Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia

Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyrażającym „sceptycyzm” o klimacie, to co często obserwujemy selektywne wybieranie pewnych faktów i odrzucanie danych, które nie pasują do założonej z góry tezy. To nie jest sceptycyzm. To jest ignorowanie faktów i nauki. Ten przewodnik przytacza zarówno dowody na to, że ludzkie działania powodują globalne ocieplenie, jak też i sposoby, jakimi "sceptycy" wprowadzają w błąd przedstawiając jedynie małe skrawki układanki zamiast pełnego jej obrazu.

Przeczytaj Przewodnik Naukowy do Sceptycyzmu Globalnego Ocieplenia.

Komentarze

22.11.2014 20:08 Jerzy

Nie uważam, że należy emitować CO2 ale:
1. A co z ostatnimi badaniami duńskich naukowców (weryfikowanymi np. w CERN) dotyczącymi wpływu promieniowania kosmicznego w połączeniu z aktywnością Słońca na powstawanie pary wodnej w atmosferze która jest głównym gazem cieplarnianym?.
2. Jeżeli chodzi o CO2, czy ktoś policzył i tego gazu w np. ciągu ostatnich 50 latach zostało wyemitowane wskutek działalności wulkanicznej?.
3. Dlaczego największe ocieplenia klimatu nie pokrywają się w czasie z największym rozwojem przemysłu?.

02.11.2017 9:54 Jerzy

Parę lat temu byłem w Efezie. To starożytne miasto było zbudowane nad morzem - był to po prostu port. Teraz morze odsunęło się o dwa kilometry do miasta...oznacza to, że poziom wód jest niższy niż 2000 lat temu, kiedy było dużo cieplej niż obecnie. Nie było wówczas 7 mld ludzi, nie było samochodów, fabryk, wielkich hodowli zwierząt...a było cieplej. To nie znaczy, że nie ma problemu, ale czy zamiast walczyć nie należy przede wszystkim się dostosować do zmian, które być może są nie do uniknięcia? Oczywiście baterie słoneczne to sposób na zastąpienie paliw, których i tak ubywa, ale trzeba myśleć o ludziach, którzy żyją nad morzami i oceanami, bo być może będą się musieli przeprowadzić...dokąd?

21.06.2019 19:02 Janusz

O ile mi wiadomo, to fakt, że Efez nie leży obecnie nad morzem był związany ... ze stworzoną przez ludzi infrastrukturą portu oraz przepływem rzeki. O osadach aluwialnych były już wzmianki w 449 r p.n.e. Tak przynajmniej tłumaczył przewodnik a jak patrzę na mapy, to wydaje się to sensownym tłumaczeniem.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto