Czy Unia Energetyczna rzeczywiście zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?

Negocjacje gazowe z Azerbejdżanem są jak lądowanie na obcej planecie. Przedstawiciele reżimu, schowani za paradnym stołem, milcząco gapią się na europejskich gości. Czy jednak mnożenie dróg importu surowców zapewni nam bezpieczeństwo dostaw?

Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na przedstawienie projektu europejskiej Unii Energetycznej. Rosja, w obliczu wojny na Ukrainie i morderstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa, wyrasta na prawdziwe imperium zła. Choć więc projekt integracji energetycznej budzi w państwach członkowskich wiele kontrowersji, warunki do negocjacji są więcej niż sprzyjające. Przedstawicieli Komisji nie martwi nawet sceptycyzm premiera Węgier, który – wbrew pozostałym członkom UE – podpisał właśnie korzystny kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Węgiel wciąż passé

Komunikat Komisji to dokument dalece bardziej złożony, niż pierwotna propozycja unii energetycznej premiera Tuska, któremu zależało przede wszystkim na wspólnych zakupach gazu. Wizja Komisji dotyczy rynku energii elektrycznej, ciepła i transportu; popytu i podaży energii; nie zapomina o badaniach i rozwoju oraz energetycznej dyplomacji. Jest zakorzeniona w polityce klimatycznej, nie „rehabilituje” węgla, anie nie wspiera atomu, na czym zależało polskim władzom. Wręcz przeciwnie, stawia na lekceważone przez premierów Tuska i Kopacz OZE, energetykę rozproszoną i efektywność energetyczną.

Tak, Unia Energetyczna pomoże Europie odciąć część toksycznych więzi z Rosją. Dostrzega to największy rosyjski dziennik Kommiersant: „przedstawiony w środę ostateczny wariant budowy unii energetycznej UE może okazać się znacznie groźniejszy dla Rosji niż poprzednia słabo dopracowana koncepcja wspólnych zakupów gazu”. Gazeta podkreśla, że „nowy wariant zakłada radykalne rozszerzenie pełnomocnictw KE, która może uzyskać prawo wpływania na porozumienia międzyrządowe, a nawet kontrakty handlowe. Stworzy to zagrożenie dla całego schematu dostaw rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej”. (cytaty za: rp.pl).

Lądowanie na obcej planecie

Według obserwatorów wizja Komisji ma jednak sporo luk. Plan Komisji ignoruje, o dziwo, zagadnienie importu ropy naftowej. Sporo miejsca poświęca za to dostawom gazu. Komisja, szukając innych niż Rosja dostawców tego surowca, zwraca się ku niestabilnym i niedemokratycznym krajom Bliskiego Wschodu i Afryki: Algierii, Turkmenistanowi, Azerbejdżanowi, Turcji. W przyszłości do tego grona mogą dołączyć Iran i Irak.

A to jest tak lądowanie na obcej planecie. W rozmowie z The Guardian jeden ze znawców regionu wspomina negocjacje gazowe z przedstawicielami władz Turkmenistanu: 30 mężczyzn siedziało za długim stołem, milcząco wpatrując się w europejskich gości.

Plany UE spotkały się też z silną krytyką organizacji pozarządowych.

– Współpracując z takimi krajami i nie potępiając jednocześnie nagminnego tam łamania praw człowieka, Unia Europejska daje zielone światło kolejnym nadużyciom – podkreśla Iverna McGowan z Amnesty International.

– To plan, w ramach którego jedna ręka nie wie, co robi druga. Komisja z jednej strony mówi, że UE powinna odejść od paliw zw. z emisją dwutlenku węgla, a z drugiej szuka nowych źródeł dostaw gazu i nie odrzuca możliwości wzrostu wydobycia węgla. Europa potrzebuje spójnej polityki energetycznej, aby przeciwdziałać zmianom klimatu – mówi Tara Connolly, specjalistka Greenpeace d.s. polityki energetycznej UE.

Analityk prestiżowego ośrodka analiz ekologicznych E3G Luca Bergamaschi podkreśla: – Wiarygodność partnerów handlowych jest ważniejsza niż proste mnożenie dróg importu surowców. Zmniejszenie zależności od Rosji poprzez popadanie w zależność od innych autorytarnych reżimów łamiących prawa człowieka nie zapewni Europie bezpieczeństwa.

Szansą na prawdziwą niezależność nie jest więc dywersyfikacja dróg dostaw surowców, ale ograniczenie popytu i rodzime, odnawialne źródła energii.

Na szczęście Komunikat Komisji zawiera też obiecujące zapisy dotyczące OZE i efektywności energetycznej, które to omówimy w kolejnych artykułach. Mimo niedociągnięć wizję unii energetycznej można uznać za obiecującą. Prawidłowo wzdrożona, wzmocni nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale też politykę klimatyczną Europy. Być może przekona też polski rząd, że warto dołączyć do klubu krajów aktywnie chroniących klimat. Zachętą po temu może być obiecane przez Komisję wsparcie w negocjacjach gazowych (choć nie są to wymarzone przez Donalda Tuska „wspólne zakupy”). Było nie było, klauzula ta jest podwaliną solidarności energetycznej, tak upragnionej przez podatne na rosyjski szantaż gazowy kraje byłego bloku wschodniego.

Marta Śmigrowska, Chrońmy Klimat

Komentarze

12.03.2015 20:23 maczeta ockhama

To nie jest silver bullet, ale i tak bardzo pożyteczna rzecz.
Nawet przy sprawnym i szybkim wspólnym działaniu i tak potrzeba 15-20l lat na ograniczenie zużycia paliw kopalnych o 70-80% i kolejne 20-25 lat na resztę.
W tym czasie paliwa kopalne będą potrzebne, choć coraz mniej. Możemy zacząć odstawianie od najbrudniejszych, czyli węgla albo od najbardziej problematycznych politycznie czyli rosyjskiego gazu.
Możemy też sprawić, że mamy wielu dostawców gazu i linii przesyłowych, żaden nie ma jak się bawić w szantaże, bo z powiedzmy 20% zużycia można zrezygnować z dnia na dzień, bo są magazyny i połączenie.
To właśnie robi UE i ja bym tylko przyklasnął,

12.03.2015 21:23 papa ohara

dzisiaj na kanale Planete+ o 22.05 - 23.00 leci dokument pt.
"METAN, SZANSA CZY ZAGŁADA?"
Program porusza złoża hydratów metanu na Syberii oraz u wybrzeży Japonii.

Warto obejrzeć!!!

12.03.2015 22:50 filstrant

Światowa gospodarka będzie potrzebować hydratów metanu jako źródła zastąpienia przy wyczerpywaniu się konwencjonalnych złóż gazu ziemnego. Każdy surowiec energetyczny jest na wagę złota.

13.03.2015 0:12 Kaziu

@Filstrant
Lepiej inwestwać w energię geotermiczną,i bez explaatacji tch hydratów klimat się mocno ociepli już wiadomo że do żadnego spowolnienia globalnego ocieplenia nie dojdzie w tym stuleciu wyjdzie na twoje a jak to się skończy dla cywilizacji czas pokaże.

13.03.2015 10:34 filstrant

KAZIU - Też popieram rozwój energii geotermicznej ale powiedz mi jak taką energię zastosować w przemyśle chemicznym gdzie obecnie stosuje się ogromne ilości gazu ziemnego nie tylko jako surowiec energetyczny ale ów surowiec potrzebny do rozmaitych procesów chemicznych np. do otrzymywania wodoru który jest z kolei półproduktem do produkcji amoniaku.

13.03.2015 12:05 Kaziu

@Filstrant
Oczywiście gazu nieda się wyeliminować tak odrazu,ale energia geotermalna mocno przybliżyłaby uniezależnienie się
od tego surowca,tak naprawdę nie będziemy potrzebować gazu z hydratów w ogóle,a i bez tego globalne ocieplenie będzie mocno amplifikwać poprzez zmianę albedo w arktyce.

13.03.2015 22:24 filstrant

KAZIU - W Polsce i nie tylko jest tak że jeśli kogoś nieustannie się atakuje w imię jakiejś fałszywej poprawności politycznej to nawet dążącym do rozwijania Oze stawia się przeszkody prawne nie do przeskoczenia. Tak jest np. w przypadku Ojca Rydzyka lobbującego właśnie za geotermią o czym wspominał w komentarzu już Adaś. Nie odpowiedziałeś mi jednak jak przy użyciu tejże geotermicznej energii otrzymywać wodór i to jeszcze aby nie był on droższy niż uzyskiwany obecnie z metanu dla potrzeb przemysłu chemicznego?

13.03.2015 23:22 Kaziu

@Filstrant
Tu coś mam nie wiem czy to prawda.

http://Kopalniawiedzy.pl/woda-wodór-birnezyt-mangan-paliwo-Monash-University-Leone-Spiccia,13081

14.03.2015 10:16 filstrant

KAZIU - Jeżeli metoda pozyskiwania wodoru metodą którą przytoczyłeś będzie stosunkowo tania i łatwa to też mnie to ucieszy. Trzeba jednak pamiętać że globalne zasoby rud manganu nie są zbyt duże. Chociaż jeżeli ów mangan występuje w tej reakcji jako katalizator to może uda się go odzyskiwać.

14.03.2015 15:49 asd

Jeśli ktoś sprzątnie w Polsce jakiegoś polityka z opozycji Polska też wyrośnie na imperium zła? Przecież to mogła być prowokacja obcych służb specjalnych...

15.03.2015 23:08 Ludomir

Unia energetyczna to totalne nieporozumienie. Według polskiej inicjatywy miała uniemożliwić Rosji różnicowanie cen gazu w zależności od stopnia przyjazności dla Kremla. Czyli miała zmniejszyć nasze koszty importu gazy bo przyjaźń z Rosją nie jest nośna politycznie o czym przekona się boleśnie kandydat na prezydenta z PSL. Ale jak zwykle chcieli dobrze a wyszło jak zawsze. Trzeba być bowiem mocno niewydolnym intelektualnie by nie zauważyć, że większość partnerów z UE upatruje bezpieczeństwa energetycznego w efektywności energetycznej i bezpieczeństwie dostaw prądu. Natomiast techniczny dostęp do naszych odbiorców energii, dla efektywnych ekonomicznie, bo nie obciążonych pasożytami klasy politycznej wysoko sprawnych elektrowni niemieckich, to katastrofa dla planu powiązania kopalń z elektrowniami. A to z kolej katastrofa dla naszej elity politycznej, której żywicielem jest państwowy sektor energetyczny, skuteczniej drenujący nasze kieszenie niż podatki.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto