Artykuły

Film dnia: Świeże mięso poproszę!


Biomasa w przemyśle, w transporcie i energetyce? “Wycięlibyśmy wszystkie lasy w cztery lata”

Biomasa – czyli m.in. drewno, rośliny, organiczne odpady – jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii w całej Unii Europejskiej. Wiąże się z nią jednak kilka problemów: od masowych wycinek lasów, dzięki którym tę biomasę można pozyskać, po negatywny wpływ na klimat. Do tego dochodzi indywidualne spalanie biomasy w piecach i kominkach, które generuje zanieczyszczenie powietrza.


Oblicza upadku: Zimbabwe

W Afryce Południowej temperatury rosną ponad dwukrotnie szybciej od średniej światowej. Wzorce opadów zostały zaburzone. Pory deszczowe zatraciły swoją regularność. Susze powracają coraz częściej: w minionym pięcioleciu zdarzyło się to trzykrotnie.


Będą dalsze wycinki w Puszczy Białowieskiej. “To jak splunięcie w twarz”

W Puszczy Białowieskiej wycinka będzie hulać w najlepsze – ostrzegają aktywiści. Mają to umożliwiać nowe aneksy do planu urządzenia lasu. Przedstawiciele rządu twierdzą jednak, że podpisane dziś dokumenty zapewnią lepszą ochronę przyrodzie. Mają też zadowolić przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy żądali unieważnienia poprzedniego dokumentu dotyczącego wyrębu w Puszczy.


Stolica Polski: więcej aut niż mieszkańców i wciąż bez zakazu palenia węglem

Z powodu smogu w Warszawie umiera ok. 3 tys. osób rocznie. Tymczasem wywołujących go aut przybywa, a obiecanego zakazu spalania węglem w gospodarstwach domowych wciąż nie ma.


Emisje CO2 znów wysokie. IEA ostrzega, że robimy za mało, by chronić klimat

Międzynarodowa Agencja Energetyczna alarmuje, że po gwałtownym załamaniu się poziomu emisji CO2 wiosną 2020 roku, doszło do silnego odbicia. Organizacja uważa to za sygnał, że ludzkość robi niewystarczająco wiele w kierunku dekarbonizacji gospodarek i ochrony klimatu.


System pożera sam siebie

W przeszłości kapitalizm przemysłowy żywił się wzrostem gospodarczym napędzanym paliwami kopalnymi. Jednakże stulecia, jakie upłynęły pod znakiem wyczerpywania źródeł taniej energii i konsumowania stale powiększającego się „tortu ekonomicznego”, minęły bezpowrotnie; podobnie zresztą jak podnoszący się poziom życia.


Kronika Rozdroża: marzec 2021 (akt. 27.03)

Forum Energii: Polska energetyka 2050 - 4 scenariusze

Kryzys klimatyczny to odległa przyszłość? Zapytaj Boliwijczyków

Wszyscy jesteśmy klimatycznymi soft negacjonistami

Strefy z ograniczonym wjazdem do miast sposobem na czystsze powietrze?

(Nie)widzialne zagrożenie – o problemie kolizji ptaków z transparentnymi przeszkodami

In Suez Canal, Stuck Ship Is a Warning About Excessive Globalization

Illegal Gold Rush in the Amazon Raises Risk to Indigenous People

A Biden Administration Strategy: Send In the Scientists


Ludzkość ma mniej niż 10% szans na przetrwanie

Kluczowa dla życia na Ziemi jest obecność drzew, bez których nie jesteśmy w stanie przetrwać. Bez drzew wyginiemy. W wielu najnowszych raportach ONZ, Unii Europejskiej, apelach naukowców postulat zaprzestania deforestacji pojawia się dzisiaj jako jedno z kluczowych działań, koniecznych, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu.


Wegetariański dylemat Tybetu a mięsny boom w Chinach

Podczas gdy Chiny dążą do bardziej uprzemysłowionej produkcji rolnej, mnisi buddyjscy namawiają do wegetarianizmu. Dawni swobodnie wędrujący tybetańscy koczownicy, teraz przesiedleni do rzędów identycznych bloków, stoją w obliczu walki o własną tożsamość, kulturę, praktyki duchowe – a nawet żołądki.


TSUE może zatrzymać działanie kopalni Turów z dnia na dzień. O to będą zabiegać Czesi

Czechy złożą pozew na Polskę w sprawie odkrywkowej kopalni “Turów”. Zapowiedział to minister środowiska naszych południowych sąsiadów Tomáš Petříček.


Teksańska masakra śniegiem i mrozem

Pogodowa anomalia, która przyniosła Teksasowi niespotykany tam zwykle spadek temperatury i obfite opady śniegu. We wtorek 16.02, ponad cztery miliony ludzi dotknęła zapaść systemu elektroenergetycznego. Nastąpiło gwałtowne obniżenie produkcji, zgasło światło a przede wszystkim, w nieprzystosowanych do zimowej pogody domach o cienkich ścianach – przestało działać ogrzewanie.


Film dnia: eutrofizacja Bałtyku


USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

W listopadzie 2020 Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z Porozumienia Paryskiego, czyli międzynarodowego porozumienia, które ma doprowadzić do zahamowania zmiany klimatu. Wykreślenie USA z listy sygnatariuszy było decyzją byłego już prezydenta Donalda Trumpa.


Ptasie wymieranie w Polsce

Jeszcze trochę i frazeologizmu „po ptakach” będziemy mogli używać dosłownie. Taki wniosek płynie z opublikowanego niedawno opracowania, w którym naukowcy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oszacowali ryzyko wymarcia awifauny w naszym kraju.


IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

“Współczesna zmiana klimatu (…) bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – pisze w raporcie “Klimat Polski” prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB i Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju.


Co zrobić z o(d)pa(d)kowaniami

Tworzywa sztuczne stały się nieodłączną częścią naszego życia, a jednocześnie poważnym problemem. Dotyczy to szczególnie opakowań. Produkowanie czegoś, co jest jednorazowe, służy nam tylko chwilę, po czym staje się żyjącym stulecia odpadem.


Jaką wartość ma słoń? Ekolodzy dokonują obliczeń

Koncepcja wyceniania przyrody to pomysł budzący wiele kontrowersji, jednak wartość finansowa „usług ekosystemowych” w coraz większym stopniu nadaje kierunek strategiom politycznym


W 2020 zainwestowaliśmy w fotowoltaikę 10 mld zł. Ile z tego zostanie w Polsce?

Moc elektrowni słonecznych w Polsce wzrosła do 4 GW. W samym 2020 roku uruchomiliśmy 2,4 GW nowych instalacji PV za 10 mld zł. Ile z tych pieniędzy zostało w Polsce, wspierając naszą gospodarkę i przemysł? Sprawdzamy.


Stany Zjednoczone mogą dekarbonizować gospodarkę do 2050 roku. I na tym skorzystać

Najnowszy raport National Academies of Sciences, Engineering and Medicine pokazuje nie tylko, że Stany Zjednoczone mogą osiągnąć zerowy poziom emisji CO2 netto do 2050 roku. Według ekspertów odejście od paliw kopalnych może przynieść liczne korzyści.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto