Skarb Państwa pozwany za zanieczyszczone powietrze

50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, spowodowane zanieczyszczonym powietrzem w Rybniku. Ryzyko zachorowania, obniżenie komfortu życia i ingerencja w swobodę poruszania – to niektóre ze strat poniesionych przez pozywającego Skarb Państwa.

Oliwer Palarz, który skierował swój pozew do Ministra Środowiska, stwierdza, że zanieczyszczenie powietrza w Rybniku w latach 2010-2015 regularnie przekraczało normy dopuszczalne dla m.in. pyłów PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu. Jako dowód wskazuje raporty dzienne, miesięczne i roczne zawierające pomiary jakości powietrza wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

W pozwie złożonym 13 października 2015 r. w Sądzie Rejonowym w Rybniku czytamy: – Konieczność zamieszkiwania w terenie, na którym systematycznie dochodzi do przekroczeń norm jakości powietrza powoduje szereg negatywnych konsekwencji.

Oliwer Palarz wymienia dyskomfort psychiczny, poważne obawy o zdrowie związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na astmę, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Dodatkowo znaczne zanieczyszczenie powietrza obniża komfort życia poprzez ingerencję w swobodę poruszania się. (w przypadku przekroczenia zanieczyszczenia powietrza władze kierują do mieszkańców komunikaty zalecające pozostawanie w pomieszczeniach).

Składając pozew Oliwer Palarz powiedział: – Chcemy przekazać władzom państwowym sygnał, że nie zamierzamy biernie znosić dalszej bezczynności w zakresie poprawy jakości powietrza.

Jako podstawy prawne umożliwiające złożenie pozwu wymieniono art. 23 Kodeksu cywilnego, podnosząc naruszenie prawa do ochrony życia prywatnego i mieszkania. Oliwer Palarz powołał się również na art. 8 ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o Ochronie Praw człowieka i Podstawowych Wolności. Na gruncie tego przepisu orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka potwierdza, że życie na obszarze, na którym występuje skażenie powietrza w przypadku pasywności lub nieefektywności działań władz publicznych zobowiązanych do podjęcia określonych działań, stanowi naruszenie art. 8 Konwencji.

Wygraną w procesie Oliwer Palarz zdecydował się przeznaczyć na szpital bądź hospicjum zajmujące się leczeniem chorób spowodowanych złą jakością powietrza.

Oliwer Palarz jest członkiem stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy, które podejmuje szereg działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Rybniku. Działania prawne podjęte zostały dzięki współpracy Rybnickiego Alarmu Smogowego z Fundacją Frank Bold i Kancelarią Radców Prawnych Sanecki Kowalik Filipcová z Krakowa. Prawnicy Fundacji pod kierunkiem mec. Beáty Filipcovej sporządzili pozew oraz zapewniają Oliwerowi Palarzowi nieodpłatną obsługę prawną.

Gramy w zielone

Komentarze

29.10.2015 12:25 Adi

Wyrok będzie precedensem. Według mnie przegra bo to nie skarb państwa zanieczyszcza powietrze tylko sprawcą jest ktoś inny. A pozew zamiast argumentować na czym polega pasywność lub nieefektywność działań władz argumentuje jak to powodowi źle się żyje. No i pytanie podstawowe - czy zanieczyszczone powietrze narusza dobra osobiste obywatela ;-). Jeśli tak to w jaki sposób....

29.10.2015 12:56 Tadek

Patrząc na nową scenę polityczną obawiam się, że czeka nas kilkuletnia przerwa w działaniach na rzecz poprawy stanu naszego środowiska.
Kukiz ma podobne zdanie o ekologii co Korwin.
Petru "wierzy w płaską ziemię" a PiS to wielka niewiadoma.

Chodź jest iskierka nadziei .....

29.10.2015 13:06 Tadek

Choć może co do Kukiza się mylę?! (Oby ....)
Na oficjalnej stronie ruchu KUKIZ 15' nie znalazłem nic o ekologii, jedynie o konieczności zakazu GMO.
Znalazłem też coś takiego:
https://www.facebook.com/PrezydentKukiz/posts/405246849677572

29.10.2015 14:48 Adi

@Tadek
Kukiz na dzień przed ciszą wyborczą był po wiadomościach w TVP INFO. Powiedział, że trzeba jak najszybciej wycofać się z pakietu klimatycznego.

29.10.2015 21:13 adaś

@ADI
Prawda, że to nie skarb państwa zanieczyszcza powietrze. Ale to państwo ustala normy i posiada aparat przymusu, aby egzekwować ich przestrzeganie. Dlatego powinno przegrać ten proces, bo nie stanęło na wysokości zadania. Sytuacja w której obywatel miałby wskazywać który zakład bardziej go truje ( i może jeszcze analiza kierunków wiatrów itp.) byłaby zupełnie chora.

30.10.2015 11:55 Adi

Z punktu widzenia prawa ciężar udowodnienia, że to państwo zaniechało spoczywa na powodzie. PRzez analogię - jakbyś kogoś otruł a jego rodzina pozwała państwo, że nie zapobiegło przestępstwu

30.10.2015 16:00 WJ

Istotne, że OP zadziałał, wbrew wszechobecnej bierności na fatalna jakość powietrza. Nawet jeśli najprawdopodobniej przegra.
Mam nadzieję, że pojawi się ktoś kolejny wzbogacony o Wasze rady.
Trudno oddychać w sezonie grzewczym tym co za oknem.Na pewnym etapie świadomości dociera jak to ważne dla jakości życia.
Próbujmy i wspierajmy się w działaniach, zwłaszcza w powyborczej rzeczywistości.Obawiam się "kraju węglem stojącego".

30.10.2015 20:59 adaś

@ADI
Twoja analogia nie przemawia do mnie. Co innego jest przy pojedynczym zdarzeniu, np. zatrucie ryb w Warcie poniżej Poznania w ostatnich dniach. Za to nie odpowiada skarb państwa tylko ktoś konkretnie. A państwo działa próbując wykryć sprawcę i postawić go przed sądem. Wydaje też ostrzeżenia aby nie spożywać śniętych ryb, bo nie wiadomo jaką substancją zostały otrute.
W Rybniku sytuacja jest inna.Od lat wiadomo kto i jak zanieczyszcza powietrze. Państwo zamiast ukarać trucicieli wydaje tylko ostrzeżenia żeby nie wychodzić z domu. Żałosne.
To tak jakby sanepid zamiast po prostu zamknąć restaurację wydał ostrzeżenie w stylu : kucharz pijany, konserwy przeterminowane, brud i syf, dzisiaj lepiej zjedzcie obiad w domu.

31.10.2015 20:05 observer

A propos Kukiza:

http://www4.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2015/151009584-Pawel-Kukiz-UE-i-Niemcy-wygaszaja-polskie-kopalnie.html

"Kukiz podkreślił, że dla dobra Polski pilnej renegocjacji, a docelowo wypowiedzenia, wymaga pakiet klimatyczny. - Od lat mam absolutną pewność, że polityka unijna pod patronatem Niemiec zmierza do tego, by wygasić polskie kopalnie, wygasić polski przemysł, ubezwłasnowolnić Polskę energetycznie. W Niemczech ustalono, że nie będą pobierane kary za nadmierną emisję CO2 przez niemieckie elektrownie opalane węglem. W tym samym czasie w Polsce podpisuje się ustawę antysmogową - mówił lider ruchu Kukiz'15."

http://www4.rp.pl/Kraj/151009831-Kukiz-atakuje-rzad-i-pakiet-klimatyczny.html

"- Zapytacie mnie o plany, o naprawę. Jest jeden bardzo prosty - wypowiedzieć tę durną, bandycką ustawę klimatyczną. Zapytacie mnie, jak ją wypowiedzieć? A tak! Wypowiedzieć. Tak jak to robi Orban, który działa w interesie Węgier, narodu węgierskiego, a nie partyjnych klanów czy zwierzchników z Unii Europejskiej - mówił Kukiz do górników."

Kukizowi przeszkadza zarówno pakiet klimatyczny jak i ustawa antysmogowa.

31.10.2015 21:42 Mariusz

Co się dziwisz Kukizowi. Przecież on się najlepiej dogadywał z - przepraszam za wymienienie tego szajbusa na tym forum - Korwinem

03.11.2015 15:36 Tadek

Oglądałem pewien wywiad w TV z Kukizem ładnych parę lat temu. Jeszcze kiedy był daleko od polityki.
Ogólnie mówił jak wszyscy Ci "wyznawcy płaskiej ziemi".
I od tego czasu wiem jaki z niego możemy mieć pożytek.
Ale tak się zastanawiam, czy jego awersja do działań na rzecz klimatu nie jest aby do przezwyciężenia?
Może można jakoś dotrzeć do tej grupy ludzi?

03.11.2015 18:47 alka

To może skarżyć za niedotrzymanie norm hałasu - jest takie powszechne, a też bardzo szkodliwe.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto