ArtykulyZmiany klimatu

Lasy deszczowe Amazonii zamienią się w sawannę

Rain-forestZ powodu wylesiania, pożarów oraz zmian klimatu lasy deszczowe Amazonii prawdopodobnie staną się sawanną.
Nowe badania pokazują, że intensywnie wylesiane Mato Grosso w Amazonii jest szczególnie narażone na „sawannienie” z powodu powtarzającego się wypalania, które prawdopodobnie doprowadziło do wyczerpania cennych składniki odżywczych w glebie.

Według badań opublikowanych w Journal of Geophyscial Research sawannienie, lub proces zmieniający tropikalne ekosystemy w sawannę, jest prawdopodobny w północnej części Mato Grosso, nawet jeśli nie będzie postępowało dalsze wylesianie.

Dr. Marcos Costa, jeden z autorów tych badań, opisuje punkt krytyczny sawannienia ekosystemu: „Sprzężony system atmosferyczno-biosferyczny klimatu lasów deszczowych zmieni się z obecnego stanu lasu deszczowego na stan suchej sawanny… Ewolucja tego systemu zależy także od sprzężeń zwrotnych, które są zazwyczaj zaniedbywane. Te sprzężenia zwrotne są związane z wylesianiem i działalnością rolniczą, jak ograniczona ilość składników odżywczych w glebie bądź pożary”.

Sprzężenia zwrotne, składniki w glebie oraz pożary są szczególnie ważne na takim obszarze jak Mato Grosso, gdzie osadnicy od dziesięcioleci prowadzili wielkoskalowe wypalanie terenów leśnych w celu pozyskiwania ziemi pod hodowlę i uprawę. Powtarzające się wypalania spowodowały bezpośrednią utratę cennych składników glebowych w ekosystemie.

„Częste pożary uwolniły znaczne zasoby azotu, wywołując ograniczenie dostępności tego ważnego dla wzrostu roślin składnika. Hamuje to wzrost lasów, próbujących odrodzić się po powtarzających się pożarach. Składniki w pozostałym popiele mogą być utracone podczas jego przemieszczania się i przesączać się do wód powierzchniowych i podziemnych”.

Wcześniejsze badania pokazały, iż las tropikalny, który płonął pięć lub więcej razy akumuluje biomasę średnio o 50% wolniej od lasów, które były spalone przez pożar tylko raz. Ponadto są też one bardziej podatne na kolejne pożary.

Dlaczego utrata cennych składników gleby w wyniku pożarów jest tak ważna? „Wszystkie rośliny potrzebują składników z gleby by rosnąć” - wyjaśnia Costa. „Jeśli te składniki zanikną, drzewa będą rosnąć wolniej, ponieważ bez nich nie będą w stanie efektywnie wykorzystać światła i wody”. Według badań „w północnym Mato Grosso, las deszczowy nie odnowi się w przeciągu 50 lat, niezależnie od tego jak będzie postępować wylesianie”.

ang więcej w mongabay

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly