Kronika Rozdroża: 2009-01-20

Do połowy wieku zniknie większość lodowców

landZ danych Światowej Służby Monitoringu Lodowców (World Glacier Monitoring Service - WGMS) wynika, że chociaż tempo topnienia w 2007 roku spadło w stosunku do poprzedniego roku, to utrata masy lodu była trzecia co do wielkości spośród kiedykolwiek odnotowanych. Szacuje się, że całkowita masa lodu w lodowcach jest obecnie najniższa od tysięcy lat. "Nawet przy umiarkowanych prognozach globalnego ocieplenia, małe lodowce, które liczbowo stanowią większość, nie wrócą do dawnej objętości" - powiedział prof. Wilfried Haeberli, dyrektor WGMS. W zeszłym roku, w ramach wspólnych działań programu ochrony środowiska Narodów Zjednoczonych i WGMS opublikowano dane dla 1800 lodowców na wszystkich siedmiu kontynentach, alarmujące, iż tempo utraty masy lodowców tak szybko zwiększałosię od połowy lat '80 XX wieku, że średni roczny spadek w okresie 1996-2005 był dwukrotnie większy, niż dla poprzedzającej dekady i czterokrotnie większy niż 20 lat wcześniej. W zeszłym tygodniu Chiński Dialog, londyńska organizacja, zajmująca się podnoszeniem problemów środowiska naturalnego Chin, rozpoczęła kampanię nagłaśniającą te same trendy topnienia w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej. "Te lodowce zasilają wszystkie ważniejsze systemy rzeczne w Azji, od których zależne jest około 40% światowej populacji - mieszkańcy Indii, Bhutanu, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu, Chin, Kambodży, Tajlandii i Wietnamu" - powiedziała Isabel Hilton, redaktor Chińskiego Dialogu. "W regionie, który i tak jest podzielony i niestabilny, topnienie lodowców "trzeciego bieguna" jest jednym z ważniejszych wyzwań, stojących przed ludzkością w XXI wieku" - stwierdziła. W grudniu "US Geological Survey" przestrzegł natomiast, że wzrost poziomu morza może okazać się większy niż się obawiano, nawet 1.5 m do końca tego stulecia, w znaczącym stopniu z powodu zwiększonego topnienia lodu w lodowcach Antarktyki i Grenlandii.

ang czytaj więcej >>

Zagrożonych gatunków jest coraz więcej i więcej...

zolwPo przetrwaniu ponad 100 mln lat, największy żółw morski świata został umiejscowiony na liście zagrożonych gatunków. To olbrzym, który może osiągnąć długość 1.6 m oraz wagę 700kg!

ang czytaj więcej >>

Orangutany bliskie wyginięcia

oragnCzerwone małpy w Indonezji są na granicy wyginięcia, ponieważ lasy, w których żyją, są wycinane i palone. Wylesianie ma na celu pozyskiwanie miejsca na dochodowe plantacje produkujące olej palmowy.
"Staram się nie popaść w depresję. Staram się nie wypalić.", powiedziała kanadyjska badaczka zdejmując kapelusz z szerokimi otokami i prezentując długie, siwe włosy. W parku narodowym (Tanjung Puting National Park delikatnie pochyla się, żeby podnieść maleńkiego orangutana - sierotę, którego matka została złapana.
"Wszędzie wokół nie ma nic, tylko palmy olejowe w miejscach, które jeszcze niedawno były bujnym lasem deszczowym. Gdzie indziej widać wypaloną ziemię, która rozciąga się nawet na tereny parku narodowego..."

ang czytaj więcej >>

Kryzys uderza w inwestycje energetyczne

krachPogłębiający się globalny kryzys finansowy i ostry spadek cen energii uderzył w firmy i w konsekwencji wiele projektów zostało przerwanych lub ograniczono ich skalę. Przykładem jest kosztowne przedsięwzięcie w Kanadzie o wartości ponad ćwierć miliarda dolarów. Zobacz listę projektów energetycznych, które zostały zlikwidowane, opóźnione lub zmniejszone w ostatnich miesiącach.

ang czytaj więcej >>

Ukraina w sytuacji kryzysowej

gazGospodarka Ukrainy jest na skraju upadku, a inwestorzy obawiają się, że kraj nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań.
Nawet ze wsparciem 16.5 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, finanse Ukrainy rozsypują się, w czasie gdy kraj walczy z Rosją o ceny gazu, a ceny stali - głównego towaru eksportowego Ukrainy - pogrążają się wraz ze spadkiem popytu na świecie.

ang czytaj więcej >>

Co powinien zrobić Prezydent Obama?

Barack ObamaAmeryka żyje na kredyt, importując zza granicy coraz większe ilości paliwa, destabilizując przy tym swój bilans handlowy.
Jak dokonać zmian w uzależnionym od ropy transporcie?
· Wyższe ceny energii - ograniczą jej marnowanie. Mamy wybór pomiędzy droższą energią i jej brakiem.
· Podatek paliwowy na poziomie europejskim - nie przez przypadek przeciętny Amerykanin spala w samochodzie dwa razy więcej paliwa niż Europejczyk.
· Obniżenie limitów prędkości - to radykalnie zmniejsza zużycie paliwa
· Ambitne normy zużycia paliwa, stopniowo coraz wyższe
· Opodatkowanie paliwa lotniczego
· Elektryfikacja transportu

ang czytaj więcej >>

Czy kryzys doprowadzi państwa do bankructw?

bankBankrutują ludzie, przedsiębiorstwa, banki i ubezpieczyciele. Bańka kredytowa pęka. Aby powstrzymać krach kredytowy rządy pompują w rynki tysiące miliardów dolarów, same zadłużając się coraz bardziej. Czy kolejne stadium to kryzysy fiskalne i niewypłacalność państw? Rynki już szacują ryzyko niewypłacalności Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, a nawet budżetu federalnego USA.

pl czytaj więcej >>

Dojazd do pracy to koszmar!

streetPrzekopanie się przez górę wyzwań dotyczących amerykańskiego systemu transportowego i infrastruktury będzie wymagało więcej niż wielkiego pakietu stymulującego i ogromnej dozy optymizmu. Tak wynika z raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu przez Instytut Badań Transportu na Uniwersytecie Kansas. "Ludzkość mierzy się z wzajemnie powiązanymi kryzysami: energetycznym i transportowym, w szybko zmieniającym się świecie, gdzie musimy uporać się z szybującymi w górę cenami ropy naftowej, rozpadającymi się mostami, wzrastającym zatłoczeniem, starzejącymi się i nieuważnymi kierowcami, brakiem odpowiednio wyszkolonych inżynierów transportu i różnymi konsekwencjami globalnych zmian klimatu".
A to dopiero początek.

ang czytaj więcej >>

Komentarze

21.01.2009 11:41 Kamil

Świetna strona, tak trzymać!

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto