Energia geotermalna

Energia geotermiczna polega na wykorzystaniu energii cieplnej wnętrza Ziemi. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej, ale także do produkcji energii elektrycznej. Jest to jednak opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących.

       Energia geotermalna

Geotermalnym "potentatem" jest Islandia - leży w jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów świata. Na Islandii działają trzy duże elektrownie geotermalne, które dostarczają około 17% energii elektrycznej dla wyspy. Niemal 90% budynków na Islandii jest ogrzewane za pomocą energii geotermalnej. Pierwszy duży system ciepłowniczy wystartował już w latach trzydziestych. Niektóre chodniki Reykjaviku są zimą podgrzewane!
Podstawowym minusem jest jednak to, że możliwość korzystania z energii geotermalnej uzależniona jest od położenia geograficznego, a dostępna moc w skali światowej to raptem 100 GW.

Rys. Pozyskiwanie energii geotermalnej.

Rośliny w procesie fotosyntezy tworzą swoje struktury zawierające węgiel. Może on być później wykorzystany jako źródło energii, nie tylko w najprostszym procesie spalania. Następny artykuł: Biopaliwa 1 i 2 generacji.

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto