Kronika Rozdroża: 2009-01-12

Ambitne plany rozwoju energii słonecznej we Francji - analiza

Francuskie plany rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii obejmują biomasę, wiatr, wodę, pływy, a przede wszystkim Słońce. Elektrownie słoneczne mają produkować 5200MW w 2020 roku, przy obecnych 13MW. Ma nastąpić całkowita zmiana modelu energetycznego - już nie opartego na węglu.

ang więcej w theoildrum

Upadek Inków i Azteków przyczyną Małej Epoki Lodowcowej

Choroby przywiezione w XVI wieku przez Europejczyków do Nowego Świata zdziesiątkowały miejscową ludność, w skutek czego, obszary o powierzchni 500 tys. km2, na których przestano wypasać trzodę, ponownie zarosły lasami deszczowymi, a te zużyły dwutlenek węgla z atmosfery. W tym czasie kroniki klimatyczne odnotowują spadek temperatury na świecie o 0,1°C (między rokiem 1500 a 1750), a na północy Europy spadek ten był znacznie bardziej dramatyczny i przeszedł do historii pod nazwą Mała Epoka Lodowcowa.

ang więcej w discovery

Lasy w Kanadzie z pożeraczy CO2, stały się jego producentami

Niepokojące, choć niezauważone przez szerszą opinię są wyniki najnowszych badań naukowców: kanadyjskie lasy, zajmujące powierzchnię 1,2 miliona mil kwadratowych, tak ucierpiały na skutek globalnego ocieplenia, ataków szkodników i ciągłych pożarów, że obecnie emitują do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż z niej pobierają.

ang więcej w enn

Jakie są pozytywne strony globalnej recesji ?

Globalna recesja może przesunąć w czasie nadejście peak oil, ponieważ mniejsza konsumpcja spowoduje zmniejszenie zużycia ropy. Zredukują się również inwestycje na wydobycie i poszukiwania złóż. Więcej pozostanie dla przyszłych pokoleń. Rozwój alternatywnych źródeł energii będzie miał wpływ na ilość konsumpcji ropy w przyszłości.

ang więcej w rge

W Narodowym Parku Lodowcowym wkrótce nie będzie lodowców

Film z ABC news pokazuje, jak liczba lodowców w Glacier National Park spadła ze 120-150 lodowców 100 lat temu do dwudziestu kilku.
Monitorujący je od lat naukowcy zmienili swoje przewidywania odnośnie możliwości ich zniknięcia. Już nie twierdzą, że do roku 2050 lodowce znikną. Uważają, że nastąpi to do roku 2020.

ang więcej w abc

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto