Kronika Rozdroża: 2009-01-11

Film: The Great Squeeze: Surviving the Human Project

Znajdujemy się dziś w miejscu, w którym apetyt ludzkości na zasoby daleko przekracza możliwości Ziemi ich odnawialnego zapewnienia. Wydobycie i zużycie tych surowców w ostatnich dwóch wiekach zmieniło klimat planety i jej ekosystemy w tak znacznym stopniu, że okres ten zaczęto określać jako nową erę w historii Ziemi - "Antropocen".
Nasze dzisiejsze paradygmaty muszą ulec zmianie. Będziemy musieli zaakceptować rzeczywistość - ludzka ekonomia jest częścią natury i nie może funkcjonować w oderwaniu od niej.
Stoimy w obliczu wielkich wyzwań, jednak w odróżnieniu od innych żywych istot mamy unikalną możliwość przewidzenia przyszłości i świadomego zadecydowania o naszym losie, i losie większości biosfery, na dobre lub na złe.

ang zobacz film

Powodzie w Anglii w 2080 normą

Powodzie porównywalne z kataklizmem, który zdewastował całe rejony Anglii w 2008 roku, za 75 lat staną się normą, wskazują nowe badania.

ang więcej w newcastleuniversity

Produkcja etanolu z celulozy może "eksplodować"

Produkcja etanolu z resztek drzewnych, trawy i innych materiałów roślinnych może "eksplodować" do 2012 roku, jeśli komercyjny projekt produkcji biopaliw 2 generacji okarze się sukcesem - stwierdził Ed Schafer, amerykański sekretarz ds. rolnictwa.

ang więcej w reuters

Epoka ropy już się kończy

Matt Simmons uważa, że światowe wydobycie ropy przekroczyło już szczyt, a teraz czeka nas okres dalszego, ostatecznego spadku wydobycia.
"Uważam, że jesteśmy dziś we wczesnym okresie czekającego nas niedoboru ropy i gazu. Ponieważ nie zdajemy sobie z tego sprawy, nie nakładamy żadnych ograniczeń na ich zużycie. Wszystkie wielkie pola naftowe osiągnęły lub wręcz przekroczyły szczyt wydobycia, a wkrótce będziemy świadkami wyjątkowo spektakularnych załamań wydobycia".

ang więcej w thegazette

Nie jesteśmy jeszcze skazani, lecz zagrożenie narasta

Departamenty obrony Wielkiej Brytanii i innych krajów przygotowują już plany radzenia sobie z negatywnymi następstwami gorętszej planety. Za najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa uważa się "drastyczny i permanentny kryzys żywnościowy". W przypadku dalszego postępowania ocieplenia klimatu, znacząco wzrasta prawdopodobieństwo konfliktów zbrojnych.

ang więcej w canada

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto