Artykuly

Do zobaczenia w sądzie: Shell porzuca plany ograniczenia emisji węglowych przy eksploatacji piasków roponośnych

shellProjekt eksploatacji piasków roponośnych w Kanadzie doznał właśnie kolejnego PR-owego uszczerbku.

Koncern naftowy Royal Dutch Shell wycofał się ze swojego wcześniejszego prawnie wiążącego zobowiązania, że w swoim wartym 13.7 miliardów dolarów projekcie eksploatacji piasków roponośnych zmniejszy emisje węglowe do poziomu odpowiadającego eksploatacji lekkiej ropy.

Czemu Shell wycofał się ze swoich wcześniejszych obietnic? Najpewniej dlatego, że ich spełnienie jest zwyczajnie niewykonalne technicznie.

Emisje związane z eksploatacją piasków roponośnych są co najmniej trzy razy wyższe od tych związanych z eksploatacją zwykłej ropy, a do tego, w miarę wyczerpywania się pokładów przypowierzchniowych, będą rosnąć.

Rozważana technologia wychwytu dwutlenku węgla CCS jest na razie w sferze pomysłów, a ilość związanych z nią problemów jest przygniatająca.

Zarzucenie działań w kierunku ograniczania emisji, tylko w tym jednym projekcie będzie prowadzić co roku do wyrzucenia do atmosfery dodatkowych 900 000 ton dwutlenku węgla, co odpowiada emisji 200 tysięcy samochodów.

Sprawa trafiła do sądu. EcoJustice złożyła pozew przeciwko Shellowi do Alberta’s Energy Resources Conservation Board, żądając odebrania firmie pozwolenia na rozbudowę kopalni Jackpine Mine i Muskeg River Mine.

ang więcej w desmoblog

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly