ArtykulyZmiany klimatu

Cofanie się lodowców w Andach zapowiada światowe problemy z wodą

Boliwia odpowiada jedynie za znikomą część światowych emisji gazów cieplarnianych. Wkrótce zapłaci nieproporcjonalnie wysoką cenę: gwałtowny zanik lodowców i znaczący spadek dostępnych zasobów wody.

lodowiec-chacaltaya

Rys. Położony na wysokości 5300 m lodowiec Chacaltaya praktycznie znikł od roku 1940. Obecny rozmiar lodowca jest oznaczony żółtą linią.

Bank Światowy opublikował raport dotyczący topnienia lodowców, wg którego boliwijski lodowiec Chacaltaya od 1982 roku stracił 80 procent powierzchni, a lodowce w Peru w ostatnich 35 latach straciły 20 procent masy, przez co o 12 procent spadł dopływ wody do rejonów przybrzeżnych, zamieszkałych przez 60 procent ludności kraju.

Raport stwierdza, że kontynuacja trendu ocieplania się klimatu spowoduje, że wiele z lodowców w Andach zniknie w przeciągu najbliższych 20 lat, nie tylko zagrażając zaopatrzeniu w wodę dla 77 milionów ludzi, ale też ograniczając produkcję prądu w elektrowniach wodnych, które dostarczają połowy prądu w Boliwii, Peru i Ekwadorze.

Liczące sobie 20000 lat lodowce w Boliwii cofają tak szybko, że zanim urodzone dziś dziecko wejdzie w dorosłość, zniknie ich już 80 procent.

Jak dotąd, przyspieszone topnienie lodowców spowodowało zwiększenie ilości wypływającej z nich wody, co przyczyniło się do olbrzymich powodzi na Amazonce, które w ostatnim roku zmusiły do opuszczenia swych domów setki tysięcy osób.

Naukowcy przewidują, że w następnym dziesięcioleciu ten zalew wody zmieni się w strumyczek, przez co w porze suchej liczące sobie tysiąclecia źródła wody będą się kurczyć.

ang więcej w YaleEnvironment360

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly