Obywatele, nie bądźcie zbyt zorganizowani i przemożni!

Drodzy Rodacy, poseł Rafał Grupiński po głosowaniu ws. poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE słusznie zauważył, że z Waszym zachowaniem jest coś nie tak. Mianowicie: w „zbyt zorganizowany i przemożny” sposób domagaliście się energetyki obywatelskiej. Niniejszym chciałbym go w tej sprawie poprzeć.

Proszę Was: nie angażujcie się w podejrzane inicjatywy, nie skrzykujcie się podstępnie w internecie, nie podpisujcie żadnych apeli, a zwłaszcza takich, które stworzone są w tak nikczemnym celu jak rozwój demokracji energetycznej w Polsce.

Nie ufajcie organizacjom pozarządowym, które przedstawiają Wam kłamliwe zapewne – bo dlaczego miałoby być inaczej – analizy mówiące o pozytywnym wpływie rozwoju energetyki rozproszonej na gospodarkę.

Nie wierzcie tzw. ekspertom, którzy wmawiają Wam, że dzięki energetyce prosumenckiej zwiększy się bezpieczeństwo Polski i powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy. I to nie w jednym miejscu – jak przy budowie dużej elektrowni węglowej czy atomowej – a w każdym powiecie i gminie dzięki setkom tysięcy mikroinstalacji OZE. Nie wierzcie w takie bzdury!

Nie ufajcie też tzw. ekologom, którzy rozkładają na części pierwsze politykę medialną największych polskich koncernów energetycznych, które rzekomo prowadziły brutalną kampanię skierowaną przeciwko Wam – chcącym produkować energię we własnych domach. To kalumnie i pomówienia.

Nie wierzcie też, że w naszym kraju dzięki energii odnawialnej cokolwiek może się zmienić na lepsze. Polsce nie jest potrzebny rozwój sektora wysokich technologii, ani poprawa jakości powietrza. Zresztą - nasi rodzice i dziadkowie też oddychali brudnym powietrzem i żyli szczęśliwie. Z kolei produkcję high-tech zostawmy lepiej Chińczykom, nie ma co kreować rynku zbytu dla rodzimych przedsiębiorców.

Na koniec proszę Was jednak o trochę wiary. We wszystkich sprawach, nie tylko energetyki, możecie zawsze zaufać Partii – obywatelskiej przecież. Partia o Was dba i nie ma powodów, by jej nie wierzyć. Z badań opinii publicznej wynika, że uważacie, że przyszłość Polski to energetyka odnawialna. Partia liczy się z Waszym zdaniem, dlatego ustawa o OZE powstawała w tempie wręcz ekspresowym – w zaledwie cztery lata.

Kwestią zupełnego przypadku jest natomiast istnienie pewnych powiązań pomiędzy politykami Partii, a polskimi koncernami energetycznymi, którym rozwój demokracji energetycznej – delikatnie mówiąc – nie leży na sercu.

Pamiętajcie jednak, że te koncerny są polskie, a np. energia słoneczna polska już nie jest. Wiatr też nie – wszak wieje u nas z zachodu. Rodacy, czy zastanawialiście się nad tym? Nie? A może powinniście.

Marek Józefiak, Chrońmy Klimat

Komentarze

04.03.2015 20:22 michalb

Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy Cię nie zdradzi.
Już nadeszły czasy, że mężczyzna nie może w windzie z gołą babą.

04.03.2015 20:53 maczeta ockhama

To ta partia jest w końcu obywatelska czy robotnicza? Bo już wszystko mi się pomieszało

04.03.2015 21:13 azg

W 2005 (?) wiązałem z PO duże nadzieje. Nie interesuje się za bardzo polityką, guzik mnie w sumie obchodzi, czy ktoś jest z lewa, czy z prawa. Ważne, by dobrze zarządzał państwem, realizował nowoczesną politykę, do której ekologia się zalicza. Na zachodzie dawno już zauważyli, że działania ekologiczne mogą być opłacalne a takich korzyściach jak zdrowie nie wspominając. Platforma wydawała się wtedy partią nowoczesną, dużo lepszą od PIS, Samoobrony, LPR. Niestety zawiodłem się dość szybko, ale w kolejnych wyborach, pamiętając lata z rządami PIS i ministra Szyszki postanowiłem mimo wszystko znowu na nich zagłosować. I teraz niestety muszę przyznać, że to był błąd. Pytanie tylko: co teraz?! Nie oszukujmy się, Zieloni nie mają w Polsce najmniejszych szans na wygranie wyborów. Nawet gdybym przekonał wszystkich swoich znajomych a znajomi swoich znajomych Zieloni nadal mieliby może z 5% poparcia. PO nie, Pis, SLD, PSL też nie...
Nie jest dobrze, a będzie chyba tylko coraz gorzej...

04.03.2015 22:33 gupol

no nieźle. ale co teraz robić? jak sie bronić?. może poprostu trzeba samemu sie zorganizowac i rozwijac oze na własna rekę. o ile watacha POzwoli na taki rozwój. w tym kraju niezależne przedsięwzięcia zwykle skończą się jak firma optimus pana Kluski.
chyba dopiero odczuwalny kryzys klasycznej energetyki może cos zmienić.

04.03.2015 23:52 adaś

@Gupol
Własnie tak ! OZE trzeba rozwijać na własną rękę. Z kolektorami nie ma żadnego problemu, a i niewielka siłownia wiatrowa znajdująca się w obrębie budynku nie wymaga pozwoleń.
Dodatkowo należy wspierać szarą strefę i budować lokalne więzi społeczne. Sąsiad mi naprawi auto, a ja jemu dach. Sąsiadce przerobię szafę a ona np. udekoruje kwiatami salę gdy w rodzinie będzie wesele. Ważne też są np wspólne wycieczki rowerowe, pikniki czy inne imprezy, które budują lokalne więzi między naszymi dziećmi. Bo za jakiś czas to one będą urządzać ten świat.

05.03.2015 11:21 Adi

Wypowiedź Grupińskiego jest skandaliczna.
Są już klimatyczne bzdury roku, powinna być i energetyczna. Grupiński pierwszym kandydatem.

05.03.2015 13:49 Kaziu

Sądzę że tego typu rodzaje energetyki jak solarna,będą coraz bardziej konkurencyjne,w stosunku do wielkich konglomeratów węglowych,po prostu poprawia się wydajność ogniw fotowoltaicznych,wielkie elektrownie będą umierać powoli śmiercią naturalną.

05.03.2015 21:41 OZE

Owszem, PV mogą być konkurencyjne, ale tylko przez 1/2 do góra 3/4 roku, z zadyszką.

05.03.2015 23:27 Kaziu

Jeszcze coraz wydajniejsze wiatraki,to może być główne żródło zaopadrzenia gospodarstw w energię, zimą w 2030,nie tam jakieś węglowe elektrownie.

06.03.2015 5:59 OZE

Pod warunkiem, że wieje wiatr, a sąsiedzi nie obsadzają tujami swoich działek i nie sprzeciwiają się "psuciu krajobrazu".

07.03.2015 1:18 gupol

no cóż jeśli klimat szybko się nie ociepli to nici z transformacji na naszej szerokości geograficznej. co mi po solarach skoro najwięcej ciepła i światła potrzebuję zimą gdy jest zimno, ciemno a słońce nawet w południe prawie dotyka horyzontu. własnie wtedy najbardziej brakuje energii słonecznej.
lepiej byłoby pomagać krajom leżącym w strefie międzyzwrotnikowej żeby przestawiły się na solary a nam wysyłały gaz, ropę i wegiel. przynajmniej zimą.
zresztą k#@&a m@ć, o czym my tu mówimy. o zabawkach na podwórku podczas gdy problem jest dużo bardziej skomlikowany i poważniejszy.
a tym problemem jest to, że jak narazie, ku mojej rozpaczy, nie ma żadnego dowodu na to że embrion zwany OZE jest w stanie samodzielnie przeżyć i funkcjonować poza organizmem matki- węglowej gospodarki opartej na wzroście i całej tej pępowiny z paliw kopalnych.
ja najbardziej boję sie tego że jeśli ekonomia oparta na wzroście zużycia paliw kopalnych upadnie, solary i wiatraki zmienia się w zwykłe, bezużyteczne zabawki dla bogatych i wylądują na śmietnikach.

07.03.2015 12:21 Kaziu

@Gupol
Uzależnianie nas energetycznie,od krajów północnej afryki byłoby nie wskazane,lepiej namówić rząd polski,żeby poważnie zajął się potencjałem geotermicznym polski.

07.03.2015 20:04 Ans

@AZG
Odnośnie głosowania - jakby nie spojrzeć mamy rok wyborczy. Moim zdaniem glos oddany na tych co byli u koryta to glos zmarnowany. Lepiej "zmarnowac" go głosując choćby na Zielonych. Swoja droga - wszyscy moi znajomi narzekają, ze nie ma na kogo głosować, a później i tak wybierają "mniejsze" zło. Może gdybyśmy wszyscy zaczęli głosować na tych, z którymi nam naprawdę po drodze a nie na "mniejsze" zło to i Zieloni przekroczyli by prog wyborczy. Nie mówiąc juz o tych, którzy przytloczeni sondazami (powinny być kurde zakazane) zostają w domach.

09.03.2015 6:19 OZE

"Może gdybyśmy wszyscy zaczęli głosować na tych, z którymi nam naprawdę po drodze a nie na "mniejsze" zło to i Zieloni przekroczyli by prog wyborczy."
Wielokrotnie już było tu poruszane, że Zieloni, przy swoim nakazie "jedynej słusznej miłości do wszystkich i wszystkiego" stali się niestrawni.
Niech zajmą się stricte ekologią, a nie moim światopoglądem, wtedy mogą liczyć na głosy.

09.03.2015 16:03 Tadek

Jest fajna akcja na FB, dotyczy głosowania w wyborach.
Ogólnie przekaz jak w postach powyżej.
Dobrze jak każdy zagłosuje na tego kogo na prawdę che poprzeć.
I nie ważne jakie nasz kandydat ma potencjalnie szanse.
Ludzie muszą zrozumieć, że nie ma zmarnowanych głosów.

https://www.facebook.com/video.php?v=1543005669299420&pnref=story

13.03.2015 1:34 gupol

@kaziu
szkoda że nie mamy potencjału geotermalnego. nie dość że trzeba głęboko i drogo wiercić to i zbyt wiele energii sie z tego nie wyciśnie.
może na islandii albo aktywnych wulkanicznie archipelagach pacyficznego pierścienia ognia można by coś popróbować ale nie u nas. niestety

15.03.2015 10:06 Ans

@OZE
Zieloni byli przykladowi ;-). Niestety zgadzam się, ze za daleko zabrneli w tym uglaskiwaniu wszystkich uciśnionych.