Kronika Rozdroża: 2009-01-23

Jak to jest z tym klimatem?

jak to z klimatemNieliczni sceptycy, którzy mają jakąś wiarygodność naukową (np. Spencer, Lindzen) w ostatnim dziesięcioleciu spędzili mnóstwo czasu poszukując mechanizmów ujemnych sprzężeń zwrotnych w klimacie Ziemi. Jeśli udałoby się znaleźć jakieś wystarczająco duże, pozwalałoby to na wysunięcie tezy, że skala zmian klimatu w obecnym stuleciu nie będzie aż tak dramatyczna.
Większość klimatologów jest jednak zdecydowanie przekonana, że ujemne sprzężenie zwrotne wystarczająco silne aby przeciwdziałać dobrze znanym dodatnim sprzężeniom zwrotnym zmian klimatu, takim jak ocieplający wpływ będącej gazem cieplarnianym pary wodnej, po prostu nie istnieje. Dlaczego?
Ujemne sprzężenia zwrotne ograniczają tempo zmian klimatu. Jeśli zwiększa się ilość gazów cieplarnianych w atmosferze lub jasność Słońca, wtedy hipotetyczne ujemne sprzężenie zwrotne powinno zapobiegać ocieplaniu, pozostawiając panujące na Ziemi temperatury na praktycznie niezmienionym poziomie. I o ile faktycznie miło jest wierzyć, że takie ujemne sprzężenie zwrotne istnieje, to pogodzenie jego istnienia z obserwacjami klimatu jest wyjątkowo trudne.
Jeśli zanalizować całość dostępnych danych, dochodzimy do prostego wniosku - nie ma takiego ujemnego sprzężenia zwrotnego, i obserwujemy ocieplanie się planety wynikające ze wzrostu ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. Prawda jest taka, że nie ma żadnej innej alternatywnej, w pełni spójnej, teorii wyjaśniającej zmiany klimatu.

ang czytaj więcej >>

W Niemczech powstaje urząd ds. zmian klimatu

urzad ds zmian klimatuW Niemczech spodziewają się, że ponad 100 krajów weźmie udział w konferencji w Bonn w następny poniedziałek, aby założyć nową międzynarodową agencję promującą energię odnawialną - IRENA.
"To ogromny krok naprzód" dla sektora energetycznego, który ma ogromny potencjał, nie tylko dla  ochrony klimatu, lecz również rozwoju ekonomicznego.

ang czytaj więcej >>

Energia wiatru czołowym źródłem energii

energia wiatruPo raz pierwszy w historii, większość oddawanych w USA do użytku mocy elektrowni pochodziła z odnawialnych źródeł energii innych niż hydroelektrownie - przede wszystkim z elektrowni wiatrowych.
Jednakże w tym samym czasie emisje dwutlenku węgla z tradycyjnych elektrowni oraz elektrociepłowni wzrosły o 2.3 %.

ang czytaj więcej >>

Czy energia słoneczna jest rzeczywistą alternatywą?

czy energia solarna"Obecnie trwa rewolucja energii słonecznej. Ona nie przyszła, ni stąd ni zowąd. Jest wynikiem wieloletniej pracy nad rozwojem tej dziedziny", powiedział dyrektor korporacji holenderskich firm związanych z energetyką odnawialną - E. Concern. "To nie jest tak spektakularne. Inne sektory wykazały to samo tempo rozwoju".
Szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) sugerują, że wydajność fotowoltaicznych źródeł energii nie osiągnie rocznego współczynnika wzrostu 10 GW do 2020. Z kolei inne źródła spodziewają się takiego wzrostu jeszcze w tym roku, czyli na dekadę przed oficjalną prognozą.

ang czytaj więcej >>

Samochody jako magazyn prądu

samochodySamochody elektryczne zrewolucjonizują wkrótce rynek... przesyłu energii. Sieci energetyczne będą mogły czerpać energię z aut. Taki system jest już testowany w amerykańskim Newark.
Na ciekawy pomysł wpadli uczeni z Uniwersytetu Delaware. Wspólnie z lokalnym operatorem sieci energetycznej w Newark i producentem samochodów elektrycznych AC Propulsion stworzyli projekt Vehicle-to-Grid (V2G), czyli auta w sieci energetycznej.
Współczesne elektrownie nie magazynują prądu, tylko go produkują w zależności od potrzeb, ale nie zawsze za tymi potrzebami nadążają. Zaś w nocy elektrownie wykorzystują tylko małą część mocy, bo nie ma wielkiego popytu na prąd.
Ale właśnie nocami będą się ładować baterie aut elektrycznych.

pl czytaj więcej >>

Indie, Chiny oraz polityka paliwowa Obamy

polityka paliwowaPrzez ostatni rok było istne "gradobicie" złowieszczych informacji na temat ropy: przewidywania 250$ za baryłkę, spadek światowych dostaw, potencjalna wojna o energię. W USA wysokie ceny stały się czołowym tematem kampanii i bardzo realnym źródłem inflacyjnego strachu. Presja inflacji uderzyła w wyłaniające się światowe potęgi, jak Chiny i Indie, następnie zaostrzyła politykę monetarną, która obróciła się w wymuszony wzrost ekonomiczny. Lecz zamiast grzmotów i krzyków, będzie skomlenie i pisk, kiedy ropa będzie się kończyć jak paliwo dla "globalnego ekonomicznego silnika".

ang czytaj więcej >>

"Narodowe uzależnienie od ropy"

polityka ObamyPrezydent Stanów Zjednoczonych przyrzeka zerwać z "narodowym uzależnieniem od ropy".
Barack Obama nie traci czasu przy nawarstwiających się problemach energetycznych. Nowy plan dotyczący energii - budowy rurociągu z Alaski - zajmuje wysoki priorytet.

ang czytaj więcej >>

Wirtualne ratowanie Ziemi

gra komputerowaJak w 50 lat uratować Ziemię przed zagładą klimatyczną? Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Chodzi o to, by dotrzymać warunków opierających się na założeniach Protokołu z Kioto.
A co najlepsze: sam możesz spróbować tego dokonać!
We Francji powstała ekologiczna gra komputerowa - Clim City. By wygrać tę grę, trzeba ograniczyć emisję CO2 zgodnie ze światowymi normami. Gra sprawdza się świetnie, choć krytycy są zgodni, że trzeba się przy niej napracować. Cała trudność polega na tym, że najbardziej oczywiste rozwiązania nie zawsze działają tak, jak byśmy się spodziewali.

pl czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto