Alaska: „Wydobywajmy więcej ropy by radzić sobie z następstwami zmiany klimatu”

Leczenie raka płuc jest nadzwyczaj kosztowne. A co, gdybym zaproponował, że powinniśmy uprawiać więcej tytoniu i zachęcać ludzi do palenia, żeby większe wpływy z podatków pomogły finansować leczenie ofiar palenia papierosów?

A może inaczej: produkujmy więcej papierosów i opracujmy jakąś genialną kampanię marketingową, aby zachęcić ludzi do ich palenia, ale nie u nas, lecz w krajach trzeciego świata, tak, żeby powodowane przez palenie choroby były ich problemem, a nie naszym. W ten sposób nasz kraj zarobi, a nie będziemy mieć więcej chorych na raka płuc, rozedmę, bronchity i inne „atrakcje”.

No dobrze, pomysł sprzedawania większej ilości papierosów, żeby zarobić na leczenie ofiar ich palenia, jest tak bzdurny, że szkoda w ogóle o nim pisać. Ale… na coś podobnego wpadły władze Alaski, proponując zwiększenie wydobycia ropy, żeby zebrać środki potrzebne na kompensację szkód powodowanych przez zmianę klimatu.

Leżące nad morzem wioski, w wyniku wzrostu poziomu morza i rozmarzania lądu, na którym stoją budynki, są zagrożone zmyciem do morza. Jak stwierdził gubernator Alaski Bill Walker, ich zabezpieczenie lub relokacja mieszkańców są bardzo kosztowne. Aby sfinansować te działania, zaproponował… pilne rozpoczęcie wierceń naftowych na dotychczas chronionych terenach parku narodowego ANWR (Arctic National Wildlife Refuge).

Stoimy przed poważnym wyzwaniem finansowym. Mamy wioski, które są zmywane do morza w wyniku zmiany klimatu.

Alaska jest jedynym stanem USA, który nie ma podatków od dochodu czy sprzedaży, a 90% swoich przychodów czerpie z opodatkowania ropy i gazu. Spadek cen ropy w ostatnim roku silnie podkopał dochody stanu, a ostatnia decyzja Shella o rezygnacji z wierceń na morzu Czukockim u północnych wybrzeży Alaski dodatkowo pogorszyła jego perspektywy finansowe. Wraz ze spadkiem wydobycia ropy na Alasce, spada wykorzystanie ropociągu Trans-Alaska, obecnie już do zaledwie 1/4 jego przepustowości. Dochody ze sprzedaży ropy spadają, a koszty zmiany klimatu rosną.

Erozja wybrzeży zagraża wielu wioskom, takim jak Kivalina.

Wybrzeże Alaski

Ilustracja 1. Licząca 400 mieszkańców miejscowość siedzi na wąskim pasie lądu, który pomimo olbrzymich wydatków na umacnianie brzegu jest coraz bardziej zagrożony. Długoterminowym rozwiązaniem może być tylko ewakuacja, ale jej koszt tylko dla tej miejscowości to kwota rzędu 100 milionów dolarów.

Aby sobie z tym poradzić, jak mówi gubernator, „trzeba zwiększyć wydobycie ropy”, a ponieważ rezerwy ropy na obecnie eksploatowanych terenach wyczerpują się, gubernator rekomenduje rozpoczęcie wierceń na terenach rezerwatu ANWR.

Nie możemy tego odkładać o 10-20 lat… Musimy rozpocząć eksploatację już teraz – to absolutny priorytet dla Alaski.

Kilka miesięcy temu prezydent Obama przedstawił propozycję wzmocnienia ochrony ANWR, ale utknęła ona w kontrolowanym przez sprzeciwiających się ochronie przyrody Republikanów w Kongresie. Wygląda na to, że bitwa o uruchomienie eksploatacji złóż ropy leżących na terenie ANWR w kolejnych latach będzie się nasilać.

Zamieszkujący region Eskimosi z ludu Gwich'in obawiają się, że wejście koncernów naftowych na teren rezerwatu, na których leżą tereny rozrodcze karibu, doprowadzi do zagrożenia tych zwierząt, będących głównym źródłem żywności, skór i ważnym elementem kultury. Zdecydowanie sprzeciwiają się więc rozpoczęciu wierceń.

„Chciałabym, byśmy za 10 lat wciąż żyli tak jak dziś i mogli żyć w oparciu o to, co daje nam nasza ziemia”, mówi księżniczka Daazhraii Johnson z ludu Gwich'in. „Chciałaby, żeby mieszkańcy Alaski byli zgodni, zgodni w tym, że paliwa kopalne powinny pozostać pod ziemią.”

Marcin Popkiewicz na podstawie BBC, Tamino

Komentarze

26.10.2015 17:15 observer

"A może inaczej: produkujmy więcej papierosów i opracujmy jakąś genialną kampanię marketingową, aby zachęcić ludzi do ich palenia, ale nie u nas, lecz w krajach trzeciego świata, tak, żeby powodowane przez palenie choroby były ich problemem, a nie naszym. W ten sposób nasz kraj zarobi, a nie będziemy mieć więcej chorych na raka płuc, rozedmę, bronchity i inne „atrakcje”."

Przecież prawie tak się dzieje. Poniżej kilka tytułów gazet:

http://wgospodarce.pl/opinie/14838-tytoniowa-schizofrenia
http://www4.rp.pl/artykul/676889-Plantatorzy-tytoniu-na-bezrobocie-.html
http://www.nettg.pl/news/129376/bo-palenie-jest-do

:-)

27.10.2015 14:55 Tadek

Panowie bardzo lubię ten portal i gości tu komentujących. Jednak muszę napisać coś "gorzkiego"

Większość poruszanych tematów kręci się wokół jednej puenty.
Uogólniając: nasz światowy system makroekonomiczny jest tak skonstruowany, że bez kasy ani rusz.
Praktycznie nie można niczego dotknąć, bo od razu mamy wizję bankructwa lub powiększającego się bezrobocia.
Wartość poszczególnych rynków określa jak ważne są one dla utrzymania światowego status quo.
Z drugiej jednak strony neoliberalna gospodarka utworzyła wiele gałęzi przemysłu które są zbyt wielkie lub wręcz niepotrzebne/szkodliwe a które mają wielką wartość.
I tak oto znajdujemy się w klinczu z którego się nie wyrwiemy bez głębokich zmian w fundamentach światowej ekonomi.

Jaką się ma alternatywę, gdy na szali jest z jednej strony być albo nie być dla tych miejscowości a z drugiej długoterminowa ochrona klimatu?
Poza tym, jeżeli oni tej ropy nie wydobędą, to zrobią to inni w innych miejscach świata.

Wszystko zależy od horyzontów analizy danej sytuacji. Dopóty będzie podaż dopóki jest popyt na ropę.
Oczywiście należy poruszać takie tematy ale wiem, że nic nie wskóramy jeżeli gospodarka będzie miała taki kształt jak dotychczas.

28.10.2015 17:01 Logic

Mówiłem ze nawet jak zmniejsza emisje o ileś tam to zdewastuja planetę gdzie indziej z 10 razy bardziej.

Ten pomysł z papierosami mi sie podoba mozna by islamistom to zaproponować faszerowac ich papierochami a potem leczyć za ich kasę :D

29.10.2015 8:22 cios w ego

otóż nie ma islamistów w rzeczywistości jest tylko system fałszywych wierzeń przesłaniających rzeczywistość. a jeśli tak to czy dym papierosowy rozjaśnia umysł czy jest tym wiatrem" co rozgoni ciemne skłębione zasłony"? no ja wątpię.
to już lepsza ajachuaska narkotyk szamański
promujmy ziołolecznictwo https://neurogroove.info/tagi/natura/ruta-stepowa

30.10.2015 0:42 gupol

@tadek
widzę że chociaż do ciebie coś dotarło. nasze życie zależy bardziej od paliw kopalnych tu i teraz niż od stabilnego klimatu za 50 lat.
obecny system nie jest idealny. ma wiele wad - patologiczna konsumpcja, toksyny w powietrzu, jedzeniu i wodzie, szkodliwe nierówności społeczne, stres, bezrobocie, wyścig szczurów, rozpad więzi społecznych itp trzeba je tylko umiejętnie zaprezentować. ale ludzie sami nie zapoczątkują zmian. musi nastapić czynnik wyzwalający - kryzys energetyczno-ekonomiczny.
on już jest blisko. trzeba się do niego przygotować. kiedy nadejdzie będziemy mogli wdrażać zmiany. a póki co mozemy sobie co najwyżej pieprzyć i lamentować na forum. szkoda że nie zajmujemy sie czymś bardziej praktycznym, konkretnym i pożytecznym

30.10.2015 16:28 WJ

@GUPOL
Sensowne stanowisko.Świadomie żyję blisko Natury i sensorycznie odczuwam zmianę kondycji otaczającego mnie środowiska.Przy mojej nadwrażliwości to niemal boli.Po wyborach straciłam zupełnie nadzieję na zmianę i zgadzam się z Tobą.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto