Wojtek Szymalski: jak zobaczyłem ten program transportowy, popłakałem się

Od ponad 10 lat na różnych forach i rożnymi narzędziami przekonuję ludzi, że zrównoważony transport jest konieczny i możliwy do osiągnięcia. Rozwój dróg rowerowych, zabranie samochodów z chodników na jezdnie, więcej przestrzeni oraz udogodnień dla pieszych, uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej i rozwój kolei dostępnej dla każdego z nas to postulaty z którymi się utożsamiam i gorąco je popieram, w dodatku mając wiedzę, jak można to skutecznie osiągnąć.

Dotychczas myślałem, że z każdą partią polityczną jak nie doszłaby do władzy da się zrealizować tylko część tych postulatów, a i tak to co zostanie osiągnięte będzie musiało być przeciskane niemalże siłą przez koła rządowe, parlamentarne czy prezydenta. Wczoraj więc popłakałem się... Może i miałem gorszy dzień, ale wchodząc na stronę jednej z partii politycznych startujących w najbliższych wyborach znalazłem kompleksowy program transportowy, która ta partia chce realizować. Przeczytałem i oniemiałem.

Program zawiera w 90% to, o co od dawna się staram. Program stawia na pierwszym miejscu w transporcie ludzi, a nie samochody czy infrastrukturę. Program chce stworzenia ministerstwa transportu i utworzenia dyrekcji ds. kolei na wzór GDDKiA, zamiast spółki PKP PLK S.A. (co postulowałem chyba już z 5 lat temu). Program schodzi nawet w tak drobne szczegóły, które jednak nie mogą być zmienione bez ingerencji w ustawy, jak likwidacja "zielonych strzałek" na skrzyżowaniach czy możliwość niekaralnego przechodzenia przez pieszych przez pasy na czerwonym świetle.

Ujęło mnie to, tak samo jak i sposób w jaki ta partia wyróżnia się z tłumu innych - w końcu konkrety, z których można się będzie konkretnie wywiązać w ciągu prac sejmowych. W końcu ktoś, kto będzie naprawdę mnie reprezentował. Program zobaczcie sami tutaj.

Wojciech Szymalski

Komentarze

22.10.2015 23:09 Logic

No z 75% podatkiem to niewielu bedzie stać na samochody. A powaznie ludzie czy wyście poszaleli ?
Kogo wy promujecie ? Populistów w dodatku marksistow i skrajna lewice ?
Co z tego ze w paru punktach maja sensowne postulaty Hitler albo Stalin tez mial by w swoim programie kilka sensownych postulatów co nie znaczy ze teraz by ktos na niego zagłosował. Przez takie artykuły zniechecacie tylko tych racjonalnie myślących ludzi do tego portalu i do ochrony środowiska w ogóle.
Juz to pisałem ze pakiet klimatyczny padnie i cała reszta wlasnie przez to ze wezmą sie za to wszelkiej maści lewicowcy wplota w to swoja chora ideologie i zniechęca do całości resztę społeczeństwa.
Wiec sie zastanówcie na kogo stawiacie bo w UE juz sie gotuje i całość trzeszczy w szwach.

23.10.2015 0:03 whiteskies

Priorytety w tym projekcie mi się podobają, proponowane rozwiązania niekoniecznie a otoczka ideologiczna wyzierająca z tekstu (takie tam gadki jak godność kolejarzy e.t.c.) nie.....

23.10.2015 0:30 Dragon

Ze swojej strony wiem, na kogo na pewno nie zagłosuję: PO, PiS, Kukiz, Korwin, ZLew, PSL.
Pozostają opcje Nowoczesna i Razem. Choć żadna nie jest idealna, to obie przedstawiają sporo sensownych myśli. Wciąż się zastanawiam nad wyborem.
Co radzicie?

23.10.2015 1:57 gupol

@dragon
gdyby wybory mogły coś zmienić, już dawno byłyby zakazane;) sami musimy stworzyć własną partię i tyle. zmiany które musimy przeprowadzić w ramach transformacji sa tak rewolucyjne i głebokie że władza będzie się ostro bronić. korwin przy nas to konserwatywny baranek. także chyba bez zamieszek na ulicach raczej się nie obejdzie.

23.10.2015 2:56 papa ohara

Ją na wybory nie chodzę bo nie mam na kogo głosować. Ostatni raz byłem przy urnie w 2003 podczas referendum unijnego. Gdyby poseł zarabiał 2tys. złotych a nie 20 tysięcy miesięcznie plus inne finansowe fajerferki to może bym się pofatygował, a tak to nie mam zamiaru robić z darmozjadów milionerów przy użyciu mojego poparcia.

23.10.2015 4:46 barrronex

@ Dragon

Razem. Dlaczego? Bo Nowoczesna to kontynuowanie polityki opartej na neoliberalnych dogmatach. Razem to inne myślenie o państwie i jego roli w kontrolowaniu kapitału. Poza tym dochodzą sensowne rozwiązania w wielu szczegółowych tematach - takie jak np. te w artykule.

@ Logic

Przestań płakać. I gadać głupoty o tym, że jak będą podatki 75% to nikogo nie będzie stać na samochody; te podatki będą dotyczyć tych, których stać na kilka samochodów rocznie. I nie dotyczą całości dochodu, a kwoty powyżej 500 000 zł rocznie. Więc nie pleć bzdur.

Twoim zdaniem zapewne ratunek w Korwinie. On na pewno z entuzjazmem przyjąłby pakiet klimatyczny :D

23.10.2015 6:24 Carlinfan

@Dragon, Barronex
http://wyborcza.pl/1,75478,17999137,Partia_Razem__Nowa_partia_dla_prekariuszy.html

W artykule nie ma nawet nazwiska pana, który aktualnie jest ich liderem. Poczytajcie jak było w maju - partia bez wodza, itp itd, a co jest teraz.

23.10.2015 6:31 Carlinfan

Dlatego zwyczajnie Was proszę, abyście skończyli z polityczną agitacją na tym portalu. Żadne Razem czy Nowoczesne nie zmienią złodziejskiego status quo w tym kraju.
Póki od władzy w tym kraju nie zostanie odsunięty układ okrągłostołowy to będzie nadal równia pochyła w dół.
Bo jak ktoś powiedział: władzy raz zdobytej nie odda żadna ze stron Okrągłego Stołu. I to się potwierdza w 100 procentach. Pan z Nowoczesnej stał za Geremkiem, a Zandberg to kolejny resortowy pieszczoch.

23.10.2015 8:48 Wojtek Sz.

Nie wszystkie materiały o programach partii mają charakter agitacji. Mi po prostu szczęka opadła, że tak wiele z tego co robię, znalazło odbicie w programie partyjnym, w dodatku programie tak szczegółowym i bez pustosłowia - więc o tym napisałem. Dlatego pod tym programem się podpisuję, choć go nie pisałem i w Partii Razem nie jestem.

Mają jeszcze kilka sensownych postulatów nietransportowych, ale kilku postulatów wprost lewicowych boję się, bo jednak jestem jeszcze po trochu liberałem.

23.10.2015 9:04 whiteskies

@LOGIC
Tak dla Twojej wiedzy: nie progi podatkowe sa tym co mi nie odpowiada w RAZEM, a szczegóły techniczne proponowanych rozwiązań: państwo które zostawia mało inicjatywy obywatelom a wszystko etatyzuje. Warto wiedzieć, że w okresie najszybszego wzrostu potęgi gospodarczej USA najwyższa stawka podatku dochodowego wynosiła tam przez wiele wiele lat 70%.
http://taxfoundation.org/article/us-federal-individual-income-tax-rates-history-1913-2013-nominal-and-inflation-adjusted-brackets
Potem dopiero zaczęła odgrywać istotna rolę ideologia podobna do Korwinowskiej która mnóstwo zniszczyła

23.10.2015 9:11 whiteskies

@CARLINFAN
Rozśmieszasz mnie, a na poważnie pokazujesz typowy obraz Polaka który zamiast cokolwiek rozumieć woli wierzyć w spisek i wszechmoc spiskowców.
By the way, gdzie ta wszechmoc w aktualnych wyborach? I czy chcesz jedna wszechmoc drugą wszechmocą? Układ za układ?

23.10.2015 10:19 cios w ego

https://www.youtube.com/watch?v=CwPXmq4yBWg.

23.10.2015 10:25 Logic

Ja głosuje na Korwin a wy rubcie co chcecie jedynym sposobem na uratowanie czegokolwiek jest reset przeciazonego systemu.

23.10.2015 11:04 Adi

@Wojtek Sz
W Słupsku "zieloni" też mieli program jak startowali, jeszcze szerszy. I co? I to był kit, i ściema. Rzeczywistość skrzeczy. Podróże samolotami za granicę nie wiadomo po co, oczywiście na koszt mieszkańców, nawet nikt nie zapytał czy pod szkołami starcza stojaków na rowery, firmami które szukają w Polsce lokalizacji w pod fabryki paneli czy centra badawczo - rozwojowe nikt się nie interesuje i nie zachęca do inwestycji w Słupskiej Strefie Ekonomicznej, infantylne pomysły typu skrzynki z ziołami za ratuszem:

https://www.facebook.com/telewizja.kanal6/videos/896543240421160/

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/art/4858987,miedziowy-gigant-szuka-miejsca-do-inwestycji-miasto-nie-odpowiada,id,t.html

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/art/6501644,urzedniczka-w-ogniu-pytan-o-efekty-pracy,id,t.html

a z aktywności medialnej władzy takie oto wystrzały:

http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/29087-biedron-uwielbiam-marihuane-specjalista-od-uzaleznien-to-zgubna-deklaracja.html

Jak takie coś ma być w całym kraju to ja podziękuję i mam do Ciebie apel żeby nie wciskać kitu użytkownikom portalu.

23.10.2015 12:21 Carlinfan

@Logic
Takoż ja.

@Whiteskies
A w Magdalence to co było ? Śpij dalej.

23.10.2015 17:01 C.

"Janusz Korwin - Mikke dodał, że gdyby doszedł do władzy, domagałby się, żeby Polska wyzwoliła się spod unijnych nakazów, niekorzystnych dla naszego górnictwa. Chodzi o przepisy, przyjęte w celu walki z "istniejącym lub nie" globalnym ociepleniem - powiedział polityk.

Zdaniem Korwin-Mikkego, PO przedłuża rozwiązanie problemów kopalń do wyborów, by nie podejmować niepopularnych decyzji przed głosowaniem. Zaraz po wyborach planuje zamknąć kopalnie - przypuszcza polityk. "

Tutaj: http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/502237,korwin-mikke-o-kopalniach-i-pakiecie-klimatycznym.html

I zdaje się większość partii działa pod takimi hasłami. Bez złudzeń !

"Walka TOWARZYSTWA ZIEMI PŁASKIEJ z Towarzystwem Ziemi Kwadratowej !
- to prawdziwe oblicze wyborów !

23.10.2015 19:29 barrronex

Tym bardziej dziwi, że ludzie udzielający się na tym portalu, deklarujący względną świadomość w sprawach zmian klimatycznych, planują głosować na Korwina - gościa, który już dawno stracił kontakt z rzeczywistością...

23.10.2015 20:53 Logic

Muwie skierować sie bardziej ku wartościom duchowym bo na zatrzymanie upadku tej planety jest gdzies o 40 lat za puzno i 5 mld ludzi za duzo.
Ludzie nie zgodzą sie na ograniczenia bo jest to zwyczajnie niewykonalne.

23.10.2015 22:56 Wojtek Sz.

"W Słupsku "zieloni" też mieli program jak startowali, jeszcze szerszy."

W Słupsku okazało się, że dług miasta jest zbyt duży. mogę tylko powiedzieć, że zaczęli dobrze, ale teraz jest faktycznie trochę zbyt dużo ciszy.

Razem raczej nie grozi wygrana, ale nie miałbym nic przeciwko temu, aby w sejmie był ktoś, do kogo można się zwrócić, wiedząc, że zgodnie z programem powinien pomóc bez ceregieli. Poza tym to młodzi ludzi są - jak ja. Uważam, że Sejm przede wszystkim powinien być młodszy.

24.10.2015 0:03 whiteskies

@CARLINFAN
Idy marcowe. Po prostu.
P.S.
Tak na marginesie Hitler tez walczył ze spiskiem.

24.10.2015 0:14 Carlinfan

@Whiteskies
0 odniesienia do 'układu' w Magdalence. 'Elyty' lubią bateryjki z dobrze rozwiniętą ignorancją i dalece posuniętym syndromem wyparcia.

24.10.2015 16:42 whiteskies

@CARLINFAN
Nie moja wina ze nie znasz historii. A co do Magdalenki idź i poczytaj w IPN. Zdziwisz się jak rożną historie od papki którą cie najwyraźniej nakarmiono tam znajdziesz.

26.10.2015 16:24 pit

@Logic - naucz się chłopie ortografii, bo oczy bolą. A co podatku 75% - nawet gdybyś zarabiał tyle, żeby wpaść w ten próg podatkowy, to wciąż byłoby jakieś kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc. MAŁO?

26.10.2015 17:41 Mariusz

https://www.facebook.com/partiarazem/photos/a.430709850430410.1073741828.430323810469014/520073518160709/?type=3&theater

90% osób zapłaciłoby mniejsze podatki niż obecnie gdyby zrealizować skalę podatkową tej partii. WIęc po co te brednie??

26.10.2015 17:48 Mariusz

Poza tym smięszą mnie liberały np Wipler próbujący się podpierać modelem angielskim do bronienia swoich liberalnych poglądów. Podoba mu się ulgowa stawka angielskiego ZUS w wys 60 zł. Ale nic oszołom nie wspomni o tym, że tym osobom budżet dopłaca do emerytur i usług ochrony zdrowia z podatków płaconych normalnie przez pracowników. A te sa już o wiele wyższe niz w Polsce. Kwota wolna od podatku jest w UK wyższa ale znaczenie i tak ma wysokość realnie zapłaconego podatku. I tu wystarczy powiedziec że 10 % od 10tys Funtów to więcej niż 20% od 10tys złotych. Budżet UK to 690 mldFuntów czyli jest ponad 10 razy większy niż polski.

Jesli brytyjczycy mają znacznie wyższe koszty pracy to dlaczego ich gospdoarka jeszcze nie upadła i nie została pokonana przez polska gospodarkę gdzie koszty pracy, w tym realnie zapłacone podatki, są niższe?? Bo to nie ma kurde znaczenia :-)

28.10.2015 11:25 Logic

@pit
A co boli ze komuszki kurwuszki nie weszły do sejmu ?
No szkoda łącze sie w bulu :D
Ludzie sie na was poznali zeby nie pompowanie w mediach marksisty zandberga to byście mieli 0,5 %
Ale spoko przed kolejnymi wyborami ja sie juz postaram żebyście mieli jak najmniej.

28.10.2015 22:01 barrronex

Po raz kolejny pragnę wyrazić swoje oburzenie językiem używanym przez Logica. Uważam, że zbanowanie tego chama podniesie poziom kultury dyskusji na portalu. Nie chodzi o treści jego poglądów, ale o formę w jakiej je wyraża.

29.10.2015 9:41 Mariusz

To prawda. Prawie zero merytorycznych argumentów. Sporo inwektyw. To zniechęca do czytania dyskusji.
Niestety facet jest pobudzony i nie da się go trwale zbanowac bo zaraz wymyśli nowy nick.

29.10.2015 9:45 Mariusz

Nawiasem mówiąc przypomniało mi się jak Krowin powiedział, że on nie wie co jest bardziej opłacalne wyciąć lasy i sprzedac drewno i czekac aż odrośnie nowe czy wyciąć i zasadzic zagony kapusty....

Dla mnie zdolność do poświęcenia przyrody i zycia przyszłych pokoleń w imię własnych krótkoterminowych korzyści materialnych to są zaburzenia psychopatyczne. Facet powinien zostać czym prędzej skierowany do psychiatry

29.10.2015 13:37 logic

@barronex@mariusz
O podwojne standardy - jak ja musze znosic wasze chmstwo to jest ok ale jak ja cos napisze ostrzej to juz jest zle.
Pewnie zbanowac mnie zawsze mogą tylko okopanie sie na dwoich pozycjach i udawanie ze ludzie ktorzy sie z wami nie zgadzają nie istnieją nic wam nie da. EWA K tez banowala ludzi na swoim profilu i nie wiele jej to dalo.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/schulz-i-mogherini-ue-grozi-rozpad-z-powodu-kryzysu-migracyjnego/zt9htb

Juz po waszej UE wiec nie napinajcie sie tak.

29.10.2015 20:29 barrronex

@ Logic

Powtórzę raz jeszcze, bo widzę problem masz nie tylko z ortografią, ale i z czytaniem ze zrozumieniem - nie chodzi o Twoje poglądy, tylko o język jakiego używasz w dyskusji.

Nie mam zamiaru udawać, że nie istnieją ludzie, którzy się ze mną nie zgadzają. Wiem, że istnieją; wiem nawet, że jest ich dość dużo. Chętnie z nimi rozmawiam, ale rozmowa musi spełniać pewne standardy kultury. Dyskusja z "buractwem" to absolutna strata czasu. Uważam, że Twoja obecność na tym portalu obniża poziom rozmów jakie są tu prowadzone. Powyższy post to potwierdza.

29.10.2015 21:10 Logic

@baronex
Jesli do kogoś nie trafiają racjonalne argumenty nie pozostaje nic innego. Ja uważam komunizm czy socjalizm za ideologie zbrodnicza i sprzeczna z natura.
Jesli ty mnie obrażasz chamstwem osobistym to jest ok ? Bo to jest ostatnio modne ze jedna strona oskarża druga o hejt w mediach a sama prowokuje i robi to samo.
Miałeś na mnie juz donosić do prokuratury administracji forum policji itp wiec stoję czekam.
Przyjmij do wiadomości ze kończy sie wasz czas a idzie nowe czyli rozpad państw, unii itp przerosnietych struktur nowy system bedzie sie harakteryzowal uproszczonymi zasadami współżycia społecznego.
W sumie troche to jest fascynujące oglądać upadek tego wszystkiego i jaki element systemu wysiądzie najpierw.

30.10.2015 12:45 barrronex

@ Logic

Moja cierpliwość tłumaczenia Ci gdzie popełniasz błędy w rozumowaniu - szczególnie w zakresie dotyczącym mojej osoby - się skończyła. Jak chcesz dalej pisać bzdury i myśleć, że masz rację to Twoja sprawa. Ale trzymaj pewien poziom kultury wypowiedzi, bo język przez Ciebie używany nie najlepiej o Tobie świadczy.

30.10.2015 13:20 logic

Ja poprostu jesli widze fałsz to wale piescia w stół poniewaz walniecie w stół i twardo powiedzenie NIE jest czasem niezbedne. Wiec bedziesz musiał sie przyzwyczaic.
Na przykład jesli by przed druga wojna swiatowa państwa europy twardo powiedzialy nie pogrozily i walnely piescia w stół byc moze drugiej wojny swiatowej by nie bylo.
A teraz mówie nie fałszowi ze strony UE jej pozorowanym nastawionym na wlasny interes dzilaniom w ogranczaniu emisji i wielu innych dzialaniach.