Kronika Rozdroża: 2009-01-22

Antarktyka się ociepla, nie ochładza!

Antarktyka ociepla się, a nie ochładza się - jak wcześniej sądzono. Według przeprowadzanych badań "lodowy kontynent" dopasowuje się do ogólnego trendu globalnego ocieplenia.
Antarktyka jest pokryta lodem, który stanowi 90% zamarzniętej wody na świecie, a jego roztopienie podniosłoby poziom wód w oceanach, nawet o kilkadziesiąt metrów.
Przegląd danych meteorologicznych i obserwacje satelitarne  pokazały, że średnia temperatura Antarktyki wzrosła o 0.5 stopnia Celsjusza od 1950 roku.
Naukowcy uważają, że ocieplenie Antarktyki trudno jest wyjaśnić bez powiązania tego faktu z emisją gazów cieplarnianych, pochodzących głównie ze spalania paliw kopalnych.

ang czytaj więcej >>

Chwila prawdy o ekologii

Mówiąc o naszej cywilizacji XXI wieku nie można pominąć problemów środowiska naturalnego. Piętnaście lat temu jeden z obserwatorów przyrody powiedział: "Zostały nam tylko cztery dekady, aby zatroszczyć się o środowisko, jeżeli chcemy uniknąć nieodwracalnych zmian w ekologii".
Dziś, kiedy minęło ćwierć wieku, tamte przewidywania można uznać za zbyt optymistyczne. Powszechne i mocne dowody przekonują o takich kryzysach jak zmiany klimatu, wymieranie gatunków (ptaki, ssaki, ryby są narażone bezpośrednio lub pośrednio na niebezpieczeństwa), gwałtowny spadek zasobności wód oceanu, pustynnienie, wylesianie, zanieczyszczenia powietrza i wody, niedobór wody, degradacja gleby, kryzys żywnościowy, nieuchronnie zbliżający się szczyt wydobycia ropy (który zmieni układ sił polityczno - gospodarczych świata). Wszystkie te fakty pokazują, że ekosystem naszej planety został "wyciśnięty" do granic swoich możliwości. Nadszedł moment prawdy dla Ziemi i naszej cywilizacji.

ang czytaj więcej >>

Wyzwania w obliczu zmian klimatu

Wzrost częstości i ostrości katastrof związanych ze zmianami klimatu wpływa na życie człowieka.
Po latach powątpiewania w globalne ocieplenie i jego skutki, świat stanął twarzą w twarz z realnością zagrożenia, szczególnie na obszarach tropikalnych, zamieszkałych głównie przez najbiedniejszą ludność świata. Jakie działania można podjąć w odpowiedzi na konsekwencje zmian klimatu?

ang czytaj więcej >>

Wyścigi energii

Świadomość, że dywersyfikacja energii leży w interesie każdego, zmieniła podejście krajów i firm. Wielkie koncerny, jak BP czy Shell, stały się liderami w alternatywnych źródłach energii. Firmy skupiają się min. na technologii wyłapywania i przechowywania dwutlenku węgla.

ang czytaj więcej >>

Upadek Imperium Rzymskiego a wyczerpanie surowców

Dziś rozpoczął się drugi dzień trzydniowego szczytu energetycznego w Abu Dhabi. Jest to jedna z największych konferencji energetycznych na świecie, w której biorą udział kluczowi politycy i finansiści. Konferencję zainaugurował książe holenderski Willem-Alexander. Prawdopodobnie jest on jedyną koronowaną głową na świecie, która regularnie jeździ na rowerze. Książe mówił, abyśmy wszyscy potraktowali upadek rzymskiej cywilizacji jako dobrą lekcję.
"Panie i Panowie, jak wiecie, kiedy Imperium Rzymskie upadło, większa część Europy była wylesiona. Połacie lasów były wycinane pod uprawę lub wypalane. Las i pożywienie były niezbędne by utrzymać cesarstwo. Zaspokajając swoje krótkookresowe potrzeby, Rzymianie wyeksploatowali pierwotne surowce energetyczne. Nie myśleli o konsekwencjach przypadających kolejnym pokoleniom. Więc zanik - pozornie niepokonanej cywilizacji - był po części spowodowany niezrównoważonym wykorzystaniem pierwotnych zasobów energetycznych. Pojawia się pytanie - czy my będziemy mądrzejsi?"

ang czytaj więcej >>

Gap oil - deficyt ropy

Problem jest w tym, że mamy obecnie do czynienia, nie ze szczytem wydobycia, ale z "dziurą" w wydobyciu.
Wzrastający popyt na ropę przekroczy podaż, czego rezultatem będzie deficyt na rynku.  Niedostatek wydobycia będzie wynikiem nałożenia się dwóch spraw: spadającą dostawą i wzrastającym zapotrzebowaniem. "Dlatego sugeruję wprowadzenie terminu: "niedoboru ropy". Polepszenie sprawności energetycznej i redukcja naszego popytu na ropę stanowią najważniejsze elementy do stworzenia ustabilizowanej "bioekonomii", eliminując tym samym wzrastające uzależnienie od ropy, które może jeszcze bardziej urosnąć.
Deficyt ropy (gap oil) - termin ten słyszysz po raz pierwszy, stworzyłem go niewiedząc, co użyć do zwięzłego podsumowania panującej sytuacji odnośnie zapasów i cen ropy naftowej".

ang czytaj więcej >>

Las w Indonezji płaci za biopaliwa

Wycinanie lasów w Indonezji pod plantację palm oliwnych ma głębokie konsekwencje: zagraża gatunkom, kładzie kres żyjącym rdzennym mieszkańcom, uwalnia ogromne ilości dwutlenku węgla. Jako dziecko, Matt Aman, dorósł na nizinach bujnego tropikalnego lasu deszczowego Sumatry. "Tygrysy przechadzały się po podszyciu jak cienie, rzadko zauważone lub usłyszane. Łatwo było znaleźć jelenia, zobaczyć jaszczurkę czy dzika.
Ptaki również były majestatyczne"
, mówił, kiedy kiwał głową i palił papierosa. "Wypełniali las jak gruchający chór pełen treli tak, że budzili wioskę Kubu każdego poranka..."

ang czytaj więcej >>

Węgiel dalej będzie królował

Choć technologii wyłapywania i składowania węgla (CCS) przybywa i coraz więcej jest tego typu obiektów, to rozwinięcie CCS w nowych elektrowniach węglowych oraz przystosowanie starych zajmie jeszcze wiele lat. Dodatkowo, przetransportowanie dwutlenku węgla z okolic elektrowni, do lokalizacji (geologicznych) wymaga odpowiedniej infrastruktury, której budowa konkurować będzie z setkami tysięcy mil rurociągów z ropą i gazociągów. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej paliwa kopalne ciągle będą stanowiły do 80% światowej podstawowej produkcji energii w 2030 roku. Blisko 90% wzrost światowego popytu na energię elektryczną będzie spowodowany wzrostem krajów rozwijających się, w szczególności Chin i Indii. Krótko mówiąc, węgiel nadal pozostanie paliwem dla kilku następnych pokoleń.

ang czytaj więcej >>

Obywatelski sprzeciw wobec elektrowni węglowej

Są to chwile historyczne dla narodu i planety.
Przedstawiciele przemysłu nazwali to źródło energii "czystym węglem" - choć brzmi pięknie, to kłamstwo. Co gorsza, to kłamstwo wypowiedziane za 10 mln dolarów, których po prostu nie mamy.

"Sądzimy, że nadszedł już czas, żeby działać i dlatego piszemy, ponieważ mamy nadzieję, że przyłączycie się do nas w USA w Waszyngtonie w poniedziałek 2 marca po to, żeby wziąć udział w obywatelskim pochodzie przeciwko elektrowni węglowej przy Capitol Hill."

ang czytaj więcej >>

"Era Odpowiedzialności"- obwieścił prezydent Barack Obama

Prezydent Barack Obama w swojej inauguracyjnej przemowie w Waszyngtonie powiedział, że Ameryka potrzebowała "nowej ery odpowiedzialności" w odniesieniu do kryzysu finansowego i kryzysu środowiska naturalnego.
Prezydent przyrzeka "odwrócić widmo ogrzania planety" poprzez zmianę sposobu użytkowania energii i zasobów naturalnych przez Amerykę.
Podtekst przemówienia był taki, że będzie to trudne - bardzo trudne - ale Ameryka ze swoją zaradnością znajdzie sposób.
Zaangażowanie nowego prezydenta w programy ochrony środowiska wykorzystujące jako źródło energii "słońce, wodę i ziemię" odwróciło uwagę od trudnej sytuacji ekonomicznej świata znajdującego się teraz w kryzysie.

ang czytaj więcej >>

Ludzkość wobec kryzysu żywnościowego

Wyłaniający się światowy kryzys żywności, spowodowany zmianami klimatycznymi i wzrostem ekonomicznym, będzie malał. Tak twierdzi przewodniczący partii w opublikowanym dziś nowym raporcie the Royal Society of Chemistry and the Institution of Chemical Engineers.
Te kraje, które najwięcej importują jedzenia oraz te, które są najmniej zaawansowane technologicznie, będą najbardziej narażone na skutki kryzysu.
Zaś w krajach rozwiniętych, ponieważ żywność jest relatywnie tania, produkty spożywcze są marnowane. "To nie jest dłużej akceptowane, ani moralnie ani ekonomicznie. Dlatego nauki chemiczne i inżynieria zrównoważonej żywności stanowią "witalny składnik".
Raport opisuje jako największe wyzwanie stojące przed ludzkością, nałożenie się energetycznego i żywnościowego popytu, przy znikających zasobach paliw kopalnych.

ang czytaj więcej >>

Nauka to potęgi klucz

Z nową administracją wkracza do Waszyngtonu pogląd dotyczący nauki. Zmiana polega na zauważeniu faktu, że Ameryka potrzebuje rozwiązań dotyczących kryzysu energetycznego i potrzebuje ich szybko. "Nie dostaniesz tych rozwiązań od polityków, lecz od naukowców i inżynierów. Więc obecnie wartość nauki jest dla kraju przewodnią potrzebą naszej gospodarki".

ang czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto