Artykuły

To wywoła wojnę: Nowa wielka tama w Etiopii źródłem konfliktu o wodę z Nilu

Etiopia kończy budowę Wielkiej Tamy Etiopskiego Renesansu. Projekt od kilku lat staje się źródłem sporów politycznych między Egiptem, Sudanem i Etiopią. Tymczasem sudańscy rolnicy już teraz borykają się z niedoborami wody.


Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku.

Jak adaptować miasta do zmian klimatu? Na przykład tak, jak robi to Wiedeń, który nie lekceważy kryzysu i już teraz przygotowuje się na nadchodzące upały. Jedna z ulic w centrum austriackiej stolicy zostanie wchłonięta przez park, dając oddech mieszkańcom. A to tylko jeden z elementów walki z tzw. wyspami ciepła.


Rok 2020 na drodze do zostania najcieplejszym w historii pomiarów

Według meteorologów z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), istnieje 75-procentowe prawdopodobieństwo, że temperatura globalna w tym roku pobije rekord ustanowiony cztery lata temu.


Kronika Rozdroża: maj 2020 (akt. 29.05)

Świat stanął, a emisje CO2 spadły rekordowo. Ale to niemal nie wpłynie na kryzys klimatyczny

Fakty i mity: Elektrownie, a susza i „zużycie” wody

Najwyższy czas na spółdzielnie energetyczne

Governments should put wellbeing of citizens ahead of GDP in budget priorities, Iceland PM urges

World health leaders urge green recovery from coronavirus crisis

Big Oil Is Pretending It Doesn’t Want a Bailout. That's Bullshit.

Covid-19 outbreak in Polish coal mines heaps further pain on struggling sector


Wycinka lasów może sprowadzić na ludzkość kolejne epidemie

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ostrzegają, że dalsze przekształcanie lasów tropikalnych w pola uprawne może zwiększać prawdopodobieństwo przenoszenia się nowych wirusów na człowieka.


Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z rzeczywistością

„Nowa Zelandia” pod Lipskiem w Niemczech, jezioro Hańcza bis pod Bełchatowem? Zalewanie odkrywek na potrzeby rekreacji i rozwoju regionu to wytrych otwierający serca zwolenników i umiarkowanych sceptyków odkrywek.


Kierunek: budownictwo plusenergetyczne

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o założeniach programu „Czyste Powietrze”, sposobach walki ze smogiem oraz trudnościach w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych.


Rower: rozwiązanie kilku problemów miast naraz

W związku z epidemią koronawirusa i wynikającymi z niego ograniczeniami społecznymi i gospodarczymi miasta mają olbrzymi problem z transportem publicznym. Kryzys jest jednak okazją do zmian, a działania do niedawna niemożliwe stają się optymalnym wyborem.


Kryzys klimatyczny – pandemia służy ekosystemom. Tylko na jak długo?

Pandemia wywołała rozmaite zmiany na Ziemi. Najpierw stały się one widoczne z kosmosu. Potem, gdy choroba, a wraz z nią obostrzenia, rozprzestrzeniły się po świecie, można je było wyczuć na niebie nad naszymi głowami, w jakości powietrza którym oddychamy, a nawet pod naszymi stopami.


Klimatyczny galimatias na stronie MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępnia materiały dla młodzieży o globalnym ociepleniu. To bardzo dobrze. Gorzej, że pełno tam poważnych błędów.


Zaprawdę dziwny ten świat, w którym pieniądze publiczne przeznaczane na drogi nazywa się inwestycją, a te same pieniądze przeznaczane na kolej – dotacją. Przy czym drogi w 99% nie przynoszą żadnych pr

Zaprawdę dziwny ten świat, w którym pieniądze publiczne przeznaczane na drogi nazywa się inwestycją, a te same pieniądze przeznaczane na kolej – dotacją. Przy czym drogi w 99% nie przynoszą żadnych przychodów, a za każdy kilometr przejechany przez pociąg po torach trzeba za te tory zapłacić.


Policzone dni samochodów spalinowych?

Pewnie znacie Tony'ego Sebę. Lubię czasem rzucić okiem na jego aktualne prezentacje patrząc na zmiany w branży transportowej. Jak dotychczas miał rację. Warto poświęcić godzinkę.

Sporo nowych przykładów; np. o wstrząsie kosztowym przez peaker bateryjny w Australii, furgonetkach Amazona czy tym jak ma się wypadkowość aut autonomicznych do tych z kierowcami.


Koronawirus odsłonił Himalaje tam, gdzie nie były widziane od dziesięcioleci

“Po raz pierwszy od prawie 30 lat mogłam wyraźnie zobaczyć Himalaje, blokada Indii oczyściła powietrze. Po prostu niesamowite” – napisała na Twitterze Manjit Kang, publikując zdjęcie ośnieżonych gór, oddalonych od jej domu o prawie 200 kilometrów. Mieszkańcy stanu Pendżab na północy kraju z zachwytem obserwują efekt uboczny kwarantanny, zarządzonej z powodu epidemii koronawirusa.


Cisza przed suszą. Być może największą od ponad 50 lat

W lutym minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk mówił m.in. na antenie Radia Puls, że czeka nas największa susza od dekad. „Jeszcze nie możemy nic przesądzać, bo przed nami wiosna, ale takiej sytuacji, że mamy ciepłą zimę i taką ilość opadów, nie mieliśmy od lat. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą suszę w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem” – ostrzegał polityk.


Puste miasta podczas pandemii są cichsze

Podczas gdy mieszkańcy stolicy Chile zostają w domach, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, na ulicach coraz częściej pojawiają się dzikie pumy. Naukowcy donoszą natomiast, że powszechne ograniczenie wychodzenia na zewnątrz uczyniły nasze miasta… cichszymi.


Po pandemii koronawirusa: dwie drogi polityki klimatycznej

Niektórzy eksperci zajmujący się polityką są optymistami i uważają, że pokonanie pandemii COVID-19 zaszczepi zrozumienie, co polityka, nauka i biznes mogą zrobić, by zająć się kwestią zmiany klimatu. Inni uważają jednak, że szkody gospodarcze spowodowane przez wirusa cofną wysiłki na rzecz walki z globalnym ociepleniem o wiele lat.


Jeszcze większy wielki kryzys?

Po zapaści z 2008 roku zdecydowana reakcja rządów pozwoliła odciągnąć globalną gospodarkę znad krawędzi otchłani. Tym razem możemy nie mieć tyle szczęścia.


"Doktryna Szoku" Warto obejrzeć w kontekście koronakryzysu

Czy jesteśmy manipulowani różnymi socjotechnicznymi metodami? Jakie eksperymenty przeprowadzano na państwach?


Naukowcy ostrzegali, że dojdzie do pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała w ubiegłym roku: „Świat zmierzy się z kolejną pandemią grypy – jedyna rzecz, której nie wiemy, to kiedy to nastąpi i jak poważna będzie.


Koronakryzys: brak planu to czekanie na cud, który się nie wydarzy

Epidemia szybko rozprzestrzenia się po świecie. Żeby zilustrować jak szybko, porównajmy dwa zrzuty ekranu stanu epidemii ze strony Worldometers/Coronavirus, obecny i o miesiąc wcześniejszy.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto