Jak dziennikarz 'Rzepy' robi z siebie…

…no właśnie, kogo?

Grozą sieje już pierwszy akapit artykułu “Cała ludzkość walczy z zimą” autorstwa pana Dominika Zdorta z Rzeczpospolitej.:

Pamiętają państwo lato 1816 roku? Ja też nie pamiętam. A podobno było ciekawie...
Temperatura przez wszystkie letnie miesiące była zazwyczaj ujemna, choć w poprzednich latach oscylowała wokół 20 stopni Celsjusza. W Polsce średnio tego lata było około zera. W czerwcu warstwa śniegu w wielu miejscach – także we Włoszech – sięgała kilkudziesięciu centymetrów. Jeszcze w sierpniu były przymrozki.

No proszę. Czy wyobrażacie sobie taką tragedię? Temperatury ujemne latem, a w Polsce w pobliżu zera? Nie? No jak to, przecież dziennikarz jasno wam mówi, że TAK BYŁO.

Czy dziennikarz może kłamać. Rozmyślnie raczej nie. Dziennikarz może być jedynie głupi. Tak głupi, że nie zadaje sobie sprawy, jakie dane cytuje i co one oznaczają. Dziennikarz może być tak głupi, że literalnie bierze dany obrazek, nawet nie zastanawiając się, jaki jest jego sens.

Czy taki dziennikarz powinien być dziennikarzem? Oto pytanie – skierowane właściwie do jego pracodawcy.

Bardzo łatwo natomiast dojść do tego, jak dziennikarz doszedł do wniosków, do jakich doszedł. Oto mapa, jaką najprawdopodobniej zobaczył:

Anomalie temperatury 1816

Co tu widzimy? No faktycznie: 0 stopni w Polsce, -3 we Francji. Co to za lato??? Tragedia. A co powinno zwrócić uwagę pana dziennikarza? Może napis: “temperature anomaly”?

Co to oznacza? Nic innego jak “anomalię temperatury”. Co to jest “anomalia temperatury”? Ano odchylenie temperatury od średniej z danego okresu bazowego. Więc co oznacza “-3″? Oznacza, że temperatura była średnio o 3 stopnie niższa od normy.

(Sporo) więcej w Meteomodel

Komentarze

15.04.2013 20:25 azg

Zdort jest idiotą bo tak pomylić mapki to faktycznie megafacepalm. Jednak jeśli wierzyć wikipedi tamten rok faktycznie był nieszczególny - przymrozki w lipcu, śnieżyce (w Stanach...). Tyle tylko, że doskonale znamy przyczyny tej anomali, a nawet dwie: bardzo niską ówczesną aktywność
Słoneczną oraz dodatkowo dwa silne i jeden bardzo silny wybuch wulkanu (Tambora) w poprzednich latach. Przywoływanie więc tamtego roku w kontekście współczesnych zmian jest.....debilizmem najwyższej próby:) Niestety czytając niektóre komentarze większość czytelników uwierzy Zdortowi.
PS. W tej samej rzepie jest artykół niejakiego Cieślika na temat Granic Wzrostu, jeszcze większy chłam....

15.04.2013 22:57 Galahad

Rzadko używam słów powszechnie uznawanych za nieprzyzwoite lub obraźliwie - ale w tym wypadku określenie "ostatni kretyn" pasuje chyba znakomicie?

16.04.2013 21:54 Bezimienny

Raport na temat stanu arktycznego lodu morskiego (kwiecień 2013)

http://arcticicesea.blogspot.com/2013/04/kwiecien-2013-topnienie-nabiera-tempa.html

16.04.2013 23:26 Bezimienny

"Dlatego składam solenne wiosenne zobowiązanie. W tym roku w końcu zadbam o produkcję dwutlenku węgla. Będę oddychał, spalał, utleniał i fermentował bez umiaru."

Normalnie ten facet to podlizna i kanalia. A M. Rabczewska, którą najchętniej bym udusił, bo mam jej dosyć, razem z nim się nadaje.

17.04.2013 13:38 NG

Może bez przesady z tym duszeniem, wyzywaniem od chorych psychicznie, kanalii, kretynów itp na tym forum? Ja też nie popieram działań i poglądów niektórych ludzi ale to mnie nie upoważnia do używania publicznie takiego języka.

Przy okazji trochę dziwnie wygląda licznik na co2now.org tzn mam na myśli ten tygodniowy:

http://co2now.org/Current-CO2/CO2-Now/weekly-data-atmospheric-co2.html
lub:
http://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/weekly.html

rozrzut wartości jakiś spory się zrobił i dalej nie wyliczyli "miesięcznej" wartości na marzec 2013 tylko wyświetlają na głównej stronie "February 2013" 396,80 ppm a wartość "tygodniowa" na 7-13 kwiecień jest 397,61 ppm. czyli o 1,15 ppm więcej niż w analogicznym okresie roku 2012. Jakby nie patrzeć wzrost jest...

17.04.2013 21:02 Bezimienny

Puściły mi nerwy, mój błąd. Ale ostatnio stałem się bardzo nerwowy przez tę kobietę z Piotrkowa.

Bardzo lubię ją wkurzać, ale nie lubię jak ona wkurza mnie.

17.04.2013 23:03 ŻENUJĄCE

To jest jeden z licznych dowodów na to że zwykle dziennikarzami zostają najprymitywniejsze odpady intelektualne.Ja w większości przypadków nawet gdybym nie miał o czymś zbytniego pojęcia to bym był w stanie zrozumieć pewne sprawy i przynajmniej uznać za podejrzane.Do tego nie uważam się za autorytet językowy i w tej sprawie wysuwam co najwyżej hipotezy.Ja nawet bez dokładnej znajomości danych klimatycznych Europy i Afryki bym zrozumiał że dziwne by było gdyby w Afryce było zimniej niż w Polsce.Samo to powinno wydać się podejrzane.Dodam że ten temat był omawiany np. na stronie wykop.
Natomiast muszę zaprotestować w sprawie kategorii tego artykułu.Nie wiem co to miałoby mieć wspólnego z sceptycyzmem co do zmian klimatu!Wręcz na odwrót-gdyby opisany artykuł by był zgodny z prawdą wtedy ocieplenie byłoby znacznie większe chociaż i tak ta kompozycja temperatur byłaby obłędna.Bardziej by pasowało do działu"brednie dziennikarskie o klimacie i pogodzie i inne tego typu bzdury".

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto