Kronika Rozdroża: 2009-01-19

Czy USA będą wolne od efektów globalnego ocieplenia?

powTrudno jest przewidzieć, który obszar Stanów Zjednoczonych najbardziej ucierpi ze względu na ocieplenie klimatu. Najbezpieczniejsze jest stwierdzenie, że żaden region nie pozostanie nietknięty. W ocenach skutków globalnego ocieplenia naukowcy biorą pod uwagę wzrost intensywności występujących huraganów na Wschodnim Wybrzeżu, następnie powodzie pojawiające się w środkowej części oraz zanikanie lodowców na Zachodzie.

Czy USA będzie wolne od efektów globalnego czytaj więcej >>

Czy organiczny węgiel spowolni zmiany klimatu?

ziemObecnie, coraz większa liczba naukowców widzi w wytwarzaniu "terra preta" (bardzo żyznych gleb zawierających spore ilości węgla organicznego) jedną z możliwości przystosowania się cywilizacji do zmian klimatu. Wyprodukowanie tzw. "czarnej ziemi" pochłaniałoby dwutlenek węgla, a tym samym stałoby się narzędziem wspierającym walkę z globalnym ociepleniem.
Organizacja Narodów Zjednoczonych zaproponowała użycie do tego celu technik, które były stosowane przez lata w Brazylii, a obecnie badania nad nimi prowadzi naukowiec z UGA, Christoph Steiner. Zajmuje się on procesem biologicznego zwęglania drewna.

Czy czarnoziem spowolni zmiany klimatu? czytaj więcej >>

Populacja pingwinów prawie na wymarciu

pingwinBadania szacują, że milion ptaków wyginęło na dwóch kluczowych wyspach.
Uroczy pingwin Lovelace (Eudyptes chrysocome), występujący w animowanym filmie pt. "Szczęśliwe stopy", prawdopodobnie byłby zszokowany podobnie jak badacze, którzy stwierdzili, że populacja jego północnych krewniaków zmniejszyła się o 90% w przeciągu 50 lat.
Liczebność tego gatunku pingwinów dawniej dochodziła do milionów, a teraz szacuje się, że największa kolonia liczy pomiędzy 32 a 65 tys. par na Wyspie Gough oraz od 40 do 50 tys. par na Wyspie Tristana da Cunha.

Populacja pingwinów prawie na wymarciu czytaj więcej >>

Protest przeciwko zakazom dotyczącym węgla drzewnego

las"Mówimy w imieniu kobiet i dzieci z peryferii N’djamena zbierających suche gałązki, krowie odchody lub czasem węgiel drzewny" - powiedział Merlin Totinon Nguébétan z Organizacji Narodów Zjednoczonych biorący udział w programie HABITAT w Czadzie. "Ludzie nie są w stanie gotować". Rząd oficjalnie ogłosił, że zakaz dotyczący używania węgla drzewnego jest częścią starań mających na celu powstrzymanie wycinania drzew. Obostrzenia te są konieczne do walki z pustynnieniem tamtejszych obszarów. "Mieszkańcy Czadu muszą znaleźć inny sposób gotowania i zapomnieć o węglu drzewnym lub drewnie jako surowcu energetycznym", powiedział Minister Środowiska, Ali Souleyman Dabye.

Protest przeciwko zakazom dotyczącym węgla drzewnego czytaj więcej >>

Kto czerpie profity z wydobycia ropy?

dolW chwili obecnej światowa produkcja ropy jest na poziomie około 73.8 mln baryłek dziennie. Ale w recesji nie zużywamy jej aż tak dużo i nie ma już gdzie magazynować nadwyżek. To jeden z powodów dla którego spadły ceny.
Tradycyjnie, OPEC mógłby zmniejszyć produkcję. Logiczne wydaje się, że jeśli możesz teraz sprzedać ropę za 36 dolarów, a w czerwcu 2009 będzie to możliwe za 51 dolarów, to dlaczego nie ograniczyć wydobycia? Zaoszczędzi się na później i zwiększy produkcję, gdy ceny wzrosną, prawda?
Ale to nie działa w ten sposób. Produkcja jest ciągle na poziomie 99.6% wartości wydobycia w czerwcu 2008. Pytanie: dlaczego? Są dwa wyjaśnienia.
Ogólnie rzecz biorąc, firmy naftowe nie są zbyt otwarte jeśli chodzi o wiarygodne informacje, trudno jest więc potwierdzić któryś ze scenariuszy.

Kto zbiera profity z produkcji ropy? czytaj więcej >>

Kraje Zatoki Perskiej opóźniają projekty naftowe, aby ograniczyć koszty

gulfProducenci ropy w Krajach Zatoki Perskiej ociągają się z niektórymi przedsięwzięciami energetycznymi wykorzystując stały spadek kosztów konstrukcyjnych związanych z globalnym kryzysem ekonomicznym.
Chociaż narodowe firmy paliwowe mają wystarczająco wiele pieniędzy na finansowanie zaplanowanych działań rozwojowych i nowych przedsięwzięć związanych z paliwami kopalnymi, to niektóre z tych projektów mogą być opóźnione, ponieważ podwykonawcom będzie o wiele trudniej uzyskać kredyty finansujące ich plany.  Dla cen ropy krótkoterminowa perspektywa jest coraz gorsza z powodu kryzysu finansowego, lecz w średnim i długi okresie wzrost kosztów finansowania będzie im sprzyjać. Tańsza ropa naftowa redukuje atrakcyjność alternatywnych źródeł energii oraz dostaw niepochodzących z krajów OPEC ograniczając takie inwestycje.

Niskie koszty opóźniają nowe inwestycje czytaj więcej >>

Nadchodzi inflacja - wywiad z Jimem Rogersem

inf- Powiedział Pan, że dolar jest skończony. A co Pan sądzi o brytyjskim funcie?
- Funt jest skończony jeszcze bardziej. Wkrótce zniknie. Gdyby nie złoża na Morzu Północnym to funt brytyjski już by nie istniał. Wielka Brytania eksportowała ropę przez 26 lat - w ciągu dekady stanie się ponownie jej importerem, a po wyczerpaniu złóż ropy Wielka Brytania nie będzie już miała światu nic do sprzedania.

Nadchodzi inflacja - wywiad z Jimem Rogersem czytaj więcej >>

"4 lata dla Baracka na uratowanie Ziemi"

consPrezydent Barack Obama ma tylko 4 lata na ratowanie świata. Taką surową ocenę postawili naukowcy z NASA oraz czołowy ekspert w sprawach klimatu - Jim Hansen. W zeszłym tygodniu ostrzegł on, że tylko natychmiastowe działania nowego prezydenta mogłyby zatrzymać destrukcyjne zmiany klimatu, które teraz grożą Ziemi. Co najważniejsze, działania prezydenta muszą się rozpocząć od pierwszego dnia urzędowania.

"4 lata dla Baracka na uratowanie Ziemi czytaj więcej >>

USA: Debata jak przeciwdziałać zmianom klimatu - limity emisji czy podatek?

skyWalka ze zmianami klimatu poprzez stworzenie kompleksowego systemu rynku handlu emisjami jest w centrum uwagi polityki energetycznej administracji Obamy. Ekonomiści i analitycy energetyczni mówią, że lepszym narzędziem "czyszczenia atmosfery" mógłby stać się podatek węglowy.

USA: Debata jak przeciwdziałać zmianom klimatu - limity emisji czy podatek? czytaj więcej >>

Anglicy zmieniają rabaty w uprawy warzyw

warzywaCoraz więcej Anglików uprawia w miastach własne warzywa i owoce. W zeszłym tygodniu brytyjscy producenci nasion zanotowali rekordowe wyniki sprzedaży. Angielscy mieszczanie w przydomowych ogródkach masowo wykopują kwiaty i ozdobne krzewy, by zrobić miejsce na rośliny jadalne.

Anglicy zmieniają rabaty w uprawy warzyw czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto