Koniec antybiotyków

Od wielu lat antybiotyki są podstawą medycyny. Jednak już wkrótce może się okazać, że będziemy musieli ponownie nauczyć się bez nich żyć. I nie będzie to dla nas łatwy moment...

AntybiotykiOdkrycie antybiotyków w pierwszej połowie XX wieku umożliwiło nam wyeliminowanie nieprzeliczonych chorób, które do tej pory były przyczyną śmierci i chorób setek milionów osób. Jednak nadużywając antybiotyków stopniowo uodparniamy na nie bakterie. I nie chodzi tu tylko o nadużywanie antybiotyków do leczenia ludzi - podaje się je również zwierzętom hodowlanym, aby umożliwić ich hodowlę w brudnych i zatłoczonych warunkach. Te antybiotyki trafiają masowo do wód gruntowych, jezior i rzek, tworząc środowisko sprzyjające doborowi naturalnemu bakterii - obserwuje się, że coraz więcej ich szczepów wytwarza mechanizmy obrony przed szkodliwym dla nich działaniem antybiotyków. Coraz częściej zdarzają się przypadki śmierci pacjentów na choroby, które z sukcesem leczyliśmy dotychczas antybiotykami.

Era antybiotyków nieuchronnie zbliża się do końca. Zaledwie w ciągu kilkudziesięciu lat leki, które wydawały się być cudownym środkiem potrafiącym zwalczyć niemal każdą infekcję zostały pokonane przez bakterie, które antybiotyki miały zwalczać.

Prestiżowy periodyk naukowy "Lancet Infectious Diseases" opublikował niedawno artykuł, w którym przywołując ostatnie przypadki rozprzestrzeniania się superopornej bakterii NDM-1, naukowcy postawili niezwykle odważne pytanie - czy to już jest koniec antybiotyków? Naukowcy przekonują, że ich twierdzenia o rychłym końcu antybiotyków wcale nie są przesadzone.

"Obecnie nie dysponujemy antybiotykami, które są w stanie skutecznie zwalczyć NDM-1. W ciągu najbliższych dziesięciu lat będziemy musieli korzystać z obecnie dostępnych leków w niezwykle przemyślany sposób. Równocześnie będziemy zmagać się z faktem, że nie mamy żadnych nowych środków, które pomogą zwalczać kolejne infekcje", stwierdza profesor Tim Walsh, jeden z naukowców, który odkrył superbakterię NDM-1.

W chwili, gdy obecnie dostępne antybiotyki przestaną być skuteczne lekarze praktycznie stracą możliwość walki z wieloma infekcjami. Brak skutecznych leków immunosupresyjnych oznacza olbrzymi problem dla transplantologii. Wielkim problemem mogą się również okazać operacje przeprowadzane w jamie brzusznej, takie jak np. zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego.

Co więcej, takie choroby, jak zapalenie płuc czy gruźlica, przez lata skutecznie leczone przy pomocy antybiotyków, ponownie staną się niezwykle groźne dla naszego zdrowia i życia. Już wkrótce, coraz częściej będziemy obserwować sytuacje, w których do szpitali trafiać będą pacjenci z infekcjami, których lekarze nie będą w stanie już skutecznie wyleczyć.

pl Na podstawie: Guardian

Komentarze

20.08.2010 20:23 kąkol

Wielkość rasy ludzkie wreszcie dojdzie do poziomu
wydolności naszej planety

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto