Artykuły

Kate Wiseman: Kryzys klimatyczny nikogo nie obchodzi

Kate Wiseman, jest założycielką grupy Extinction Rebellion w Brnie, narodową koordynatorką XR w Czechach. Jest Brytyjką, do Czech przyjechała, żeby uczyć angielskiego. Mieszka w Pradze.


Świąteczna góra śmieci: prezenty warte miliardy lądują na wysypiskach

Co roku niechciane świąteczne prezenty tworzą górę śmieci – czytamy w raportach z Wielkiej Brytanii, USA i Australii. W tym pierwszym kraju coraz więcej rodzin decyduje się na porzucenie tradycji. Pod ich choinkami jest pusto – relacjonują media.


Lex Ardanowski: Requiem dla dzików

W ostatni piątek 20 grudnia Sejm przyjął specustawę, pisaną pod kątem zwalczania choroby świń ASF, od ministra rolnictwa określaną jako ‘Lex Ardanowski’ i zakładającą m.in.:


Święta bez śniegu

Od kilku dni temperatury powietrza w Polsce są wyjątkowo wysokie, przynajmniej jak na drugą połowę grudnia. Wczoraj na południu kraju w ciągu dnia było nawet 14-15 °C. Tylko nieco chłodniej jest dziś (w ciągu dnia od 4°C w Białymstoku do 11 °C w Rzeszowie).


Ostateczny blackout po polsku

„Ziemiorozdrożowy” znajomy przysłał opis scenariusza załamania polskiego systemu energetycznego, z perspektywy Janusza. Janusza Kowalskiego.


Dlaczego rok 2070 a nawet 2050 to za późno? Zmiany klimatyczne mają charakter progowy

Kilka dni temu prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej zaakceptowały plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Prawie wszystkie.


Anna Dymna, Dariusz Gnatowski namawiają do dbania o powietrze

W sieci pojawił się nowy spot, promujący kampanię społeczną “Nie truj sąsiada!”. W filmie wystąpili Anna Dymna, Dariusz Gnatowski i Kabaret Młodych Panów.


Klimatyczny szczyt ONZ z decyzyjnym patem i bez przełomu

Rekordowo długie obrady, końskie łajno przed wejściem do hali obrad i rugające polityków przedstawicielki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Taki był finisz najważniejszego dyplomatycznego wydarzenia roku związanego z klimatem. Rezultat ONZ-owskiego szczytu COP25 w Madrycie według wielu komentatorów zakończył się blamażem.


Wywiad z Krzysztofem Jodłowskim

Polacy martwią się zniszczeniem środowiska naturalnego, ale nie wiedzą, co z tym zrobić. W wywiadzie dla Ziemi na Rozdrożu Krzysztof Jodłowski, współautor przełomowego raportu „Ziemianie Atakują” przygotowanego przez Kantar Polska, opowiada o społecznych postawach wobec katastrofy klimatycznej, problemie inercji i negacji, oraz o tym co zrobić, aby ludzie zmienili swoje nawyki związane z niszczeniem środowiska.


Neutralność klimatyczna Unii do 2050 roku – ale nie w Polsce

Szefowie rządów państw członkowskich Unii zgodzili się podczas trwającego do późnych godzin nocnych szczytu na wyznaczenie celu neutralności klimatycznej Wspólnoty. Ma być on osiągnięty do 2050 roku. Polska wyłamała się jednak z tego grona, ale prace nad Europejskim Zielonym Ładem będą szły do przodu bez zakłóceń.


Timmermans: pociągi zamiast samolotów, wodór zamiast węgla

Wiceszef Komisji Europejskiej przyrównuje problem globalnego ocieplenia do komety lecącej w kierunku Ziemi. Bruksela szykuje plan, jak uniknąć zderzenia. W ramach nowego pakietu działań proklimatycznych Komisja może wziąć pod uwagę m.in. wprowadzenie podatku węglowego, którym zostaną obłożone towary importowane z państw spoza Unii Europejskiej, których gospodarki nadal charakteryzują się wysoką emisyjnością.


Klimat przyszłości: wyprawa w nieznane

Jak współczesna zmiana klimatu wypada i może wypadać na tle tych z przeszłości?


Ceny baterii znowu spadły. "Punkt zwrotny" coraz bliżej

Z analiz opublikowanych przez Bloomberga wynika, że w tym roku znowu spadły ceny baterii, które stają się kluczową technologią mającą umożliwić nie tylko przejście na zeroemisyjny transport, ale także niezbędną do dekarbonizacji sektora energetycznego.


Znikające owady

Owady giną. To ponury fakt potwierdzony wieloma badaniami naukowymi, które także prognozują prawdziwy Armagedon tej części fauny. Skutki mogą być tragiczne dla ludzkości.


Znika jeden z największych cudów natury na świecie

Słynne Wodospady Wiktorii znajdujące się na rzecze Zambezi wysychają. Ilość płynącej przez nie wody jest najmniejsza od 25 lat. Choć podobne sytuacje miały już miejsce w przeszłości, to postępujące globalne ocieplenie może pewnego dnia doprowadzić do ich całkowitego zaniku.


WIOŚ ustalił, że bobry zagrażają czystości polskich rzek

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie kolejny raz zaskakuje. Oczekiwałam informacji, że czarna maź w rzece nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców. Ale tego, że kozłem ofiarnym będą bobry się nie spodziewałam.


Klimat dawnych epok: wielkie wymierania

Tempo, w jakim giną dziś kolejne gatunki roślin i zwierząt sprawia, że mówimy już o szóstym wielkim wymieraniu. A co spowodowało poprzednie?


Kronika Rozdroża: grudzień 2019 (akt. 30.12)

1984 w 2020 roku. Rusza system totalnej kontroli miliarda ludzi

Prawie 500 mln zwierząt zginęło w wyniku pożarów w Australii. Potężny cios w populację misiów koala

Niemcy planują tiry na prąd z sieci

Magazyny energii zmiotą z rynku gaz? Tanieją szybciej, niż przewidywano

Jak walczyć z niszczycielami polskiej przyrody?

Nie zbudowali arki przed potopem. O granicach odpowiedzialności...

Prof. Alston: Katastrofa klimatyczna za 10 lat. Polska wśród przegranych

As Fracking Companies Face Bankruptcy, U.S. Regulators Enable Firms to Duck Cleanup Costs

'Mother Nature recovers amazingly fast': reviving Ukraine's rich wetlands

The West Burns and the East Drowns … so it averages out, right?

Five reasons the COP25 climate talks failed


Aktywizm w obliczu katastrofalnego upadku ekosystemów

Może być tak, że gdy nie wiemy już, co robić, rozpoczyna się nasza prawdziwa praca, i gdy nie wiemy już, którą drogą pójść, rozpoczęliśmy naszą prawdziwą podróż. Umysł, który nie jest skonsternowany, nie pracuje. Strumień, który napotyka przeszkody, śpiewa


Zanieczyszczenie światłem – kluczowy czynnik apokalipsy owadów

Sztuczne oświetlenie, jest być może takim samym zagrożeniem dla owadów, co powszechnie stosowana chemia w rolnictwie albo zmiana klimatu. Według naukowców, zmniejszenie sztucznego światła pozwoli zmniejszyć śmiertelność wśród owadów.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto