ArtykulyZmiany klimatu

Globalne ocieplenie pędzi do przodu

NASA poinformowała, że czerwiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów, ex aequo z czerwcem 1998 roku, kiedy to panowało rekordowo silne zjawisko El Niño.

Rys. 1 Odchylenia temperatur od średniej 1951-1980 w czerwcu 2015 roku. NASA

El Niño było wtedy rekordowe, poza tym dodatnia faza ENSO właśnie się kończyła. Teraz mamy dopiero początek El Niño, które swoje apogeum osiągnie jesienią (październik lub listopad).

Pierwsza połowa 2015 roku też jest rekordowo ciepła. Średnia globalna temperatura jest o 0,8oC powyżej średniej z lat 1951-1980, oraz już o 1oC powyżej tej z początku XX wieku.

Rys. 2 Zmiany temperatur na Ziemi od 1880 do 2015 roku. 2015 rok uwzględnia sześć pierwszych miesięcy, jest jak dotąd najcieplejszym w historii pomiarów. NASA

Biorąc pod uwagę chłodzący (i tym samym maskujący ocieplające działanie rosnącego stężenia gazów cieplarnianych) wpływ zanieczyszczeń atmosfery oraz stopniowe nagrzewanie się oceanów, próg długoterminowego ocieplenia przy obecnej koncentracji gazów cieplarnianych 2oC można uznać za przekroczony.

A co z „Pauzą w ociepleniu klimatu”? Pomimo chłodzącego działania czynników naturalnych, szczególnie niskiej aktywności słonecznej, widać, że było to chwilowe spowolnienie pnącego się w górę trendu.

Rys. 3 Zmiany oscylacji ESNO. El Niño zaczął się kilka miesięcy temu, ale nie osiągnął jeszcze wartości szczytowych. NOAA

Co więcej, apogeum podnoszącego temperaturę powierzchni planety zjawiska El Niño dopiero przed nami, co oznacza, że w kolejnych miesiącach raczej nie powinniśmy spodziewać się spadku temperatur. Rekord temperatury z 2014 roku najprawdopodobniej zostanie w tym roku pobity. Rok 2016 też najpewniej uplasuje się „na podium”.

Hubert Bułgajewski, autor bloga Arktyczny Lód

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly