Narastające globalne ryzyka – raport dla światowych przywódców

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) w Davos to miejsce dyskusji ważnych polityków, liderów biznesu i nauki. Poczesne miejsce w dyskusjach zajmują kwestie zagrożeń dla świata, zebrane przez analityków WEF w formie bardzo interesującego raportu. Nie jesteśmy w stanie przetłumaczyć go w całości (choć na to zasługuje), ale mamy dla Was zajawkę, która prawdopodobnie wszystkich, którzy czytają po angielsku zachęci do przejrzenia dokumentu.

Ryzyka

Oto największe ryzyka wg analityków WEF. Na osi pionowej znajduje się prawdopodobieństwo zdarzenia (im wyżej, tym bardziej prawdopodobne), a na osi poziomej jego konsekwencje (im bardziej w prawo, tym poważniejsze).

 World Economic Forum risks

Cztery najpoważniejsze to poważne nierówności dochodów, chroniczne deficyty budżetowe, rosnące emisje gazów cieplarnianych i kryzysy wodne. Warto zwrócić uwagę, że średnio rzecz biorąc względem zeszłorocznej analizy wystąpienie ryzyk zostało oszacowane jako bardziej prawdopodobne, a ich przewidywane konsekwencje jako poważniejsze.

Zmiana klimatu

Na pierwszym miejscu WEF wymienia zmianę klimatu, stwierdzając, że w coraz bardziej wielobiegunowym świecie, w którym każdy z graczy forsuje swoje interesy, trudniejsze stało się wypracowanie i skuteczne wdrożenie międzynarodowego porozumienia ograniczającego emisję gazów cieplarnianych. Deklaracje składane przez kraje w czasie negocjacji w Kopenhadze są zupełnie niewystarczające dla ograniczenia ocieplenia poniżej progu +2C. Realizacja obecnych polityk rządowych i złożonych deklaracji ograniczenia emisji oznaczają wzrost temperatury do końca stulecia.

Bardziej pesymistyczne scenariusze zakładające brak wdrażania nowych polityk w tym zakresie ponad te wdrożone do połowy 2011 roku prowadzą do wzrostu temperatury o +6C lub więcej. Jeśli złożone zobowiązania nie zostaną zrealizowane, wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi o +4C (co odpowiada różnicy między epoką lodową a obecnym klimatem) nastąpi już za około 50 lat. Następstwami tego będą nie tylko znaczne straty gospodarcze, ale też masowe migracje ludzi, rosnące niedobory żywności i wody.

Odporność na antybiotyki

Kolejnym istotnym elementem analizy WEF są antybiotyki. Wielu ludzi myśli, że jest oczywiste, że antybiotyki będą dostępne zawsze, gdy tylko będą ich potrzebować – ale już wkrótce może się to okazać próżną nadzieją. Każda użyta dawka antybiotyku działa na bakterie selekcyjnie, dając przewagę tym, które są na nie bardziej odporne. Im częściej dany antybiotyk jest używanym tym szybciej przebiega proces selekcji wśród bakterii. W wielu krajach antybiotyki podaje się „profilaktycznie” zwierzętom hodowlanym, które są trzymane stłoczone w fatalnych warunkach, sprzyjających rozprzestrzenianiu się chorób. Często też system rynkowy zachęca do nadmiernego używania antybiotyków. Na przykład w Chinach sprzedaż leków jest znaczącą częścią przychodów szpitali, a do 2010 roku było też tak z wynagrodzeniami lekarzy.

Dotychczas można było ten problem ignorować, bo nowe antybiotyki zajmowały miejsce starych, które przestawały już być skuteczne. Jednak to się zmienia. Najnowsze wchodzące na rynek antybiotyki tak naprawdę bazują na odkryciach sprzed dziesięcioleci. Od 1987 roku nie odkryliśmy żadnej nowej klasy antybiotyków.

 Odkrycia antybiotyków

Daty odkryć grup antybiotyków (kliknij by zobaczyć cały wykres)

Co gorsze, żaden ze stosowanych obecnie antybiotyków, ani też z obecnie opracowywanych leków nie jest skuteczny przeciw tzw. zabójczym bakteriom, które zabijają ponad 50% zarażonych i są odporne nawet na najsilniejsze nasze antybiotyki (karbapenemy).

Eksperci zaczynają poważnie rozpatrywać scenariusze, w których nie będziemy dysponować żadnymi skutecznymi antybiotykami, nawet w przypadku zwykłych infekcji.

Czynnik X

Mogą wystąpić zdarzenia uważane za niezbyt prawdopodobne, których następstwa będą jednak bardzo poważne. Wśród tych zdarzeń WEF wymienia m.in.:

  • rozbuchaną zmianę klimatu (w wyniku której Ziemia staje się niezdatna do życia)
  • manipulowanie klimatem (przez kraje lub organizacje – niekoniecznie do dobrych celów)
  • znaczące usprawnienie istot ludzkich (także dla celów wojskowych)
  • wydłużenie długości życia i okresu starości (społeczeństwo próbujące radzić sobie ze znacznym odsetkiem osób z demencją, artretyzmem i wymagających kosztownej opieki medycznej)

Można zastanawiać się nad dodaniem do zestawu WEF pewnych ryzyk lub pewnym przesuwaniu ich na osiach, ale wszystkie przedstawiane ryzyka są niewątpliwie poważnymi zagrożeniami – gorąco polecamy zapoznanie się z  raportem.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto