ArtykulyZmiany klimatu

Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów

Specjaliści z NASA ogłosili, że pierwsze półrocze 2016 roku było zdecydowanie cieplejsze, niż najcieplejsze jak dotąd pierwsze 6 miesięcy roku 2015.

Temperatura na Ziemi jest o krok od ustanowienia trzeciego pod rząd rekordu wysokości rocznych temperatur. Dane NASA wskazują, że prawdopodobieństwo tego, że rok 2016 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów wynosi 99%.

Średnia temperatura pierwszych 6 miesięcy 2016 roku była o 1,3o C wyższa, niż w 1880 roku, który rozpoczął bicie rekordów temperatury. Prawdopodobnie było to także o 1,5oC więcej, niż w czasach przed rewolucją przemysłową, czyli od czasu, kiedy rozpoczęło się globalne ocieplenie.

Ostatni miesiąc był najcieplejszym czerwcem w historii. Temperatura na świecie w czerwcu była o 0,9oC wyższa, niż średnia temperatura notowana w tym miesiącu w XX wieku i o 0,02oC wyższa niż poprzedni rekord, zanotowany w ubiegłym roku. Oznacza to, że 14 miesiąc pod rząd na świecie zanotowano rekordową temperaturę dla danego miesiąca. Jest to najdłuższe pasmo bicia rekordów gorąca od początku prowadzenia pomiarów w 1880 roku.

Ocieplenie w pierwszym półroczu 2016 dotyczyło wszystkich regionów Ziemi z wyjątkiem Antarktydy, a szczególnie silne było w Arktyce. Wysokie temperatury w Arktyce doprowadziły do topnienia lodowców 2 miesiące wcześniej, niż zwykle. Według specjalistów z NASA pokrywa lodowa w Arktyce pokrywa obecnie o 40% mniej Oceanu Arktycznego, niż w latach 80. XX wieku.

Wysokie temperatury ubiegłych miesięcy wynikały w dużym stopniu z siły El Niño, które znacznie ociepliło wody Pacyfiku. Zjawisko El Niño w ostatnich miesiącach jednak słabło, a w najbliższym czasie pojawi się La Niña. Utrzymujące się rekordowo wysokie temperatury ukazują zatem ogromną siłę wpływu globalnego ocieplenia na klimat Ziemi.

Tomasz Pieńkowski ChronmyKlimat.pl

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly