Kronika Rozdroża: 2009-01-15

Złe wiatry dla energetyki wiatrowej

wiatrakiKryzys finansowy uderzył w energetykę wiatrową. Według Emerging Energy Research, światowa produkcja energii wiatrowej wzrośnie w 2009 o jedynie 14% - to mniej niż połowa średniego rocznego tempa wzrostu rejestrowanego w zeszłej dekadzie. ACN (Consultancy Accenture) przewiduje, że wydatki na energię wiatrową w najbliższych dwóch latach zmniejszą się o 30%. Spadek nakładów jest ściśle związany z globalnym kryzysem ekonomicznym i wynikającym z niego ograniczeniem kredytowania projektów farm wiatrowych przez banki.

 ang więcej w Business Week

Korzystajcie z niskich cen żywności, póki są

zywnoscNareszcie ceny produktów żywnościowych spadają. W obliczu upadku wielu firm i groźby masowych zwolnień, jedną z niewielu pozytywnych wiadomości jest fakt, że człowiek posiadający terenówkę nie przeraża się kosztami tankowania. Obniżenie popytu sprawiło, że ceny benzyny są tak niskie. Spadek cen ropy i metali jest bezprecedensowy. Przez ostatnie 5 miesięcy baryłka ropy straciła ¾ swojej wartości. Tak szybki spadek popytu spowodował, że wiele firm i kopalni produkuje mniej. Wygląda na to, że sytuacja jest naprawdę zła, ponieważ przy tych cenach ropy, poniżej 40 dolarów za baryłkę, inwestowanie w nowe projekty nie jest opłacalne. Nie dotyczy to jedynie przemysłu naftowego, zjawisko to występuje również w przemyśle żywnościowym - dzisiejsze bardzo niskie ceny żywności, wywołają bardzo wysokie jej ceny jutro.

ang więcej w Times On Line

Hiszpania: szybka kolej zwyciężyła samolot

Hiszpanie rezygnują z krajowych przelotów na rzecz szybkich pociągów. W okresie od stycznia do listopada ub. r. setki tysięcy podróżnych przesiadło się z samolotów do tańszych i bardziej ekologicznych szybkich pociągów AVE.

pl więcej w Dziennik

Zatrzymać emisję dwutlenku węgla do 2050

emisjeAby uniknąć większości katastrof związanych ze zmianami klimatu trzeba będzie obniżyć emisję dwutlenku węgla praktycznie do zera do 2050 roku - podał we wtorek the Worldwatch Institute. To większe ograniczenie emisji niż postulowała większość ekspertów klimatycznych i przywódców politycznych, włączając prezydenta elekta Baracka Obamę, który popiera 80 % zmniejszenie emisji CO2 w USA do roku 2050.

ang więcej w Reuters

Co napędza proces ocieplania klimatu?

Grupa badaczy znalazła zmienność, która - dekada po dekadzie, na przełomie dziesiątek lat - potężniała, rozkręcając się coraz bardziej gwałtownie. Sugerują oni, że oscylacje są związane ze średnią temperaturą na Półkuli Północnej. Jest to potwierdzenie wcześniejszych doniesień opartych na rekonstrukcji procesów ziemskich.
"Kiedy zaczyna się Rewolucja Przemysłowa i temperatura atmosfery staje się gorętsza, NAO bierze pod uwagę o wiele silniejsze zależności w długim okresie czasu", powiedział Goodkin, kierownik grupy naukowej. "Tego można się było spodziewać zanim zarejestrowano dane, lecz jest to pierwszy raz, gdy udokumentowano zapisy dotyczące obu oceanów i atmosfery".

ang więcej w Eurek Alert

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto