Artykuły

Koniec wzrostu, oraz kryzys złożoności – tendencje, które postanowiliśmy ignorować

Podstawową przyczyną fali populizmu, ważniejszą nawet niż globalizacja, może być ogólnoświatowy zanik wzrostu gospodarczego szczególnie widoczny w krajach Zachodu. 


Bajania Pilastra

Co jakiś czas trafia się osoba, która pozuje na bardzo naukową, choć po bliższym przyjrzeniu się widać, że z tą naukowością jest bardzo „nie bardzo”. Ostatnio na forum pojawił się Pilaster (co ciekawe od strony psychologicznej, odnoszący się do siebie w trzeciej osobie), dzieląc włos na czworo.


Andrzej Szczęśniak: „My nie znamy mechanizmów”

Prostujemy nieprawdziwe informacje, które padły w programie TVN.


Trzynaście wielkich, współczesnych zagrożeń dla ludzkości

Wielogłowa hydra zagrożeń – od Trumpa po zmianę klimatu, zwiastuje upadek. I nie będzie już nadziei na wyjście z ‘drugiej strony’, jeśli do reszty znikną polityczne alternatywy.


Mity klimatyczne profesora Mielczarskiego

Popkiewicz i Malinowski punktują wypowiedź kandydata do Klimatycznej bzdury roku 2016.


Odwieczne lodowce andyjskie w ciągu zaledwie 40 lat utraciły połowę lodu

Andy lodowiecOlśniewający swoją śnieżną bielą zarys Andów na tle nieba dramatycznie traci swój blask. Od połowy lat siedemdziesiątych obszar pokryty lodowcami w peruwiańskiej Cordillera de Vilcanota zmniejszył się prawie o połowę.


Kronika Rozdroża: grudzień 2016 (akt. 23.12)

Brazil's plan to roll back environment laws draws fire: 'The danger is real'

New Project Aims to Lure People Away from Meat, to a Climate-Healthier Diet

India plans nearly 60% of electricity capacity from non-fossil fuels by 2027

China to spend $100 bln on wind power by 2020

Doctors call for ban on diesel engines in London

Google Earth Shows 30 Years of Climate Change


Trump i działania na rzecz zmiany klimatu. Nie, nie ochrony – zmiany…

Wybór Donalda Trumpa na 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki budzi tak wiele obaw, że każdej z nich można by poświęcić odrębny artykuł:izolacjonizm w polityce zagranicznej, rasistowskie ustawodawstwo imigracyjne, nieodpowiedzialne użycie broni nuklearnej czy fizyczna eliminacja oponentów (zapowiadane więzienie dla Hillary Clinton). 


Koncerny energetyczne poległy na Florydzie ws. "słonecznej poprawki"

Głosy mieszkańców Florydy przyczyniły się niedawno do wyboru na prezydenta USA Donalda Trumpa. Jednocześnie mieszkańcy Florydy opowiedzieli się w referendum za odrzuceniem regulacji uderzających w domowych producentów zielonej energii.


Trumpizm w świecie Granic Wzrostu

W Stanach Zjednoczonych narastająca frustracja szerokich rzesz społeczeństwa doprowadziła do wyboru na stanowisko prezydenta osoby zdecydowanie odcinającej się od establishmentu i dotychczasowych polityk, posługującej się przy tym populistycznym językiem i nawet jak na polityka pozwalającej sobie na – oględnie mówiąc – dość luźne podejście do faktów


Lód morski w opałach

Jesienią zwykle mało uważne śledzimy sytuację w Arktyce. Wiadomo już, jaki był minimalny zasięg lodu a powierzchnia lodu zaczyna powoli przyrastać. W tym roku pojawiła się jednak "scena po napisach".


Dlaczego upadek jest nieuchronny

Każda cywilizacja w dziejach upadła. Dlaczego z naszą miałoby być inaczej?


Majstersztyk manipulacji: czyli prognoza ochłodzenia z książki "Zimne Słońce"

Zobacz, jak oni to robią! Ten wykres przedstawia coś zupełnie innego niż powinien.


Na małej, skończonej planecie

Od czasu gdy pod koniec XVIII wieku Thomas Malthus opublikował książkę, w której stwierdzał, że liczba ludności ma tendencje do wzrostu wykładniczego, a ilość ziem ornych jest ograniczona, to nieuniknione jest osiągnięcie stanu przeludnienia a w konsekwencji upadku. Tymczasem, choć od prognozy Malthusa minęło już ponad 200 lat, do niczego takiego nie doszło, choć populacja w tym czasie wzrosła od niecałego miliarda do 7,5 miliarda obecnie.


WWF: Bogactwo przyrody znika na naszych oczach

Według raportu WWF Living Planet Report 2016, globalna populacja gatunków dzikich zwierząt może się zmniejszyć do 2020 roku nawet o 67 proc. Jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji


Alarmujący stan jakości powietrza w wielu polskich miastach

7 listopada w Delhi odnotowano poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5 sięgający 700 ug/m3. Sytuację taką większość światowych mediów przedstawiła jako urągającą standardom cywilizowanych krajów. Okazuje się, że podobne stężenia w tym samym czasie wystąpiły również w Polsce.


Rekordowo mało lodu w Arktyce. A wokół Antarktydy? Też.

W poprzednim artykule zauważyliśmy, że pokrywa lodowa w Arktyce w październiku i na początku listopada była (i wciąż jest) rekordowo małych rozmiarów. Również wokół Antarktydy mamy najmniejszą ilość lodu morskiego w historii. Łącznie globalny zasięg lodu jest tak mały, że jest to aż niesamowite.


Gorąca noc w Arktyce

W 2016 roku Arktyka nie doświadczyła rekordowego topnienia, tak jak w 2012 roku. Mimo to, w ostatnich tygodniach zachodzą tam dramatyczne zmiany. Zmiany, które mogą rzutować na przyszłoroczny sezon roztopów.


Większa różnorodność drzew w lasach to zyski dla gospodarki

Hodowla drzewostanów, w których uprawia się jeden gatunek drzew, to strata pieniędzy - z takich monokultur pozyskać można znacznie mniej drewna niż z drzewostanów wielogatunkowych - pokazały globalne badania, w których brali udział polscy naukowcy.


Spory wokół ONZ-owskiego porozumienia ograniczającego poziom emisji w lotnictwie

Nie milkną spory wokół przyjętego na początku października przez Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) pierwszego w historii porozumienia dotyczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w branży lotniczej. 


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto