Woda i ogień

Plaga wody

W tym roku monsun w Indiach przyszedł na czas, co dla wielu rolników oznaczało nadzieję, że w tym roku kraj nie będzie miał problemów z brakiem wody. I tak też się stało. Już od miesiąca Indie doświadczają wyjątkowo silnego monsunu, który dosłownie zalewa kraj wodą.

Najgorzej jest w leżącym u podnóża Himalajów stanie Uttarakhand, gdzie intensywne deszcze doprowadziły już do śmierci ponad 1000 osób. A bilans ofiar nie jest zamknięty, a w wyniku niszczycielskich deszczy monsunowych mogło zginąć kilka tysięcy ludzi. Zdjęcie powyżej pokazuje zniszczenia, jakie dokonały ulewy, w wyniku których doszło do osunięć zboczy górskich w tym górzystym regionie Indii. W Uttarakhand spadło prawie 400 litrów wody na metr kwadratowy, co stanowi około 460% normy dla tego regionu. Silniejsze niż zwykle opady monsunowe objęły w tym roku 70% powierzchni Indii.

Monsun to nie jedyny problem Indii. Z powodu silnych opadów deszczu i wysokiej wilgotności powietrze, zalane regiony opanowała plaga komarów. Komary w Indiach roznoszą choroby w tym groźne zapalenie mózgu, na które zmarło już 118 dzieci. I tu także bilans nie jest ostateczny, bo liczba ofiar może też przekroczyć 1000. Eksperci uważają, że to największa epidemia od dziesięciu lat. Nic dziwnego, skoro monsun przybrał aż tak dużą skalę jak w tym roku. Choroba jest uleczalna i jest na nią szczepionka, ale Indie to wciąż kraj, w którym wielu ludzi nie stać na szczepienia. Wielu mieszkańców, szczególnie dzieci jest niedożywionych i nie ma dostępu do czystej, bieżącej wody.

Wszystko to dzieje się w przeludnionym kraju, którego liczba ludności osiągnęła już 1,21 miliarda, czyli o 17,7% więcej niż dekadę temu. Indie to drugi pod względem liczby mieszkańców kraj na świecie i już w wkrótce faktycznie stanie się najludniejszym, bijąc na głowę Chiny.

Spoglądając w przyszłość, widać piętrzące się wyzwania. Ten ogromny, przeludniony kraj, w ogromnym stopniu uzależniony od monsunów doświadcza potężnych klęsk żywiołowych, które w zmieniającym się klimacie mogą przybrać na sile. Topnienie lodowców Himalajów najpierw będzie nasilać powodzie, a następnie, po ich zaniku, długotrwałych susz w porze suchej.

Jednocześnie cierpiące na głód energetyczny Indie, pomimo znaczących inwestycji w energetykę słoneczną, silnie opierają się na węglu, którego zużycie w zeszłym roku wzrosło o 10,2%. Analitycy prognozują, że w przyszłym roku Indie w imporcie węgla mogą wyprzedzić dotychczasowego lidera – Chiny. Kolejny kraj rozwijający się, narażony na zmiany klimatu, zwiększa zużycie paliw kopalnych.

Plaga ognia

Indie zalewa monsun, Europa odnotowała rekordowe powodzie, podobnie Kanada.Inne regiony dotykają fale upałów. Po rekordowo upalnym lecie w Australii (podczas którego służby meteorologiczne wprowadziły do map temperatury dwa nowe kolory na oznaczenie temperatur powyżej 50°C), które wystąpiło w warunkach wcale nie sprzyjających upałom, raport Uniwersytetu w Melbourne pokazał, że w związku z ocieplaniem się klimatu prawdopodobieństwo takich rekordowych fal upałów już teraz wzrosło aż pięciokrotnie. Szanse na tak upalny styczeń, jaki miał miejsce, wzrosły w Australii z 1 na 14000 lat, do 1 na 14 lat.

Rekordowe upały dotknęły ostatnio Alaskę. To 49 stan USA, największy w całym kraju, a jednocześnie jeden z najsłabiej zaludnionych regionów Ameryki Północnej. Nie ma w tym nic dziwnego. Alaska leży w strefie subpolarnego (podbiegunowego) klimatu z długą, śnieżną i mroźną zimą, oraz krótkim zazwyczaj chłodnym i deszczowym latem. Jeszcze tej zimy wydawało się, że pogoda jaka panuje na Alasce jest całkiem typowa. Zima, jak to na Alasce, była zimna i długa. Jednak w połowie czerwca Alaska doświadczyła fali upałów, podczas których padł szereg rekordów ciepła. Wysokie temperatury zdarzają się czasem w Alasce, ale ostatnia fala upałów miała wręcz apokaliptyczny wymiar.

Zdjęcie satelitarne Alaski

Alaska w objęciach wyżu, który przyniósł niezwykle wysokie temperatury, zdjęcia wykonane przez satelitę Terra.

Wielu mieszkańców Alaski oczekiwało, podobnie jak u nas w Polsce ciepłego lata, podczas którego będzie można wypocząć. Ale nikt nie spodziewał się aż takich temperatur. Mieszkańcy Alaski źle znieśli taką pogodę, gdyż zupełnie nie są przyzwyczajeni do takich upałów. A wysokie temperatury mają się utrzymywać jeszcze do końca czerwca. Rachunek prawdopodobieństwa pokazuje, że przyczyną jest zmiana klimatu, bez której wystąpienie takich upałów byłoby skrajnie nieprawdopodobne, zarówno z względu na wzrost temperatur, jak i spowalnianie i coraz większą amplitudę fal prądu strumieniowego. To właśnie niespotykane meandrowanie prądu strumieniowego przyniosło upały na Alasce i powodzie w Kanadzie.

Komentarze

30.06.2013 11:18 Krypton

Czytając ten artykuł powiem jedno : Nie potrzeba wojny. Ludzie się sami powybijają jeżeli tak dalej będzie. :(

30.06.2013 21:29 ŻENUJĄCE

"Choroba jest uleczalna i jest na nią szczepionka, ale Indie to wciąż kraj, w którym wielu ludzi nie stać na szczepienia. Wielu mieszkańców, szczególnie dzieci jest niedożywionych i nie ma dostępu do czystej, bieżącej wody."
Ja polecam na to nadtlenek wodoru.Mi za każdym razem znikała gorączka po spożyciu.A na pewno jest sporo tańszy a nawet bezpieczniejszy właściwie używany od syfu farmaceutycznego.
Krypton z tym wybiciem przesadzasz ale z pewnością liczba ludzi znacznie by się zmniejszyła.

30.06.2013 23:16 azg

Woda utleniona???!! Żenujące, jesteś coraz bardziej żenujący....i wkurzający!

30.06.2013 23:21 Krypton

No ok w sumie masz z tym rację. Nieco przesadziłem, aczkolwiek patrząc na dane demograficzne to aż włos staje dęba.

1804: 1 miliard
1920: 2 miliardy
1960: 3 miliardy
1974 lub 1975: 4 miliardy
1987: 5 miliardów
1999: 6 miliardów
2011: 7 miliardów

Nie ma co owijać w bawełnę. Indie i Chiny - dwie potężne gospodarki wschodzące rozkopią cały świat na wszystkie strony. Podcinamy sobie gałąź. Gałąź, na której siedzimy. I potem człowiek pożałuje swej głupoty, egoizmu i pychy.

01.07.2013 3:19 gupol

powódź czy susza. z dwojga złego, susza gorsza:) stan uttarakhand to słabo zaludniona, skalista, górska kraina. rolnicy w pozostałych stanach indii, piją teraz z radości że słońce nie spali ich pól na popiół.

02.07.2013 22:25 ŻENUJĄCE

azg jak się nie znasz to się na ten temat nie wyrażaj!Ja to sprawdzałem osobiście i wiem że pomaga!Czy jesteś opłacony przez koncerny farmaceutyczne aby takie brednie wypisywać?I złość piękności szkodzi.Do tego czytałem ze te szczepionki są szkodliwe.Co prawda nie testowałem ale są podstawy sądzić ze to prawda.A na pewno wiele innych"lekarstw" zwłaszcza na nowotwory jest mocno trujących więc dlaczego by nie szczepionki?
A co do temperatur w Europie i okolicach-ostatnio słabo z nimi.W poprzednich latach dość często było ponad 50 stopni.

02.07.2013 23:31 papa ohara

@Żenujące, wyluzuj trochę, bo moim skromnym zdaniem piszesz tak jakbyś wszystkie rozumy tego świata pozjadał. Widać, że jesteś bardzo inteligentny i energia aż Cię rozpiera więc może trzeba by zrobić z tego użytek dla dobra ludzkości? Co o tym sądzisz? Masz jakiś pomysł na lepsze jutro?

03.07.2013 9:08 ŻENUJĄCE

papa ohara jak ktoś twierdzi że kłamię to co mam tu pisać?Ja to po prostu sprawdziłem więc wiem że pomaga!To co azg reprezentuje to wiara w głupoty i dogmatyzm a to coś znacznie gorszego od niewiedzy!A co do pomysłu na lepsze jutro to znam ale nie ma raczej żadnych szans na poprawę.Wystarczyło by zmienić prawo.Ale niestety nie chodzi o prawo o którym zwykle ludzie myślą jak ktoś pisze o prawie.Bo raczej praw przyrody się nie zmieni.Nawet gdybym zadbał aby ludzie rzadziej chorowali na nowotwory to w zamian mogliby skończyć żywot w wypadku.Dlatego jestem sceptyczny w tej sprawie.

03.07.2013 19:46 azg

@żenujące: nigdzie nie pisałem, że kłamiesz, mam też w ..........szanuje Twoje poglądy:)) Pod warunkiem, że nie próbujesz ich wciskać tutaj, gdyż tezy o szkodliwości szczepionek, o wodzie utlenionej jako cudowne remedium na gorączkę to mam nadzieję nie ten portal. Ja też jestem zły na koncerny farmaceutyczne za ich wyzysk i patentowy troling, ale trzeba zachować rozsądek! Ludzi się szczepi od ponad 150 lat! Pomyśl ile epidemii dzięki nim udało się nam uniknąć!
Dlaczego mam nie wierzyć w farmakologię, skoro apap mi pomaga i nie szkodzi? Byłem też od maleńkości szczepiony i jakoś jestem okazem zdrowia, tak samo multum moich znajomych....Na około 1000 os rodziny i znajomych (plus ich dzieci) 99% jest zaszczepionych i nigdy nie było najmniejszych powikłań....

03.07.2013 22:47 ŻENUJĄCE

Ale ja będę to wciskał bo to prawda.Widzę że uwielbiasz cenzurę.I to gorzej niż w prl.Tam przynajmniej nie czepiali się takich spraw.A w tym temacie było o medycynie więc nawiązałem do tego.Jeżeli nikt inny nie zaczyna to o tym nie piszę.I wyraźnie napisałem-nawet jeżeli coś te szczepionki by pomagały to porównaj sobie cenę-byle szczepionka kosztuje chyba sporo ponad złotówkę.Natomiast 1 dawka nadtlenku wodoru poniżej 10 groszy i dla mnie 1 wystarczała.A to ze coś się robi np. wykonuje wyroki śmierci to nie znaczy ze dla dobra obrabianych.Nie masz dowodu na to ze tak jest.A jeżeli próbujesz podważać to co napisałem to sam sprawdź.A skąd wiesz czy ten apap nie zaszkodzi?Może jeszcze nie zdążył albo za mało łykasz.I mam wątpliwości co do tej statystyki którą podajesz.W każdym razie po takich co robią to dla forsy nie należy niczego dobrego się spodziewać.I obowiązuje zasada-jeżeli ktoś na sobie nie udowodnił ze to jest niegroźne(przynajmniej jak się mocno nie przesadzi) to należy to traktować jak truciznę albo inny szkodliwy czynnik.Różne rzeczy pisali a nie przedstawiłeś żadnych dowodów na to że to bzdury.W każdym razie obowiązuje zasada-dopóki nie udowodnią że jest nieszkodliwe należy tego nie dopuszczać.Do tego z punktu widzenia ekonomii leczenia w państwie metody które polecam są sporo tańsze i w większości nie mają żadnych groźnych skutków ubocznych.Właściwie to mało co ma zauważalne skutki uboczne z tego co polecam.I jeżeli nie wiesz to lepiej się na temat medycyny w ten sposób nie wyrażaj.Nawet przyznam że odnoszę wrażenie że niektórzy z tym przesadzają i piszą że nadtlenek wodoru leczy z prawie wszystkiego i w takich przypadkach sam protestuję ale jak na coś pomaga i to sprawdziłem to zupełnie co innego .Do tego nie ma w tym nic dziwnego bo to znana substancja do dezynfekcji.Dodam że znam jeszcze kilka metod na różne choroby które przetestowałem a nieprzetestowanych przeze mnie(co nie znaczy niewiarygodnych) to znam setki.Sam chciałbym sprawdzić ale nie mam na kim.

04.07.2013 17:52 azg

"sam chciałbym sprawdzić, ale nie mam na kim"
:O

05.07.2013 0:12 ŻENUJĄCE

Może byś wstawił więcej treści i zastanowił się co piszesz i po co?

10.07.2013 10:42 azg

@żenujące: nie miałem czasu na odpowiedź, więc dopieo teraz odpowiadam. Niecirpię cenzury, ale to jest portal o zagrożeniach dla środowiska. Sprawy szczepionek, chemtrailsow, medycyny alternatywnej według mnie nie mieszczą się w tej kategorii. Mój post nie miał wiec zamiaru Ciebie cenzurować a jedynie zwrócic uwagę by nie zaśmiecać portalu postami nie na temat. I na litość Boską, NA WŁASNĄ odpowiedzialność możesz robić co chcesz, ale przekonywanie innych do cudownych właściwości wody utlenionej jest już według mnie złe. Przyjmiesz odpowiedzialność za powikłania u osoby chorej na grypę, która uwierzyła w Twoje rady? Bo ja twierdzę, że na 100% woda utleniona jej nie pomoże! A już sugerowanie, że jestem opłacany przez koncerny farmaceutyczne jest niegodziwe i...żenujące! Otóż nie jestem opłacany! I tak, nadmierne łykanie Apapu NA PEWNO by mnie zatruło, dlatego są ulotki, ale TAK SAMO zaszkodzi nadmierne łykanie JAKIEJKOLWIEK substancji. Jesteś arogancki, masz braki w edukacji, trolujesz, czasem piszesz bzdury, czasem na temat, widzę, że inni to tolerują, ja JUŻ nie zamierzam. Ps. Chęć testowania na innych też niezbyt dobrze o Tobie świadczy:(

12.07.2013 9:42 ŻENUJĄCE

"I na litość Boską, NA WŁASNĄ odpowiedzialność możesz robić co chcesz, ale przekonywanie innych do cudownych właściwości wody utlenionej jest już według mnie złe."
Po 1 przymiotniki piszę się z małej litery!No i co masz do prawdy?Nie zawsze się podoba ale w tym przypadku marudzić nie powinieneś .
"Przyjmiesz odpowiedzialność za powikłania u osoby chorej na grypę, która uwierzyła w Twoje rady?"
Ja nie miałem żadnych powikłań po tym.Dodam że to łykałem cały miesiąc.Jedynie ma on pewne skutki uboczne ale nie trwają one dłużej niż kilka godzin.I nie znalazłem aby ktokolwiek co mocno nie przesadził z tym z tego powodu się rozchorował.
"Bo ja twierdzę, że na 100% woda utleniona jej nie pomoże!"
I w tym problem bo jesteś dogmatykiem.Bezpodstawnie twierdzisz że nie pomoże!Ciekawe czy gdybyś miał być karany za pisanie bzdur to nadal byś był taki pewny siebie.
"A już sugerowanie, że jestem opłacany przez koncerny farmaceutyczne jest niegodziwe i...żenujące!"
Możesz tak uważać ale na pewno wiara którą w nich pokładasz jest stanowczo zbyt wielka.
" I tak, nadmierne łykanie Apapu NA PEWNO by mnie zatruło, dlatego są ulotki, ale TAK SAMO zaszkodzi nadmierne łykanie JAKIEJKOLWIEK substancji."
Narkomani,nałogowcy itp. też podobnie twierdzą.
"Jesteś arogancki, masz braki w edukacji, trolujesz, czasem piszesz bzdury, czasem na temat, widzę, że inni to tolerują, ja JUŻ nie zamierzam."
Widać nie wiesz co to znaczy arogancki.A braki w edukacji sam posiadasz.Co gorsze jesteś odporny na wiedzę którą przedstawiłem a to coś znacznie gorszego niż braki w wiedzy.
"Chęć testowania na innych też niezbyt dobrze o Tobie świadczy:("
Bzdury piszesz.Proponuję testowanie na innych bo inaczej nie da się przetestować!Na sobie częściowo już przetestowałem i wiem że za każdym razem likwidowało to gorączkę.Widzę że chcesz udowodnić że jesteś przypadkiem niereformowalnym.Powinieneś zrozumieć że jest coś takiego jak mniejsze zło.W tym przypadku bez takich testów nie da się sprawdzić czy pomoże czy nie.Jak chcesz się obrażać to się obrażaj.Mnie to nie wzrusza.Nie przedstawiłeś żadnych dowodów na to że nie pomaga to co napisałeś i jedynie krytykujesz że to piszę.A nadmierna pewność siebie zwykle cechuje ludzi niekompetentnych i niewiarygodnych.Ciekawe czy byś wystąpił w telewizji i naraził się na publiczną kompromitację próbując udowodnić że to co pisze to bzdury.

13.07.2013 0:18 ŻENUJĄCE

A to o tym że miałbyś minie przestać tolerować mam rozumieć że to groźba.Jak ja bym podchodził tak to bym musiał prawie wszystkich ukarać.Np. takich:1.za to ze tworzy muzykę co mi się nie podoba2.Identyczny przypadek-gadanie i pisanie bzdur 3.Bo jest leniwy i wiele innych jest powodów.Ale ja się z byle powodu nie czepiam.
A co do nadmiernego łykania różnych substancji-z tego co polecam tylko wymieniony przeze mnie nadtlenek wodoru oraz kilka innych związków są dosyć niebezpieczne.Większość z preparatów jest bezpieczniejsza od tzw. soli kuchennej.A na pewno nie polecam łykać codziennie pół dawki śmiertelnej na byle chorobę.Najwyżej jak jest coś groźnego to nieco więcej ale zapewniam że i tak jest to bezpieczniejsze niż"lekarstwa" szpitalne.Już podawałem odnośnik na ten temat.

13.07.2013 16:10 azg

Nie to żadna groźba. Niby gdzie Ci groziłem i czym? To po prostu stwierdzenie: "posty żenującego są żenujące i nie chciało mi się na nie (i pewnie nie tylko mi) odpowiadać, ale dłużej nie mozna pozostawać obojętnym, gdy koleś zachwala stosowanie wody utlenionej do leczenia. Uważam to za szkodliwe i jeśli nie niebezpieczne, to przynajmniej w żaden udowodniony sposób nie pomagające"

13.07.2013 21:27 ŻENUJĄCE

Pisałeś że przestaniesz mnie tolerować czyli mam rozumieć że masz wobec mnie złe zamiary.
No i cierpisz na egocentryzm.Nadużywasz słów typu"uważam","wierzę"itp..Możesz mieć swoją opinię ale to nie znaczy że jest słuszna.A trym bardziej nie jest uzasadniona.Jak nie sprawdzałeś to nie powinieneś się na ten temat wyrażać.I zapewniam że zmiana metod kuracji nawet z zmianami klimatu może mieć coś wspólnego.wystarczy porównać sposób produkcji różnych piguł z sposobem produkcji nadtlenku wodoru .Zapewniam że produkcja tych pierwszych w większości jest o wiele bardziej materiałochłonna i energochłonna.I nadal twierdzisz że kłamię.Wyraźnie napisałem że mi zlikwidowało gorączkę ale widzę że jesteś odporny na to co piszę.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto