Artykuły

Rudawy w „Uranii” o ociepleniu klimatu, czyli czemu warto aktualizować informacje

W „Uranii”, czasopiśmie popularyzującym wiedzę astronomiczną, pojawił się artykuł prof. Pawła Rudawego "Kto tu rządzi, czyli globalne ocieplenie z perspektywy astronoma" mający udowodnić, że zmiana klimatu jest wywoływana przez aktywność słoneczną, zmiany jego pola magnetycznego i promieniowanie kosmiczne.


Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy słonecznej. Prosta sprawa? Niezupełnie


Zanieczyszczenie światłem zaburza rytm życia ludzi i przyrody. W UK chcą z nim walczyć

Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znaczącej części kraju. W przygotowanym raporcie zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość całodobowego oświetlenia, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.


Kronika Rozdroża: styczeń 2021 (akt. 28.01)

"Klimatyczna Bzdura Roku 2020". Kto wygrał?

Świat mogą czekać kolejne pandemie. Ekspert wymienia czynniki ryzyka

Kraków wygrywa ze smogiem. Analiza potwierdza efekty uchwały antysmogowej

Covid has made inequality even worse. The only answer: squeeze the super-rich

How much is an elephant worth? Meet the ecologists doing the sums

Hoarding Covid vaccines 'could cost wealthy countries $4.5tn'

‘Gas is over’, EU bank chief says

US returns to global climate arena with call to act on 'emergency'

Climate crisis: world is at its hottest for at least 12,000 years


Wymieranie słoni ujawnione w badaniach wraku statku sprzed pół tysiąca lat

Naukowcy zbadali DNA, które zachowało się w kości słoniowej znajdującej się w 487-letnim wraku statku u wybrzeży Namibii. Spośród 17 zidentyfikowanych genetycznie stad do dziś przetrwały zaledwie 4.


Górniczy eksperci PGE GiEK negują zmianę klimatu

Klimatyczne mity w odpowiedzi spółki PGE GiEK na pozew sądowy.


Szukam chętnych do zajęcia się stroną 'Ziemia na rozdrożu'

To już 12 lat... od 2008 roku publikuję tu artykuły na temat megatrendów gospodarczo-zasobowo-energetyczno-środowiskowych i powiązań między nimi.

Mam teraz mniej czasu na pisanie i tłumaczenie artykułów, obecnie umieszczam głównie przedruki, a 12 lat i 4000 artykułów później widzę, że to, co kiedyś było niszowe, o czym pisałem w książkach "Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" staje się kluczowym nurtem polityki europejskiej (European Green Deal) i światowej, zdecydowanie zasługując na uwagę. Trwa wyścig między budzeniem się Ludzkości z zaczadzenia wzrostem konsumpcji a destrukcją planetarnego systemu podtrzymywania życia. Wszystko to jak najbardziej zasługuje na uwagę.

Przechodząc do rzeczy - zajmując się wieloma rzeczami nie mam czasu na prowadzenie "Ziemi na rozdrożu" jak należy, szukam więc osób, które chciałyby przejąć temat. Jak bardzo i w jakiej formie, do ustalenia.

Zapraszam - od osób, które czują, że czasem mogłyby dostarczyć tekst, po osoby mające pomysł na pozyskanie konkretnego dofinansowania na działania edukacyjne w obszarze ochrony klimatu, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności itd. i rozbujanie ZnR tak, żeby było tam więcej wejść niż na Onet. Jak będzie ktoś, kto będzie mógł to dobrze 'pociągnąć' mogę docelowo nawet 'przekazać klucze'.

Zapraszam do kontaktu na mail redakcja@ziemianarozdrozu.pl

Marcin Popkiewicz


Gdy wprowadzają się bobry…

Nieprzeliczone rzeczki i strumienie przerobiliśmy na coś na kształt kanalizacji burzowej.


„W mentalności wielu leśników kryje się przekonanie, że są właścicielami lasów”

"Lasy Państwowe wciąż w niedostatecznym stopniu rozumieją, że są jedynie zarządcą lasów a ich właścicielem jest całe społeczeństwo. I jeśli to społeczeństwo chce mieć na te lasy wpływ, to nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy mu to ograniczać" - mówi OKO.press prof. Jerzy Szwagrzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie


Miasta wobec wyzwań klimatycznych – transformacja, nie kontynuacja

Na miastach ciąży bardzo duża odpowiedzialność związana z przeciwdziałaniem negatywnym konsekwencjom zmian klimatu. Europejski Zielony Ład stanowi dziś natomiast ogromny bodziec dla wdrażania nowej, zrównoważonej logiki rozwoju obszarów zurbanizowanych.


Hipotetyczny scenariusz: co Ludzkość ma zrobić z Illianami. Jaka byłaby Twoja decyzja?

Od XXI wieku minęło 1,5 mln lat. Ludzkość, po ówczesnym kryzysie zderzenia z Granicami Wzrostu odrodziła się i wyciągnęła wnioski. Populacja rzędu miliarda ludzi cieszy się wygodnym życiem trwającym setki lat i zaawansowaną technologią pozwalającą traktować Układ Słoneczny jak własne podwórko.


40 tys. zgonów rocznie, bo Polska nie walczy ze smogiem. Raport NIK obnaża fikcję

Polacy duszą się w smogu, bo zawodzą: rząd, miasta, policja, inspekcja drogowa. Do tego sieć pomiaru zanieczyszczeń mało co mierzy. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli to niewesoła lektura


Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

Dalszy postęp zmian klimatycznych może doprowadzić do utraty nawet 92 proc. alpejskich lodowców do końca wieku – wynika z ustaleń naukowców z Aberystwyth University. Zmiana odbije się na lokalnej hydrologii, wpływając na lokalne ekosystemy, jak i życie ludzi w regionie.


Ostatnia elektrownia w Polsce będzie zamknięta w 2037 roku? “Pojawiają się rozbieżne cele i daty”

Chaos – to, zdaniem ekspertów, najlepsze słowo opisujące polską politykę energetyczną. – Nad planem odchodzenia od węgla i polityką klimatyczną pracuje jednocześnie kilka resortów. Można odnieść wrażenie, że bez wzajemnego porozumienia.


O reformie lasów mówimy poważnie

Ochrona przyrody za każdego rządu w Polsce miała mocno pod górkę. Od 2016 r. obserwujemy pogłębianie demontażu systemu ochrony przyrody. Oprócz zmiany prawa realizującej interesy wielkiego biznesu i lobby eksploatującego przyrodę (Lex Szyszko, Lex Ardanowski, Lex Inwestor) dramatycznej dewastacji uległa także praktyka stosowania prawa.


Polskie instytucje państwowe każdego dnia niszczą przyrodę rzek i ich dolin


Komisja Europejska: Polska niewystarczająco chroni lasy. Będzie kolejny proces przed TSUE

Brak możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu i wyłączenie gospodarki leśnej z obowiązków ochrony ścisłej gatunków i siedlisk ważnych dla UE - to złamanie unijnych dyrektyw. KE dwukrotnie bezskutecznie wzywała Polskę do korekty prawa. Będzie więc proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE


Zmiany klimatu – jak wpłyną na nasze życie?

Minęły już czasy, gdy do problemu globalnego ocieplenia podchodziło się z przymrużeniem oka, traktując je jako fanaberię ekologów. Dziś ludzkość zdaje sobie sprawę z wagi problemu – czy jednak nie ocknęliśmy się zbyt późno? Jakie konsekwencje zmian klimatu mogą być szczególne odczuwalne z naszej perspektywy? Czy możemy się przed nimi w jakiś sposób obronić?


Jeśli przeszłość jest przewodnikiem, Arktyka może stać na skraju rozpadu wiecznej zmarzliny

Nowe badania pokazują, że w przeszłości niejednokrotnie dochodziło do gwałtownego rozmarzania wiecznej zmarzliny. Skutkowało to emisjami gazów cieplarnianych do atmosfery. Skoro tak było w przeszłości, to i w przyszłości może być podobnie.


Nie chcę aby ludzie wpadali w panikę. Wywiad Grety Thunberg.

Wywiadu udzieliła Grata we wczorajszym wydaniu Svenska Dagbladet i był on, jak przystało na wydanie świąteczne, dosyć obszerny, pominąłem więc niektóre wątki.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto