lang
Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia budowy energooszczędnych budynków. Wychodząc z założenia, że „zimą jest zimno, więc trzeba ogrzewać”, nie zdają sobie sprawy, jak wiele energii tracą konwencjonalne konstrukcje. Owszem, dostępne są liczne artykuły, wyjaśniające zasady i zalety budynków energooszczędnych, często ilustrowane infografikami – wszystko to jednak jest trudne w odbiorze i nie pozwala na łatwe zrozumienie różnic w zużyciu energii pomiędzy domem „konwencjonalnym” a niskoenergetycznym, oraz korzyści wynikających z wybudowania tego ostatniego.HeatMaster odpowiada na tę potrzebę, wizualizując ucieczkę ciepła przez dom i umożliwiając interaktywne zmiany jego konstrukcji. Definiując rodzaj domu, modyfikując izolację, sposób wentylacji i ogrzewania, zmieniając typ okien, drzwi, szczelność domu i inne parametry zobaczysz, jak każdy z tych elementów wpływa na zużycie energii na ogrzewanie, oraz co można zrobić, żeby zminimalizować jej zużycie.

Na ekranie pokazany jest dom oraz strzałki pokazujący ucieczkę ciepła z budynku. Im większy przepływ energii, tym grubsza strzałka. Zmieniając parametry domu, zmieniasz ilość strat (lub zysków) energii.

kalkulator zuzycia ciepla

Przykładowo, zwiększając grubość izolacji ścian, zmniejszasz ucieczkę ciepła przez nie, co od razu jest pokazywane na ekranie. Wartości procentowe wypisane na strzałkach pomagają zorientować się, jaka część ciepła ucieka daną drogą. Warto skupić się na najgrubszych strzałkach!
Żeby zobaczyć podsumowanie zużycia energii, bilans miesięczny i klasę energetyczną budynku, skorzystaj z opcji raportu.