Pamięć złotej rybki

Pewnie znasz żartobliwą opowieść, jak to złota rybka gapi się na świat za ścianką akwarium. Gapi się, gapi, po czym przepływa na drugą stronę podziwiać nowy krajobraz. Po czym przepływa znów na miejsce, gdzie była wcześniej i znów podziwia nieznaną sobie panoramę. Cóż, krótka pamięć.

Jak podaje raport Instytutu Badawczego transportu na Uniwersytecie Michigan, zużycie paliwa wzrosło. Rok temu przeciętny samochód przejeżdżał na galonie benzyny 25,8 mili. Obecnie dystans ten spadł do 25,2 mili.

Dzieje się tak, ponieważ w związku z obniżeniem cen paliwa na stacjach benzynowych w ostatnim roku o mniej więcej 1$ za galon, Amerykanie zaczęli kupować coraz większe i bardziej paliwożerne samochody. Sprzedaż półciężarówek i SUVów wzrosła w ciągu roku o 11%.

Jacek Barlicki na podst. U.S. motorists opt for larger vehicles, lower fuel economy

Komentarze

12.10.2015 15:54 Coyote

Dla leniwych
Było 10,86 km na litrze czyli 9,2 litra na sto
Jest 10,61 km na litrze czyli 9,43 litra na sto

Trochę zamieszania powoduje wliczenie półciężarówek . Bardzo popularnych w SZA samochodów dla rolników i małych przedsiębiorców które po prostu muszą mieć ciężką , mocną konstrukcje żeby dawać sobie radę z ładunkiem 1000 - 1500 kg .
Dla porównania raporty spalania klasycznej polskiej półciężarówki podają średnio 9 litrów na sto , chyba że drugie tyle ucieka przez dziurawy gaźnik .
http://www.autocentrum.pl/spalanie/fso/zuk/silnik-benzynowy-2.1-70km-1966-1998/filtrowanie/skrzynia-biegow:1/

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto