Kronika Rozdroża: 2009-01-26

Coraz mniej drzew trafia pod topór

treePod koniec ubiegłego roku wyraźnie spadło tempo wycinki drzew w Puszczy Amazońskiej - ogłosiło brazylijskie ministerstwo środowiska. Zdaniem rządu przyczyniła się do tego skuteczniejsza niż dotychczas polityka ochrony lasów tropikalnych. Ten entuzjazm studzą jednak ekolodzy. Twierdzą, że to głównie z powodu kryzysu gospodarczego pod topór trafia mniej drzew.
Lasy Amazońskie odgrywają jedną z najważniejszych ról w stabilizowaniu klimatu naszej planety.

pl czytaj więcej >>

Zagrożone stworzenia morskie w Antarktyce

zagrozone stworzeniaW pobliżu Antarktydy, w wodzie o temperaturze bliskiej zera, żyją pewne gatunki, jak np. morski pająk, skałoczep lub jeżowiec, które są najbardziej narażone na efekty globalnego ocieplenia związane z ogrzewaniem się wód oceanu.
Organizmy bytujące na dnie morskim wokół Antarktydy, odizolowane przez miliony lat przez zimne prądy - rodzaj skorupiaka (oniscus asellus) czy rodzaj ślimaka (peltodoris nobilis) - stanowią najmniej poznane stworzenia na świecie.
Naukowcy na Półwyspie Antarktycznym obawiają się, że stworzenia te mogą tolerować tylko bardzo małe zmiany temperatur, a wody już podgrzały się o 1°C w ciągu ostatnich 50 lat.

ang czytaj więcej >>

Zmiany klimatyczne mogą zniszczyć Filipiny

floodZmiany klimatyczne mogą mieć niszczący wpływ na Filipiny, prowadząc do ogólnego zniszczenia flory i fauny tego kraju oraz zatopienia stolicy Manili, ostrzegli naukowcy z NASA.
Według fizyka i pracownika NASA, Josefino Comiso, stałe roztapianie się czaszy lodowej w Arktyce, spowodowane zmianami klimatu, może przyczynić się do podniesienia poziomu wody o 7 m.

ang czytaj więcej >>

Powiększanie się "stref śmierci" w oceanie

oceanGlobalne ocieplenie może sprawić, że mieszkańcy oceanu będą mieć trudności z "oddychaniem". W "strefach śmierci", czyli w obszarach o niskiej zawartości tlenu w oceanie, nie będą mogły przeżyć bardziej skomplikowane organizmy jak ryby, kraby czy małże. Grupa duńskich badaczy oznajmiła, że niekontrolowane ocieplanie się globu może prowadzić do dramatycznego w skutkach powiększania się obszarów o niskiej zawartości tlenu (co może poważnie zagrozić rybołówstwu przyp. red.). Odkrycia są prezentowane w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience.

ang czytaj więcej >>

Odsunięcie widma kryzysu

opecKraje OPEC wydały orzeczenie dotyczące globalnego importu ropy. Ma ono opóźnić negatywne skutki szczytu wydobycia (peak oil) i kryzysu z tym związanego do momentu, aż cena ropy naftowej nie powróci do wartości przynoszącej zyski.

ang czytaj więcej >>

Kontrakt gazowy Gazpromu i Naftogazu

gazprom"Rosyjski potentat gazowy Gazprom ma nadzieję na podpisanie kontraktu z Ukrainą na dostawy gazu na okres 20-30 lat. Umowa taka zapewniłaby gwarantowany przesył gazu do Europy" - powiedział Alexander Medvedev, szef Gazpromu.
Gazprom i ukraińska firma gazowa Naftogaz podpisały w poniedziałek długo oczekiwaną umowę dotyczącą dostaw gazu do Ukrainy w latach 2009-2019. Umowa ta była przedmiotem sporu, przez co odbiorcy w Europie byli odcięci od gazu. Unia Europejska nazwała tą sytuację "niewiarygodną i nie do zaakceptowania". Rosyjski gaz znów zaczął płynąć do Europy w czwartek.
"Myślimy o dłuższym okresie 20-30 lat w związku z podobnymi umowami [z innymi odbiorcami gazu]", powiedział w telewizyjnym wywiadzie Alexander Medvedev.

ang czytaj więcej >>

Hiszpańskie farmy wiatrowe ustalają nowe rekordy

windW Hiszpanii krajowy operator energetyczny REE oświadczył, że "rozwój hiszpańskich farm wiatrowych ustanawia nowe rekordy w wytwarzaniu energii". REE obecnie wytwarza 10,923MW, przekraczając wcześniejsze rekord 10,880MW ustanowiony w zeszłym roku.
Rząd hiszpański zachęca do rozwoju odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach, aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Emisja Hiszpanii jest wciąż daleka od poziomu przyjętego w protokole z Kyoto.

ang czytaj więcej >>

Europa prosi o przyjęcia systemy rynku handlu emisjami

tradeKomisja Europejska w piątek przygotowała apel skierowany do bogatych krajów - w szczególności Stanów Zjednoczonych - aby przyjęły program handlu emisjami jako główny mechanizm ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Europejczycy sporządzają swoje propozycje, a w tym czasie USA prowadzi intensywne debaty nad sensem wprowadzenia takiego systemu rynkowego.

ang czytaj więcej >>

"Zielona ekonomia"

zielona ekonomiaNowe dane udostępnione dziś pokazują, że dokonując transformacji do globalnej "zielonej" ekonomii można nie tylko ochronić planetę przed najgorszymi skutkami zmian klimatu, lecz - co zaskakujące - dużo zyskać.
"Ścieżka do nisko emisyjnej ekonomii" - nowe badania McKinsey&Co - pokazują, że globalne ocieplenie może być utrzymane poniżej krytycznego wzrostu 2°C i że jest to do zrobienia. Badania przedstawiają w szczegółach koszty obniżenia szkodliwej emisji dwutlenku węgla. Pokazują również, że tylko przez natychmiastowe działanie unikniemy najgorszych skutków zmian klimatu.

ang czytaj więcej >>

Koszty zapory wodnej Xiaoxi

hydroplantXiaoxi - zapora w wodnej elektrowni w Chinach. Niska ściana betonu wzdłuż starych rolniczych dolin powinna pomagać firmie energetycznej w dalekich Niemczech przyczynić się do ochrony klimatu - tak jest, gdy chińscy inwestorzy budowlani zyskują intratne "kredyty emisji".
Ale w ostateczności nowa zapora Xiaoxi może w żaden sposób nie wspomagać zmniejszania emisji. A koszty społeczne, jakie zostały poniesione, są ogromne.
Z powodu budowy zapory konieczne było wysiedlenie prawie 7500 mieszkańców - "Nikt nie zapytał nas, czy chcemy się przenieść", żali się 38 letni mężczyzna, którego rodzina straciła dom. "Rząd tylko ogłosił - "Wasze domy zostaną zburzone"".
Jeżeli krytycy mają rację, to zapora na krótko zmieni niemiecką konsumpcję oraz klimat. A przypadek budowy wodnej elektrowni jak Xiaoxi nie jest w Chinach jedyny.

ang czytaj więcej >>

Eksperyment dotyczący zmian klimatu

testBBC opublikowało wyniki klimatycznego eksperymentu, w którym oprócz grupy wybitnych naukowców wzięły udział setki użytkowników komputerów na całym świecie. W projekcie wykorzystano technikę przetwarzania rozproszonego (distributed computing). Więcej o eksperymencie, jego rezultatach i o tym, co można zrobić by przeciwdziałać zmianom klimatu, można przeczytać na stronie BBC.

ang czytaj więcej >>

W skrócie

info
Bezskuteczne próby rozwoju alternatywnych źródeł energii
Masdar City bez samochodów

ang czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto