Meksykańska fala

W zachodnie wybrzeże Meksyku z 23 na 24 października uderzył huragan Patricia. To według meteorologów nie tylko najsilniejszy huragan w historii, jaki uderzył w zachodniej wybrzeże Ameryki Północnej, ale też najpotężniejszy zarejestrowany w historii huragan na półkuli zachodniej. Jego siła porównywalna jest do siły Katriny z 2005 roku, która uderzyła w południowe wybrzeże USA, w tym nisko położone miasto Nowy Orlean. Huragan szybko urósł w siłę, podobnie jak Katrina.

Huragan Patricia z kosmosu

Rys. 1 Zdjęcie satelitarne huraganu Patricia na Pacyfiku. Fot. NASA / NOAA.

W momencie wkroczenia nad ląd Patricia była huraganem najwyższej, piątej kategorii. Średnia prędkość wiatru wynosiła 325 km/h, a porywy sięgały blisko 400 km/h. Poprzedni rekord należał do bezimiennego huraganu z 1959 roku, który również był na linii wybrzeża huraganową piątką, jednak średnia prędkość wiatru dochodziła do 260 km/h, a więc była aż o 65 km/h mniejsza. Huragan cechował się także ekstremalnie niskim ciśnieniem. W ciągu zaledwie 24 godzin ciśnienie w jego centrum obniżyło się aż o 100 hPa, z 980 hPa do zaledwie 880 hPa. Po uderzeniu w ląd huragan szybko osłabł, stając się burzą tropikalną i uległ rozproszeniu na ciągnącymi się z południa na północ górami.

Choć jeszcze nie ma pełnych raportów z najsilniej dotkniętych obszarów, można liczyć na to, że huragan Patrycja nie spowodowała zniszczeń proporcjonalnych do swojej siły. Zawdzięczamy to temu, że uderzył w relatywnie rzadko zaludnionym terenie, omijając miasta Puerto Vallarta (zamieszkałe przez 380 tysięcy ludzi) i Manzanillo (100 tysięcy mieszkańców). Ponadto rejon, w który uderzył huragan, nie ma dużych obszarów płytkich wód przybrzeżnych, sprzyjających spiętrzaniu wód sztormowych. Choć Patrycji towarzyszyły intensywne opady, to jednak dzięki dość szybkiemu tempu przemieszczania się huraganu (blisko 40 km/h), w danym miejscu nie trwały one na tyle długo, by wywołać naprawdę katastrofalne powodzie.

Takie huragany, jak Patricia, Hayian, czy Katrina, to potężne cyklony tropikalne o najwyższej mocy. W sumie wszystkim trzem wypadałoby dodać nową, szóstą kategorię, ze względu na prędkość wiatru, przekraczającą 300 km/h.]

Rys. 2 Wiatry nad Oceanem Spokojnym 24.10.2015 (górna mapa). Huragan Patricia po dotarciu nad ląd szybko osłabł i rozproszył się nad meksykańskimi Kordylierami. W drodze jest kolejny huragan, który znajduje się nad środkową częścią Pacyfiku. Temperatury powierzchniowe oceanu są wysokie, co jest związane z globalnym ociepleniem i aktywnością El Niño (dolna mapa). Odchylenia temperatur od średniej 1981-2011 dla 23.10.2015. Earth.net

Klimatolodzy od dłuższego czasu prognozują, że siła huraganów wzrośnie z powodu ocieplających się oceanów, i tak właśnie się dzieje. Rosnące temperatury czynią huragany silniejszymi, więc wzrasta prędkość wiatru, która coraz częściej sięga lub przekracza 300 km/h. Na siłę huraganu Patricia wpływ miało także El Niño. Dodatnia faza ENSO oznacza wyższe temperatury, tym samym silniejsze huragany na Pacyfiku. W związku z postępującym ociepleniem klimatu, siła huraganów na Ziemi będzie rosnąć.

Komentarze

25.10.2015 2:21 gupol

może przynajmniej susza w kaliforni sie skończy;)

25.10.2015 13:55 Hubert

Ten huragan dotrze jako niż z obfitym deszczem nad Teksas, nad Kalifornie nie.

25.10.2015 20:42 Realista

Intensywność huraganów mierzy się najczęściej dwoma metodami - pomiarem ciśnienia wewnątrz huraganu, lub maksymalną uśrednioną 1-minutową prędkością wiatru. O rzeczywistej intensywności huraganu lepiej informuje pierwsza wielkość (rozległe huragany wytwarzają mocniejsze podciśnienie), zaś prędkość wiatru służy do oceny zniszczeń od wiatru (i decyduje o kategorii w skali Saffira-Simpsona)
Cyklony Patricia i Haiyan charakteryzowały się absolutnie bezprecedensowymi prędkościami wiatru (odpowiednio 200 i 195 mil/h), ale tylko Patricia osiągnęła rekordowo niskie (dla regionu) ciśnienie w centrum, co świadczy o niebywałej intensywności zjawiska.
Czy należy ustanowić dodatkową, VI kategorię w skali Saffira-Simpsona?
Ja uważam, że tak. Kolejne stopnie na skali obejmują przedziały po 30-40 km/h. Patricia osiągnęła o 70 km/h więcej niż dolna granica V stopnia, a więc w otwartej skali plasowałaby się na granicy VI i VII stopnia. Dodanie dodatkowej kategorii pozwoliłoby lepiej pokazać ludziom, że klimat się zmienia, a inżynierom przygotować wiatromierze i schrony na wyższe prędkości wiatru.
Polecam również artykuł o tajfunie Haiyan:
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2556/haiyan-najsilniejszy-tajfun-w-historii

25.10.2015 23:47 Kaziu

Za kilkadziesiąt lat ten huragan będzie wspominany jako zefirek.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto