ArtykulyRozwiązania systemowe

Shell wzywa do zapobieżenia kryzysowi energetycznemu

Shell-rafineria-dymOpodatkowanie spalania paliw kopalnych pozwoli na odzierciedlenie rzeczywistego, nie uzględnianego przez rynek, kosztu wykorzystywania energii, stwierdził przewodniczący Shell Australia Russell Caplan.
Dodał też, że popiera plan rządu australijskiego wprowadzający handel uprawnieniami do emisji jako przykład przywództwa w ustalaniu jasnych reguł działania dla rynku.

Russell Caplan stwierdził, że producenci energii obecnie dochodzą do „trzech trudnych prawd”:

ZAPOTRZEBOWANIE na energię będzie rosło w miarę, jak ludzka populacja wzrośnie w roku 2050 do 9 miliardów, a ludzie będą się bogacić;

DOSTAWCY będą walczyć o nadążenie za rosnącym zapotrzebowaniem, co będzie oznaczać dalsze poleganie na paliwach kopalnych przez pierwszą cześć wieku, a wzrost wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych natrafi na przeszkody, takie jak konkurencja o utalentowanych inżynierów czy dostępność odpowiednich miejsc z uwzględnieniem akceptacji lokalnych społeczności;

PRESJA naszego społeczeństwa na środowisko wzrasta, a wpływ naszego coraz większego spalania paliw kopalnych na środowisko jest głęboko niezrównoważony.

O ile społeczeństwa Zachodu mają dalej cieszyć się dobrobytem, kraje rozwijające bogacić się, a emisje CO2 znacząco spaść, to do rozwiązania tych problemów potrzebne jest wyjątkowe przywództwo.

Russell Caplan jest zdania, że ekonomia użytkowania energii, w której konsumenci preferują tańsze jej źródła, bez oglądania się na szkody wyrządzane środowisku, nie ma żadnego sensu z punktu widzenia całości społeczeństwa.

„Nakładając koszt na emisje węglowe, lepiej oddamy prawdziwy koszt energii w cenach dla odbiorcy końcowego. To będzie promować efektywność u odbiorców prywatnych i w przemyśle. Będzie też stymulować rozwój odnawialnych źródeł energii i da zachętę dla rozwoju technologii minimalizujących środowiskowy wpływ spalania paliw kopalnych.”

Caplan przypomniał też szacunki Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) szacującej konieczne inwestycje w wydobycie i infrastrukturę energetyczną do roku 2030 na 26 000 miliardów dolarów. Obecny kryzys ekonomiczny zaburza ten proces inwestycyjny, nasilając niebezpieczeństwo kryzysu energetycznego w połowie następnej dekady.

ang więcej w Geelong Advertiser

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly