Artykuły

Blackout w Szwecji, bo „wyłączyli atom”?

W sieci pojawiły się katastroficzne informacje o sytuacji energetycznej w Szwecji, które zdominowały portale energetyczne. Przykładowo w Energetyka24 pojawił się tekst pt. „Wyłączyli atom, nie mają energii. Blackouty w Szwecji”. W związku z tym, że jest w tym więcej medialnego spinu niż faktów, przedstawiamy krótki fact check.


Pandemia pogłębiła nierówności. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.

Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła nierówności: 10 najbogatszych ludzi na świecie od początku pandemii wzbogaciło się o 550 mld dolarów, podczas gdy miliardy ludzi walczą z kryzysem. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.


Żółw błotny, wodniczka i prawie 200 innych gatunków straci siedliska, jeśli na Polesiu powstanie kopalnia

Australijska spółka od lat stara się o pozwolenie na wydobycie węgla ze złoża “Sawin” na Polesiu. Jeśli kopalnia przy Poleskim Parku Narodowym powstanie, zagrożone będą najcenniejsze przyrodniczo tereny i siedliska zwierząt.


OZE wygrywają z paliwami kopalnymi w UE. Węglowa Polska zostaje w tyle

Z najnowszego raportu think-tanków Ember i Agora Energiewende wynika, że w 2020 roku źródła odnawialne (OZE) po raz pierwszy stały się głównym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej.


Dlaczego rok 2021 może być punktem zwrotnym w ochronie klimatu?

Kraje mają ograniczony czas do działania, jeśli zamierzają zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatu. Poniżej podajemy pięć powodów, dla których 2021 może być kluczowym rokiem w ochronie klimatu.


Ekowyborca - analiza PEP 2040

Polski rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 roku, więc Ekowyborca zamierza podzielić się swoimi uwagami do planu polskiego rządu...


Wielkie turbiny rozkręcają energetykę wiatrową

Gigantyczna turbina wiatrowa General Electric, mogąca zasilić małe miasteczko w energię elektryczną, nakręca wyścig na polu energii odnawialnej.


Kronika Rozdroża: luty 2021 (akt. 28.02)

Stało się! Czechy złożyły do TSUE skargę na Polskę. Chodzi o rozbudowę kopalni Turów

Domki jednorodzinne a zielona polityka

Traktat Karty Energetycznej – brzmi jak flaki z olejem? No to się zdziwicie

The return of a once-dying lake

Covid and the climate crisis show why we need a new social contract between old and young

Atlantic Ocean circulation at weakest in a millennium, say scientists

Climatologist Michael Mann: 'Good people fall victim to doomism. I do too sometimes'


Andrzej Guła: Polska nie ma polityki antysmogowej

Choć w ostatnich latach świadomość problemu smogu zwiększyła się wśród polityków, a premier Morawiecki w swoim exposé wskazywał na czyste powietrze jako miarę rozwoju cywilizacyjnego kraju, to wciąż nie doczekaliśmy się spójnej polityki rządu w tym obszarze.


Ryż jako współwinny i ofiara zmiany klimatu

Ryż zapewnia podstawowe pożywienie 1/3 ludności świata. Wraz ze wzrostem populacji zapotrzebowanie na niego będzie rosnąć, podczas gdy prognozy wskazują na zmianę klimatu jako czynnik znacznie ograniczający plony.


Zielona rewolucja w USA: koniec z pozwoleniami na wydobycie ropy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiada zwołanie międzynarodowego szczytu klimatycznego. Miałby się on odbyć 22 kwietnia, zaproszeni będą najważniejsi przywódcy państw świata. Wcześniej Biden ma przedstawić nowe cele redukcji gazów cieplarnianych.


Rolnictwo a zmiany klimatyczne: od problemu do części rozwiązania

Kolejny rok suszy sprawia, że polscy rolnicy jak nikt inny rozumieją finansowe konsekwencje zmiany klimatu. Smutna wiadomość jest taka, że zmiany klimatyczne postępują i duża zmiana klimatu jest już nieunikniona.


Raporty Emissions Gap Report 2020 oraz Global Carbon Budget 2020

W zeszłym miesiącu zostały opublikowane coroczne raporty Emissions Gap Report i Global Carbon Budget.


Największe zagrożenia dla świata 2021: zniszczenie środowiska, choroby i kryzys finansowy

W 2006 roku Global Risk Report na liście największych zagrożeń umieszczał pandemię. Ostrzegano, że to jak bardzo “skurczył się” współczesny świat i jak łatwo się po nim podróżuje.


Gospodarki rozwijające się potrzebują sprawiedliwszego wsparcia na drodze do dekarbonizacji

Istnieje przepaść pomiędzy ambitnymi planami ochrony klimatu omawianymi przez liderów zaawansowanych gospodarek a możliwościami krajów rozwijających się. Sam graniczny podatek węglowy nie wystarczy do przekonania biedniejszych krajów do osiągnięcia celów klimatycznych.


Klimatyczna bzdura roku 2020

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie.


Gęsty smog na czwartą rocznicę ogłoszenia przez rząd walki ze smogiem

W 2017 roku Polskę spowił rekordowy smog. Przez kilka tygodni powietrze można było gryźć, a o tym, że są u nas miasteczka, gdzie powietrze jest gorsze niż w Pekinie, pisali nawet Brytyjczycy.


Mokry sen o Warszawie

Bagno Zakola Wawerskiego to jeden z najciekawszych przyrodniczo terenów, które jeszcze można uratować. To również przestrzeń, którą można potraktować jako poligon w myśleniu o mieście, katastrofie klimatycznej, roli społeczności.


Kiedy zniknie wieloletni lód, będzie już koniec

Obszar paku lodowego ciągnącego się wzdłuż północnych brzegów Grenlandii i Wyspy Ellesmere'a to miejsce zwane "ostatnim bastionem lodowym". Ze względu na ocieplający się klimatu szanse na jego przetrwanie są praktycznie zerowe.


Powietrze w Krakowie mimo wszystko czystsze. Duży smog dwa razy rzadziej niż w 2018 roku

Krakowski magistrat chwali się sukcesami w walce ze smogiem. Według danych zgromadzonych przez urzędników w 2020 roku mieszkańcy rzadziej oddychali niezdrowym powietrzem. Mimo to za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa w walce ze smogiem.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto