Artykuły

Chiny wprowadzają zakaz jednorazowego plastiku

Chińskie ministerstwo środowiska oraz Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiadają ambitną walkę z jednorazowym plastikiem. Przyjęty oficjalnie plan zakłada stopniowe odchodzenie od wybranych form jednorazowego plastiku w ciągu najbliższych 5 lat.


Europejskie miasta wygrywają z ruchem samochodowym. A my? My się męczymy.

W wielu europejskich miastach wprowadza się zakaz wjazdu samochodem do centrum. Prym wiedzie Oslo w Norwegii. W kolejce są następne ośrodki miejskie w Europie. W Polsce sytuacja jest zupełnie inna. Co więcej, problem stanowi nie tylko kwestia spalin czy wypadków z udziałem pieszych.


Wywiad z Zofią Prokop

Zofia Prokop: Musimy budować, kontrolować, planować. Ceną za to jest duszenie miasta i niszczenie nielicznych już fragmentów zieleni.


2019: na podium klimatycznych rekordów

Rok 2019 zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, za rekordowo ciepłym 2016. W wielu innych kategoriach ostatni rok też stanął na podium, nierzadko na pierwszym miejscu.


Davos 2020: Płonąca planeta – świat w obliczu zmian klimatycznych i konfliktów politycznych

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) w Davos to miejsce dyskusji ważnych polityków, liderów biznesu i nauki. Poczesne miejsce w dyskusjach zajmują kwestie zagrożeń dla świata. W oparciu o wynik ankiety prowadzonej wśród 1000 opiniotwórczych liderów z całego świata, odnośnie najważniejszych problemów stojące przed ludzkością analitycy WEF przygotowali raport The Global Risks Report 2020.


Lovejoy i Nobre: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe Ameryki Południowej są bardzo blisko tego, by zacząć samoistnie obumierać i zanikać.


Dlaczego plastik jest wszędzie?

Plastik towarzyszy nam na każdym kroku. Znajduje się w każdym mieszkaniu, wypełnia koszyki z zakupami, zalega w przydrożnych rowach, a w końcu trafia do mórz i oceanów, skąd wraca jako „składnik” żywności. Tworzywa syntetyczne są wszędzie. Dlaczego tak jest i ile plastiku krąży obecnie w ekosystemie?


Przemoc i konflikty o wodę w ostatniej dekadzie

Niedobory wody i ekstrema pogodowe przyczyniają się do napięć, przemocy i konfliktów w krajach Bliskiego Wschodu. Problem ten od lat dotyka także przeludnione Indie, a nawet Ukrainę.


Copernicus: rok 2019 ociera się o rekord

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, podaje raport Copernicus Climate Change (C3S), europejskiej służby meteorologicznej, prowadzącej program monitorowania zmian klimatycznych na Ziemi.


Miliardy dofinansowania na karmienie energetycznego Zombie

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i WiseEuropa wzięły pod lupę publiczne subsydia, z jakich korzysta polska energetyka.


Australijczycy nie myślą o zmianach klimatu, bo ratują dobytek

Australię od września pustoszą pożary, które w ostatnich tygodniach nabrały na sile. Czy pożary zmienią Australię i Australijczyków?


Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów. Ponownie.

Rekordowo ciepły w Polsce rok 2018 niedługo cieszył się tym tytułem. Rok 2019 okazał się jeszcze cieplejszy.


Rynek aut elektrycznych rośnie wykładniczo

Z roku na rok szybko rośnie dostępność i popularność samochodów elektrycznych. Według analiz europejscy producenci samochodów szykują się na nowy rok, dążąc do obniżenia emisji CO2 stymulowaną przez politykę Unii Europejskiej.


Kolejne raporty pokazują, że Antarktyda traci coraz więcej lodu

Raport przedstawiony przez Komitet Naukowy Badań Antarktycznych (SCAR), oraz należące do amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (PNAS) czasopismo stwierdzają jasno, że antarktyczny lądolód topi się coraz szybciej.


Manipulacja wPolityce, czyli odwracanie kota ogonem

O tym, jak redakcja wPolityce zmanipulowała wyniki badań naukowych, kompletnie zmieniając ich wymowę.


Kronika Rozdroża: styczeń 2020 (akt. 30.01)

Za 20 lat świata, który znamy i lubimy, już nie będzie

UE chce, by cel neutralności klimatycznej stał się nieodwracalnym prawem

To koniec górnictwa, jakie znamy. Tego kryzysu nie da się zasypać ani pieniędzmi, ani węglem

Grzech ekologiczny w Australii

Woda – za dużo za mało

Wszechświatowi jesteśmy doskonale obojętni

Are Economists Blocking Progress on Climate Change?

Inequality makes climate crisis much harder to tackle

Let's abandon climate targets, and do something completely different

Social tipping points are the only hope for the climate


Australia płonie, a premier Morrison dorzuca węgla do pieca

Australia, podobnie jak Polska, nie pali się do szybkiego odchodzenia od węgla, pomimo tego, że kraj mu się dosłownie pali. Przed Wigilią 2019 roku premier Scott Morrison powiedział, że nie dokona „nierozsądnych cięć” w przemyśle węglowym. Jego wypowiedź zbiega się z katastrofalną sytuacją klimatyczną Antypodów i trwających od wielu miesięcy protestów klimatycznych.


Dzieci głupieją od zbyt dużej ilości zabawek

Naukowcy z Uniwersytetu Toledo w amerykańskim Ohio postanowili sprawdzić, jak na jakość zabawy i rozwój małych dzieci wpływa liczba otaczających je zabawek. Wnioski mogą być interesujące szczególnie w okresie przedświątecznej zakupowej gorączki. Mówią bowiem, że mniej znaczy więcej, a od zbyt dużej liczby zabawek dzieci głupieją.


Niemcy dodają gazu. Bynajmniej nie ziemnego.

Można powiedzieć, że niemiecka rewolucja energetyczna nabiera tempa. Ostatnie doniesienia prasowe to rewolucja w rewolucji. Chodzi o informacje, które dotyczą brakującego elementu w niemieckim miksie energetycznym, czyli akumulacji – choć z treści informacji prasowej wprost to nie wynika.


Kate Wiseman: Kryzys klimatyczny nikogo nie obchodzi

Kate Wiseman, jest założycielką grupy Extinction Rebellion w Brnie, narodową koordynatorką XR w Czechach. Jest Brytyjką, do Czech przyjechała, żeby uczyć angielskiego. Mieszka w Pradze.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto