Kronika Rozdroża: 2009-01-24

Wpływ globalnego ocieplenia na lasy

lasGlobalne ocieplenie zagraża lasom, mówią badania. Lasy na północnym zachodzie USA wysychają dwukrotnie szybciej niż miało to miejsce 17 lat temu. Najnowsze badania wykazały, że trend ten jest spowodowany wzrastającą temperaturą.
"Wyższe temperatury powodują częstsze susze latem i mniej śniegu zimą. Takie warunki są idealne dla rozwoju pateogenów i gatunków inwazyjnych" - powiedział Phillip van Mantgem ekolog z U.S. Geological Survey.

ang czytaj więcej >>

Nietypowe błyskawice a globalne ocieplenie

nietypowe błyskawiceEksperci ostrzegli, że jeżeli nie zostaną podjęte działania, aby złagodzić zmiany klimatyczne, typowe tropikalne monsuny zmienią swój charakter. Będą je cechować: większa częstość wystepowania wiatrów huraganowych, nawalne opady deszczów, powodzie oraz uderzenia piorunów o dużej intensywności.
Sabah, Malezja: Seria intensywnych wyładowań atmosferycznych rozświetlała niebo w środową noc, czemu towarzyszył bardzo obfity deszcz, podaje Daily Express.

ang czytaj więcej >>

Dostępność wody pitnej:"Peak oil - peak water"

waterPowiększająca się światowa populacja, zmieniający się sposób odżywiania oraz ekspansja ludzkości może przynieść koniec czasom, gdy woda pitna jest łatwo dostępna.
Ostrzeżenia pojawiły się w rocznym raporcie Instytutu Pacyfiku w Kalifornii - ekolodzy zaczęli stosować termin "szczyt dostepności wody" ("peak ecological water"). Istotą tego pojęcia jest - jak i w koncepcji "peak oil" - to, że świat musi skonfrontować swoją gospodarkę z naturalnymi ograniczeniami zasobu, który dawniej został uznany za praktycznie nieskończony.
Według Petera Gleicka - przewodniczącego Instytutu Pacyfiku i autorytetu w sprawach światowych zasobów wodnych - "Świat jest niebezpiecznie blisko końca "zbilansowanego gospodarowania wodą"".

ang czytaj więcej >>

Meksyk skłania się ku wiatrakom

windmillfarmW czwartek, w Meksyku została otwarta jedna z największych na świecie farm wiatrowych. Jest to wynik poszukiwań alternatywnych źródeł energii dla regionu ale także ma stanowić kompensatę zmniejszającego się wydobycia ropy.
Meksyk próbuje wykorzystać swój bogaty wiatrowy i słoneczny potencjał, po tym jak przez dekady wykorzystywał wyłącznie potencjał naftowy. Po 9.2% spadku wydobycia ropy w 2008 roku, Meksyk zwraca się o pomoc do zagranicznych firm, główne Hiszpańskich, by wykorzystać swoje odnawialne bogactwa.

ang czytaj więcej >>

Diabeł tkwi w szczegółach - umowy gazowej

zimnoRosja ponownie uruchomiła dostawę gazu do Europy poprzez Ukrainę. Lecz po wstępnej uldze, rządy tych krajów, które spędziły dwa tygodnie bez gazu, zadają sobie pytanie: "Czy to naprawdę koniec?" Był to najgorszy europejski kryzys energetyczny od lat. Słowacja zadeklarowała stan wyjątkowy i racjonowała dostawy gazu dla przemysłu. Setki tysięcy ludzi w Bułgarii, Bośni i Mołdawii drżało z chłodu w środku szczególnie srogiej zimy.
Kryzys ten nie był spowodowany wojną, czy katastrofą naturalną a "dyskursem ekonomicznym" dwóch państwowych firm - Rosyjskiego giganta Gazpromu i jego Ukraińskiego odpowiednika Naftogazu.

ang czytaj więcej >>

Awantura gazowa burzy zaufanie Europy do Rosji

gazPoprzez odcięcie dostaw gazu do Europy przez Ukrainę, Rosja umocniła swoje stanowisko w sprawie nowego rurociągu omijającego tereny byłych republik sowieckich. Lecz jednocześnie straciła zaufanie Europy. Europejscy odbiorcy, pozostawieni przez 2 tygodnie bez gazu, przyspieszają plany rozwoju alternatywnych paliw i tworzenia regionalnych sieci dostaw, które pozwolą lepiej kompensować zakłócenia ze Wschodu.

angczytaj więcej >>

Co można powiedzieć o roku 2009?

viewŻyjemy w bardzo ciekawych czasach.
Światowa gospodarka prawie się załamała lub jest na dobrej do tego drodze. Wydobycie z obfitych i łatwodostepnych złóż paliw kopalnych jest na maksymalnym poziomie i wkrótce zacznie spadać- jednakże benzyna do naszych aut - uwzględniając inflację - nigdy wcześniej nie była taka tania.
Na całym świecie liczne rządy są bliskie stanu "dysfunkcjonalności", co pociągnie za soba poważne konsekwencje.
Wpuszczamy tak dużo szkodliwych gazów do atmosfery, że lód na biegunach topnieje, poziom wód się podnosi, gleba wysycha, aż pewnego dnia życie na tej planecie stanie się bardzo trudne. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że nie ma jak na razie olbrzymich meteorów zbliżających się do ziemi, które mogłyby sprawić, że powyższe problemy stałyby się nieistotne.
Powód, dla którego ta - mało optymistyczna lista powstała, jest konieczność uświadomienia społeczeństwu, że żyjemy na skończonej planecie, na której wszystkie procesy są ze sobą powiązane.

ang czytaj więcej >>

Wzrost Chin gwałtownie zwolnił

chinyChińska gospodarka gwałtownie zwolniła swoje tempo rozwoju w czwartym kwartale. Centralny bank Japonii w czwartek przewidział 2 letnią deflację w czasie, gdy największa azjatycka gospodarka ugina się pod presją kryzysu finansowego.

ang czytaj więcej >>

"Zero zanieczyszczeń i zero emisji" to cel postawiony przed transportem morskim

shipUnia Europejska wydała plan zwiększenia konkurencyjności sektora morskiego na terenie krajów Unii i polepszenia jego parametrów dotyczących środowiska do 2018 roku. Plan ten ma także zostać wprowadzony do innych sektorów, np. energetycznego lub transportu drogowego.
Komisja nazywa swój długookresowy ambitny cel jako "zero zanieczyszczeń, zero emisji". Plan dotyczy nie tylko emisji gazów cieplarnianych, ale również ogółu zanieczyszczeń powstających w transporcie morskim.

ang czytaj więcej >>

Wywiad z Billem McKibbenem

wywiadBill McKibben jest autorem wielu książek, a pozycja "Koniec natury” przyniosła mu wielką popularność. W wywiadzie dla "The Progressive" mówi: "John Maynard Keynes kiedyś powiedział, że średni standard życia podwoił się od początku historii ludzkości do połowy XVIII wieku . Niewiele się zmieniło - ale kiedy odkryliśmy węgiel, gaz i ropę - wszystko się zmieniło. Teraz obserwujemy rezultaty tego faktu, zarówno ekologiczne jak i społeczne. W USA tanie paliwo "podkopało" społeczności. Jesteśmy pierwszymi ludźmi, którzy nie potrzebują siebie nawzajem. Wszystko "przychodzi" z dużych odległości przez anonimowe i niewidzialne transakcje. Działamy tak, jakbyśmy byli osobami wirtualnymi, lecz jest to naszym przekleństwem. Amerykanie nie są zadowoleni ze swojego życia, a utrata więzi społecznych jest tego podstawową przyczyną".

ang czytaj więcej >>

Duży dom - duża emisja

domWedług nowych badań przedstawionych dziś przez SMR Research Corporation, zmiany w rozmiarach gospodarstw domowych i konstrukcji domów były głównym powodem wzrostu konsumpcji energii przez Amerykanów. Odwrócenie tych trendów mogłoby w dużym stopniu zredukować zużycie energii w USA. Mimo to, demografia gospodarstw domowych i sposób budowania domów są rzadko wspominane w debatach nad globalnym ociepleniem i niezależnością energetyczną.

ang czytaj więcej >>

Popularność "ekologicznych" produktów

karotPomimo globalnego spowolnienia gospodarczego "ekologiczne" produkty stały się bardziej popularne w zeszłym roku, podają nowe wyniki badań.
Boston Consulting Group zbadała zachowania 9 tyś. konsumentów we Wschodniej Azji, Europie i Ameryce Północnej i odkryła, że klienci częściej celowo szukali i kupowali "zielone" produkty niż było to 2007 roku. Wyniki tych badań również pokazują, że konsumenci stają się bardziej skłonni zapłacić wyższą cenę za "eko - produkty" niż było to w przeszłości.

ang czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto