Szkic porozumienia klimatycznego: jest nieźle, ale musi być lepiej

Tekst negocjacyjny wypracowany w Genewie nie jest zły – zawiera propozycję niemal pełnej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Mimo to eksperci wątpią, by paryski traktat pozwolił nam zatrzymać ocieplenie na bezpiecznym poziomie.

W piątek zakończyła się sesja oenzetowskich negocjacji klimatycznych w Genewie (pisaliśmy o niej tutaj). Tym razem negocjatorzy mogli zakończyć obrady w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Powstał szkic porozumienia klimatycznego, które ma definiować działania na rzecz ochrony klimatu po roku 2020. 86-stronicowy tekst negocjacyjny to w zasadzie rama wypełniona szeregiem mniej i bardziej ambitnych propozycji. Na kluczowej konferencji w Paryżu, w grudniu br., zmienić się ma w globalne porozumienie.

2°C – realne, czy nie?

Obserwatorzy przyjęli wynik genewskiego spotkania z umiarkowanym optymizmem. Negocjacje toczyły się żwawo, szkic porozumienia – choć zdecydowanie za długi – może być podstawą konstruktywnych rozmów w Paryżu.

Czy jednak paryski traktat będzie wystarczająco ambitny? Czy pozwoli nam zatrzymać wzrost temperatur poniżej progu 2°C w stosunku do epoki przedprzemysłowej, czego domagają się naukowcy? Wątpi w to Jean-Pascal van Ypersele, wiceprzewodniczący IPCC (najważniejszego na świecie zespołu doradczego ds. zmian klimatu). Wtóruje mu Alden Meyer z Union of Concerned Scientists, ten jednak zachowuje pewną dozę optymizmu: paryskie porozumienie samo z siebie nie zapewni nam odpowiedniej redukcji gazów cieplarnianych, jednak nie przekreśli szans na zahamowanie ocieplenia na „bezpiecznym” poziomie. Stać się może sygnałem dla sektora energetyki i inwestorów, że rządy utrzymają twardy kurs na ochronę klimatu, a tym samym – impulsem do zmiany strategii biznesowej. A to przyniesie dalsze redukcje emisji – rynkowe „samosiejki” poszerzą zasięg wypielęgnowanej „plantacji” klimatycznych traktatów.

Ściąć emisje, tylko jak bardzo?

Kluczowym elementem nowego porozumienia będzie ścieżka redukcji emisji gazów cieplarnianych na przestrzeni tego wieku. To pole silnych kontrowersji, co odzwierciedla różnorodność propozycji: niektóre są zachowawcze i nieweryfikowalne, a inne – naprawdę ambitne. Największy aplauz zwolenników ochrony klimatu budzi propozycja „zapewnienia znaczących i szybkich redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 70-95% do roku 2050, w stosunku do roku 2010, oraz ujemnych emisji CO2 i innych długo żyjących gazów cieplarnianych do roku 2080” (opcja d na poniższym obrazku).

Fragment tekstu negocjacyjnego, str. 6. Źródło: UNFCCC.

Przez ujemne emisje rozumie się sytuację, w której pochłanianie dwutlenku węgla przeważa nad jego emisjami. Z kolei równowagę w budżecie węglowym (kiedy to emisje równe są pochłanianiu) nazywa się zeroemisyjnością netto. Oba te stany osiągnąć mamy dzięki nasadzeniom drzew lub usuwaniu CO2 z powietrza (np. poprzez nowy wariant technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla, czyli BECCS, gdzie biomasa najpierw pobiera CO2 z atmosfery, potem jest spalana w piecu elektrowni, a wychwycony tam dwutlenek węgla trafia do pokładów geologicznych).

Nic nie jest przesądzone

Hasła klucze: zeroemisyjność netto, niemal zerowa emisyjność, neutralność emisyjna i pełna dekarbonizacja (odwęglenie) pojawiają się w tekście 15 razy. To dobrze, bo wyznaczają negocjacjom poziom ambicji zgodny z zaleceniami naukowców. Jednak ta wielość propozycji jest słabością tekstu – wskazuje na znaczną rozbieżność stanowisk i zwiastuje trudne i niekoniecznie owocne negocjacje. Spośród niemal 200 państw członków konwencji klimatycznej OZN część chce ograniczyć wzrost temperatur do 2°C, a część – do 1,5°C. Kością niezgody jest również długoterminowy cel osiągnięcia zeroemisyjności netto. Popiera go prawie 120 stron konwencji, w tym Unia Europejska, 44 członków Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich (AOSIS) oraz 48 członków grupy krajów najsłabiej rozwiniętych (LDC). Przeciw wyraźnie opowiada się Arabia Saudyjska (tradycyjnie zaciekły hamulcowy procesu negocjacyjnego). Wody w usta nabrali trzej najwięksi emitenci świata: Chiny, Stany Zjednoczone i Indie, które wspólnie odpowiadają za 2/3 globalnych emisji.

Mimo wszystko, w tekście znalazły się ambitne, obiecujące zapisy. Teraz wszystko zależy od tego, które z licznych „opcji” ostatecznie wejdą do paryskiego porozumienia. Kolejna sesja negocjacji (zarazem ostatnia przed grudniowym szczytem) odbędzie się w czerwcu br. w Bonn. Do tego czasu kraje muszą przedstawić swoje plany działań na okres po roku 2020.

Oby negocjatorzy nie zwolnili tempa tuż przed metą. Oby wypracowali traktat na miarę potrzeb. Potrzeb wielkich i pilnych.

Marta Śmigrowska, Chrońmy Klimat.

Komentarze

01.03.2015 15:40 GODLIKE

Za chwilę poziom emisji dwutlenku węgla sam spadnie. Według mnie już w drugiej połowie tego roku.

01.03.2015 18:33 Devak

USA, Chiny, Indie, Arabia Saudyjska: nie chcę być pesymista ale tylko maluchy chcą zmian i na razie to nie ma za bardzo czym się podniecac...

02.03.2015 2:13 gupol

czyli jednym zdaniem. " nihil novi sub sole" . kolejna imitacja szczytu, parodia dla potrzeb propagandowych i pośmiewisko z myślących ludzi. czyli szczyt jak wszystkie poprzednie. normalka.
@godlike
masz rację. zdaje sie że już w czerwcu poziom CO2 zacznie spadać i to bez zgody najwiekszych mocarstw tego świata:)

02.03.2015 8:05 observer

"Przez negatywne emisje rozumie się sytuację"

negative = ujemny

Nie ma czegoś takiego, jak negatywne emisje. Są ujemne emisje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_number

Może pani Śmigrowska wzięłaby słownik zanim zacznie pisać głupoty. A Hubert przed wklejeniem przeczytałby to, co wkleja.

Poprawcie to, bo jest to ośmieszające.

02.03.2015 13:16 OZE

@observer
Ze słownika synonimów:
"negatywny: « np. negatywny wpływ »
destrukcyjny, niekorzystny, pejoratywny, szkodliwy, ujemny, zły,"

źródło:
http://synonim.net/synonim/negatywny#g23294-negatywny-wpływ

02.03.2015 19:16 papa ohara

"2°C – realne, czy nie?"

Wieczna ulega coraz większej destabilizacji emitując metan i CO2 a modele klimatyczne zakładające próg dwóch stopni raczej tego nie uwzględniają.

http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Kolejne-tajemnicze-kratery-na-Syberii-Skad-sie-biora,wid,17296714,wiadomosc.html?ticaid=1146fc&_ticrsn=3

02.03.2015 19:17 papa ohara

Przepraszam za połknięty wyraz zmarzlina.

02.03.2015 22:19 observer

@oze

Bzdura.

W języku polskim nie mówisz o negatywnych liczbach. Emisje to liczby i nie mogą być negatywne.

Tak samo, jak nie możesz mieć negatywnego salda na koncie.

Przecież to jakaś nowomowa.

Proponuję słownik języka polskiego

http://sjp.pwn.pl/szukaj/ujemny.html

I jeszcze negatywny

http://sjp.pwn.pl/szukaj/negatywny.html


Synonimy:
negatywny (odpowiedź)
przeczący

negatywny (ujemnie oceniany)
ujemny
pejoratywny

negatywny (wynik badania)
ujemny


Nawet jeśli negatywny występuje w znaczeniu ujemny, to MUSI to być w kontekstach jak powyżej (ujemny wynika badania, np. nosicielstwa jest negatywny).

Poprawcie to bo zęby bolą jak się czyta taką nowomowę.

03.03.2015 6:22 OZE

Poprawcie to bo zęby bolą jak się czyta taką nowomowę.
http://sjp.pwn.pl/sjp/;2491041
Jak można czytać mowę ?
Czy to po polsku ?

03.03.2015 22:57 observer

ufff. Poprawione.

Dzięki.

Możecie skasować moje komentarze :-)

04.03.2015 15:51 CT

http://www.ted.com/playlists/151/earth_appreciated

http://motherboard.vice.com/en_uk/read/we-may-see-a-supercharged-surge-in-warming
"Zapomnijcie o tak zwanej "pauzie" w globalnym ociepleniu (nowe badania mówi), możemy być w epoce głęboko przyspieszonego ocieplenia".

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto