Kronika Rozdroża: 2009-01-10

Ocieplenie klimatu spowoduje kryzys żywnościowy - ucierpi połowa ludzkości

Ocieplenie klimatu może poważnie zmniejszyć zasoby żywności na obszarach zamieszkanych przez połowę ludności świata - ostrzega raport amerykańskich badaczy. Uszczuplenie zbiorów oraz ograniczenie hodowli najbardziej grozi krajom Trzeciego Świata, jednak zagrożone są także np. Włochy i Francja.
Do 2100 r. najniższe temperatury w tropikach i subtropikach będą i tak wyższe niż najwyższe temperatury panujące tam obecnie - stwierdzają autorzy raportu opublikowanego w tygodniku "Science". Według nich prognoza ta sprawdzi się z 90-procentowym prawdopodobieństwem. "Zmianami dotknięte zostaną 3 miliardy ludzi" - uważa Battisti. Co gorsza, zmiany te w najdrastyczniejszej postaci wystąpią prawdopodobnie w najbiedniejszych krajach świata.
Wysokie temperatury zaszkodzą kluczowym uprawom, m.in. kukurydzy, dostarczającym żywności setkom milionów osób w strefach gorących. W krajach tropikalnych negatywne efekty zmian mogą zostać złagodzone dzięki przyspieszeniu dojrzewania zbóż i owoców: według uczonych cykl dojrzewania skróci się do zaledwie 10-20 dni. Jednak w subtropikach, gdzie w przyspieszonym tempie wysychać będą źródła wody, procesy te mogą wywołać katastrofalne skutki.
Ocieplenie zaszkodzi też rolnictwu śródziemnomorskich krajów Europy. Już teraz we Włoszech zaobserwować można rekordowy spadek zbiorów kukurydzy: o 36 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. We Francji podobny spadek wynosi 30 proc., natomiast tegoroczne zbiory owoców były mniejsze od poprzednich o 25 proc. O 21 proc. spadły tam też zbiory zbóż.

ang więcej w TheHeatIsOnline  oraz ang Scientific American

Propozycje Zielonych działań dla Obamy na 100 pierwszych dni

Światowi eksperci w dziedzinie ochrony środowiska przekazują prezydentowi - elektowi porady dotyczące priorytetów na pierwszych 100 dni sprawowania władzy.

ang więcej w alternet

Kryzys Oil Peak: Samochody - redukcja

W obliczu wzrostu cen paliwa oraz spadających dochodów, nieograniczone wykorzystywanie samochodów praktykowane przez prawie wszystkich amerykanów, zacznie spadać w dół drabiny społeczno-ekonomicznej.
Szczęśliwcy, którzy będą mogli sobie pozwolić na nową generacje superoszczędnych ładowanych prądem samochodów, nie będą musieli zamartwiać się wzrostem cen benzyny, jej brakami w dostawach ani jej reglamentacją. Pozostali, jeżdżący starymi samochodami, będą jeździć coraz mniej. Współdzielenie samochodów i transport publiczny znacząco zyskają na popularności. Niskie zużycie paliwa przez auto stanie się coraz ważniejszym kryterium, w miarę jak benzyna będzie stawać się coraz droższa i trudniej dostępna.
Forma samochodu będzie ewoluować w stronę mniejszych pojazdów kompensujących mniejsze zarobki i wyższe ceny paliwa niższym zapotrzebowaniem na nie.
Dotychczasowa percepcja konsumentów tego, co jest "pożądanym" samochodem, która wykształciła się w ostatnich 50 latach, odejdzie do lamusa.
W Europie, 30 lat znacznie wyższych niż w USA podatków paliwowych poskutkowały o połowę niższym zużyciem ropy na osobę.

ang więcej w fcnp

Nowe domy w USA coraz mniejsze

Amerykański sen się kurczy...
Po raz pierwszy od co najmniej dekady, znacząco redukowane są rozmiary nowo budowanych domów. "Obserwujemy trend w stronę małych domów" - stwierdza Gopal Ahluwalia, dyrektor badań National Association of Home Builders. Dotychczasowy trend rozmiarów domów jednorodzinnych, który w latach z 1750 stóp kwadratowych w roku 1978 wzrósł do 2479 w roku 2007, zaczął się odwracać.

angwięcej w usatoday

Cyprowi grozi pustynnienie, twierdzą geofizycy

Do końca stulecia, w wyniku zmian klimatu i nasilających się susz, Cypr może stać się krajem pustynnym - ostrzega ekspert.

ang więcej w reuters

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto