryb, w którym przesycają się nim nawet wody Oceanu Arktycznego, a pod niebo piętrzą się piramidy plastikowych sztućców, torebek i innych jednorazówek, desperacko łakniemy dobrych wiadomości, które pozwolą nam wyprzeć dręczącą świadomość, że z każdą wziętą do kilkunastominutowego użytkowania jednorazówką zabijamy życie na planecie.

W szale zachwytu komentatorów, że już nie trzeba się będzie przejmować plastikowymi odpadami, rozmyła się informacja z oryginalnej wiadomości, że na zjedzenie 0,092 grama polietylenu 100 gąsienic potrzebowało 12 godzin. To nie jest wydajność, która by mogła zrobić różnicę. Być może mógłby ją zrobić wyekstrahowany enzym, którym można by traktować odpady, gdyby dało się je efektywnie zebrać.

Jakie rozwiązania mogą więc poprawiać sytuację. Są przykłady:

‘Verpackungsverordnung’

Powiedz to z ustami pełnymi chrupek. To niemieckie prawo czyniące producentów opakować odpowiedzialnymi za odpady. Przez system kaucji zwrotnej przeszło już 2 miliardy butelek.

Zakaz plastikowych toreb jednorazówek

A w każdym razie ich wycena nawiązująca do rzeczywistego kosztu ich stosowania. Zapytaj Irlandczyka czy chce w sklepie plastikową reklamówkę, a powie, żebyś się od niego od torbił, w każdym razie zazwyczaj. Po wprowadzeniu opłaty 15 eurocentów za plastikowe torby ich roczne zużycie nagle spadło z 328 do 21 rocznie na osobę. Francja idzie jeszcze dalej, zakazując w tym, roku jednorazowych toreb plastikowych, a jednorazowych plastikowych talerzyków, kubeczków i widelców w 2020.

Hamburg has stopped its city officials buying single use coffee capsules, bottles and plastic cutlery and there is no reason why every other public authority can’t do the same. ‘Green public procurement’ is the name of the game and we recommend it everywhere.

‘EU action plan’

Bruksela też dostrzegła problem i podjęła prace nad mającymi pojawić się w tym roku regulacjami mającymi ograniczyć użycie plastikowej ‘drobnicy’ i przezwyciężyć trudności w ponownym użyciu i recyklingu tego co pozostanie, tak, by odpady przestały trafiać do środowiska.

Bioplastiki

To nie jest srebrna kula. Nie wchodząc w szczegóły, ten „technofix” może narobić wielu nowych problemów.

To czego naprawdę potrzebujemy, to odejście od stosowanie jednorazowych plastikowych przedmiotów.

Marcin Popkiewicz

Komentarze

08.05.2017 3:36 Carlinfan

Jakoś z wykorzystania eternitu można był odejść, niemal od tak. Ciekawe, że plastikowych toreb chcemy, ale jakoś nie możemy się ich pozbyć ze sklepów.

08.05.2017 5:38 Nowicjusz

Sensacyjne informacje o wynalazkach lub odkryciach ratujących cywilizację pojawiają się dość często. Nie tak dawno pisano o technologii przeróbki CO2 na etanol w temperaturze pokojowej - takie współczesne perpetum mobile.
Również w dziedzinie zasobów pojawiła się informacja, że w Teksasie odkryto złoża ropy większe niż w Arabii Saudyjskiej,
W przypadku omawianych gąsienic dobrze byłoby wyhodować odmianę wodną (morską i słodkowodną), ponieważ duża część plastików ląduje w morzach i rzekach a także arktyczną.

08.05.2017 9:56 pole torsyjne

tworzywa ulegające biodegradacji to jest dobre rozwiązanie( takim tworzywem jest np. papier) inne dobre rozwiązanie to sprzedaż towarów luzem do garnuszków wiaderek słoików co kto z domu przyniesie. wiaderka mogły by mieć ciekawe zdobienia które świadczyły by o statusie społecznym. tak że można byłoby się pokazać. dla młodzieży jakieś czaderskie na chrupki

08.05.2017 13:39 WJ

Na polach hula coraz więcej śmieci.
Ostatnio prosiłam Użytkownika wielu hektarów by zwrócił uwagę Traktorzystom, żeby zabierali biało- czarne wszechobecne folie przy uprawianych gruntach. Okazało się że pochodzą z kiszonek i muszą coś z tym zrobić, bo zapychają im maszyny....

Czy to wszystko można usprawiedliwiać?

@POLE TORSYJNE
Doświadczając jak Ludzie dewastują Naturę, uczę panowania nad moim Umysłem, chyba każdego dnia ;)

08.05.2017 14:04 Wszystkowiedzący

Lepsze byłyby bakterie zżerające plastik,bodajże już takowe istnieją.

09.05.2017 8:52 Uru

Pamiętam jak jeszcze jakieś 6-7 lat temu wprowadzono zakaz sprzedaży foliowych torebek jednorazowych w marketach. Z taką wielką pompą ich zakazano i nawet wyegzekwowano ten przepis. Nie było ich ze 3 miesiące? Dokładnie nie pamiętam ale działało.. krótko. Bo jak widać znowu są, a dlaczego? Bo wygodniccy idioci zażądali żeby wróciły, bo nie chce im się kupić materiałowej torby, która jest pojemniejsza, wytrzymalsza i ekologiczna. Ma jedną wadę, dużo kosztuje w porównaniu do foliówki. Wszystko się rozchodzi o pieniądze i władzę. Jak ekologia albo utylizacja śmieci będzie opłacalna i będzie komuś dawać władzę, wtedy natychmiast znajdzie się ktoś kto się tym zajmie i załatwi sprawę w mgnieniu oka.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto