Transport wodny

Transport wodny, zarówno oceaniczno-morski, jak i rzeczny, są zdecydowanie najefektywniejszym sposobem na transport towarów, nawet 2-3 razy efektywniejszym od transportu kolejowego.

Zamiast transportować samolotami czy ciężarówkami, konieczne jest promowanie transportu wodnego.
Z technicznego punktu widzenia, nowoczesne silniki okrętowe mogą mieć wydajność o 30% większą od obecnie stosowanej średniej - projektowane są silniki okrętowe, które podczas symulacji osiągają sprawność bliską 60%.
Nawet zastosowanie nowoczesnych technologii w już istniejących statkach może poprawić efektywność o 20%. Znaczące oszczędności można osiągnąć także przez utrzymywanie w dobrym stanie kadłubów i śrub statków oraz dobór trasy pod kątem warunków pogodowych.

Czytaj więcej o efektywności transportu morskiego i emisji gazów cieplarnianych ang .

Możliwe jest poprawienie efektywności statków poprzez zmniejszenie prędkości. Zmniejszenie prędkości maksymalnej o 10% może zredukować zużycie paliwa nawet o 30%.

Dalszą poprawę wydajności może dać optymalizacja kształtu kadłubów czy wprowadzanie stawiających mniejszy opór nowych rodzajów pokrycia.

Zapotrzebowanie na paliwo można zredukować także przez wykorzystanie energii wiatru. Przykładem może być współfinansowany przez Unię Europejską projekt WINTECC (WINd propulsion TEChnology for Cargo vessels), mający na celu zbadanie możliwości ograniczenia zużycia energii i emisji CO2.

Czytaj więcej o biopaliwach ang .

        Żaglowo-wiatrowy napęd statka

Rys. Statek wspomagany napędem wiatrowym SkySails.

Przypominający skrzydło paralotniowe żagiel o rozmiarach 160m2, przy wietrze o sile 5 stopni w skali Beauforta, zapewniał dodatkowe 20% mocy. Takie rozwiązania są bardzo proste w obsłudze, stawianie i wciąganie takich żagli, w zależności od warunków pogodowych oraz optymalizowanie ich geometrii, może być prowadzone automatycznie. W budowie znajdują się dwa statki o tonażu 20 tysięcy ton, na których mają być zainstalowane żagle o powierzchni 600 m2.

Jak duży jest wpływ przemysłu na zanieczyszczenia powietrza? Ile energii mogłoby być zaoszczędzone, gdyby przemysł był bardziej efektywny? Jak wiele gazów cieplarnianych wydostaje się z przemysłu? Czytaj w następnym artykule: przemysł.

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto