Artykuły

Model konsumpcji i styl życia będą musiały dostosować się do bariery ze strony środowiska

W Polityce ukazał się tekst Wojciecha Morawskiego, historyka gospodarczego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie p.t. Koronawirus i gospodarka. Nadchodzi wielki przełom w ekonomii, zawierający bardzo ciekawe myśli jak na ekonomistę głównego nurtu. Zacytujmy fragmenty.


Kronika Rozdroża: kwiecień 2020 (akt. 26.04)

Dlaczego importujemy węgiel z całego świata?

Witamy z powrotem w latach 70. "Rządy i banki centralne przekroczyły granicę"

Co będzie dalej? Koronawirus to nic w porównaniu z tym, co nas czeka

Koronawirus pokazał, że nadmierne uzależnienie od chińskich fabryk szkodzi Europie

Hydrolog: musimy się liczyć z jedną z najgorszych susz w historii Polski

Na pogorzelisku nie zakłada się gniazda

Chcemy mieć wodę, musimy mieć lasy górskie. Tymczasem Fundusz Leśny dopłaca do ich wycinki

Why Exploiting the COVID-19 Crisis Will Not Save the Oil, Gas, and Plastic Industries

'We did it to ourselves': scientist says intrusion into nature led to pandemic

Coronavirus: airlines seek €12.8bn in bailouts without environmental conditions attached

Cars Not Welcome In Europe’s Cities When Lockdowns End

'It'll cause a water war': divisions run deep as filling of Nile dam nears


List zranionej Ziemi

Cóż myśmy ci uczynili Ziemio, planeto nasza? Byłaś dla nas dobra, karmiłaś nas słodkimi owocami, rodziłaś pożywne rośliny byśmy nie pomarli z głodu, poiłaś wodą ze źródeł, otuliłaś nas kołderką przyjaznej atmosfery, w której możemy swobodnie oddychać, która chroni nas przed zgubnym promieniowaniem z kosmosu. Byłaś i jesteś czułą opiekunką życia jakie znamy.


Cele klimatyczne: świat ma czterokrotnie więcej pracy do wykonania albo jedną trzecią czasu mnie na działania

Synteza raportów Programu Środowiskowego ONZ (Höhne i in., 2020) pokazuje, co oznacza zmarnowanie ostatniej dekady w kwestii polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ta wielka zwłoka oznacza, że czasu jest coraz mniej.


Szefowa Programu Środowiskowego ONZ: „Natura wysyła nam wiadomość"

Niszczenie środowiska naturalnego i kryzys klimatyczny szkodzą ludzkości, a COVID-19 to „wyraźny strzał ostrzegawczy”


Zielona Europa w kwarantannie. Co dla Polski wyniknie z Europejskiego Zielonego Ładu?

Rozwijana konsekwentnie od wielu lat polityka klimatyczna Unii Europejskiej weszła obecnie w nową fazę. Europejski Zielony Ład ma ambicję całościowej przebudowy gospodarczej UE.


Zawaliliśmy sprawę. Pozostaje minimalizować straty i wyciągnąć wnioski na przyszłość

Różne kraje różnie sobie radzą z epidemią. Najlepiej jest ją oczywiście zdusić. Można w tym celu zastosować metody autorytarnego państwa masowej inwigilacji, jak zrobiły to Chiny; można też przydusić łagodniejszymi metodami masowych testów oraz sprawnego wyłapywania i izolowania pojawiających się przypadków zachorowań, jak w Korei Południowej, Singapurze czy na Tajwanie.


W wirze wymierania

Przy różnych okazjach możemy usłyszeć w mediach, że łosi (jeleni, dzików, wilków, etc.) jest za dużo. Za dużo, a zatem niezbędna jest redukcja populacji – innymi słowy odstrzał – by było ich w sam raz. Niech sobie będą, ale tylko trochę, żeby nam nie przeszkadzały, bo przecież za dużo dzikich zwierząt to problemy i zagrożenia dla nas – ludzi.


„Jestem głęboko zasmucony, czuję się winny”: naukowcy ujawniają osobiste obawy związane z kryzysem klimatycznym.

Z listów pisanych przez klimatologów przebijają uczucia bezsilności i rozpaczy odnośnie przyszłość. Obserwując zachodzące zdarzenia, wciąż mają nadzieję, że da się zapobiec katastrofie. Choć są też tacy, którzy nadzieję tę tracą i boją się o swoje rodziny.


Pandemia: katastrofa zdrowotna, społeczna i gospodarcza z apokalipsą zombie w tle. Jak ogarnąć sytuację.

Wczoraj będąc na dworze widziałem spokojnie spacerujących ludzi, pracujące ekipy budowlane i miałem nieodparte wrażenie ciszy przed burzą. Cisnęły mi się do głowy słowa "A wiosna była piękna tego roku...", będące parafrazą słów z wiersza Gałczyńskiego o zbliżającej się wojnie. Myślałem też o obecnej sytuacji. O tym, co się dzieje, dokąd prowadzą nas obecne działania (spojler: do epickiej katastrofy) oraz co możemy zrobić, żeby ją ograniczyć.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (4/4): Koniec wzrostu?

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś czwarty artykuł z serii.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (3/4): A gdyby gospodarka przestała rosnąć… czyli przepis na kryzys

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś trzeci artykuł z serii.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (2/4): Skąd się biorą pieniądze

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś drugi artykuł z serii.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (1/4): Wzrost gospodarczy

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś pierwszy artykuł na ten temat.


Warunki techniczne muszą być zmienione

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o potrzebie termomodernizacji wielu budynków w Polsce oraz kosztach tego przedsięwzięcia.


Shit hit the fan. Wykonać unik, stać czy zatańczyć?

Po ostatniej notce na temat koronawirusa (Pandemia koronawirusa) dostałem pytania co będzie dalej, szczególnie przez pryzmat sytuacji ekonomicznej. Odpowiedź w dużym stopniu zależy od tego, czy epidemia zostanie wygaszona, rozhula się, czy wyjdzie z tego coś pomiędzy.


Pandemia koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Potwierdzono ponad 126 tysięcy przypadków zakażeń w 122 krajach i terytoriach, a zmarło już ponad 4,6 tys. osób.


Energia odnawialna może zasilić świat do 2050 roku

Uniwersytet Stanforda zebrał obszerne wyniki badań z całego świata, pokazujących silny konsensus odnośnie szybkiej możliwości odejścia od paliw kopalnych.


Zakazują grzejników w ogródkach. “To jak ogrzewanie mieszkania, w którym nie ma okien”

We Francji coraz więcej miejscowości zakazuje gazowego ogrzewania namiotów przy restauracjach, będących charakterystycznym elementem wielu miast Europy.


Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu

Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków  ukazującego się dziś polskiego tłumaczenia fragmentów Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto