Artykuły

Australia Wysycha

murrayCo stanie się, gdy zaczynie się zmieniać klimat, wyschną rzeki, a dotychczasowy sposób życia dobiegnie końca?

Ludzie z australijskiego dorzecza rzek Murray i Darling dowiadują się o tym już teraz.

Na poboczu, gdzieś w południowo-wschodniej Australii siedzi mężczyzna w nieruchomym aucie rozmyślając, na jak wiele sposobów jego świat wysechł.


Koncerny samochodowe lobbują za paliwożernymi autami

autoAmerykańskie koncerny samochodowe zgłaszają się po kolejne wielomiliardowe, płacone przez podatników, pakiety pomocowe. A na co je wydają?

Na Florydzie olbrzymie pieniądze idą na opłacanie lobbystów, którzy robią, co tylko mogą, aby storpedować wysiłki gubernatora Charliego Crista, który chce wprowadzenia wyższych standardów spalania dla aut.

Przeprowadzone w lutym badania opinii publicznej na Florydzie pokazują, że 71 procent wyborców oczekuje wprowadzenia przepisów zobowiązujących producentów aut do obniżenia zużycia paliwa.


Zmiany klimatu mogą podwoić koszt ubezpieczeń

moneyFirmy ubezpieczeniowe przygotowują się do zaktualizowania ryzyk związanych ze zmianami klimatu. Ubezpieczyciele, którzy działają na obszarach, na których powodzie i sztormy czynią coraz większe szkody, przewidują podwojenie strat i kosztów ubezpieczeń już w okresie najbliższych 10 lat.

Zmiany klimatu będą najprawdopodobniej miały poważniejszy wpływ na przyszłe ceny i dostępność ubezpieczeń.


Ekolodzy blokują budowę elektrowni słonecznych na pustyni Mojave

elektrownia-slonecznaKalifornijska pustynia Mojave może wydawać się idealnym miejscem na produkcję energii słonecznej, jednak i tu pojawiły się problemy.
W spór z firmami chcącymi zbudować na pustyni elektrownie słoneczne weszli kalifornijscy ekolodzy, którzy uważają, że ucierpi na tym populacja tutejszych żółwi oraz estetyka regionu.


Brytyjskie firmy poszukujące ropy i gazu na Morzu Północnym w obliczu załamania

gas-oil-explorationInwestycje i eksploracja ropy i gazu na Morzu Północnym może się załamać jeszcze w tym roku. Wszystko z powodu wysokich kosztów i suszy kredytowej. Kiedy wysychają wszystkie źródła kredytu, drastycznie zmalała ilość dostępnego kapitału, a spadająca konkurencyjność projektów naftowych w Wielkiej Brytanii oznacza, że inwestycje nie mogą być kontynuowane.


Trzeba inwestować teraz - lub stanąć w obliczu katastrofy

ali-naimi"Potrzebne są działania już teraz, aby zapobiec możliwości katastrofalnego braku dostaw ropy", ostrzegł Ali Naimi, Saudyjski minister ds. ropy.
"W nadchodzących latach, jeśli dostawy tradycyjnych źródeł energii okażą się niewystarczające z powodu ograniczenia nakładów na infrastrukturę, wynikających z niestabilnych cen, niewiarygodnego określenia przyszłego zapotrzebowania, to kryzys dostaw będzie katastrofalny.
Bolesne skutki wystąpią raczej wcześniej, niż później. To wykolei gospodarkę."


Co mogą zrobić firmy

Zielona firma - polityka klimatycznaBiznes może na wiele sposobów skutecznie wpłynąć na działania w kwestii klimatu, nawet na poziomie rządowym. Najpierw jednak musi zacząć od zbudowania swojej własnej wiarygodności w tym obszarze.
Firmy muszą znaleźć największą dostępną im dźwignię, mającą znaczący wpływ na oszczędzanie energii, i zastosować ją.
Jak to zrobić i jeszcze na tym skorzystać?


Tamy powracają do łask

tamaTo był polityczny teatr. Jak zawsze. Dwóch demonstrantów z organizacji pozarządowej (NGO) "Międzynarodowe Rzeki" zakłóciło ceremonię inauguracji piątego Światowego Forum Wodnego w Stambule, rozwijając transparent z napisanym metrowymi literami tekstem "Żadnych Niebezpiecznych Tam". Zostali zatrzymani i wydaleni z kraju.

Takie zdarzenia były typowe w minionych latach.
Jednak klimat dla tam się zmienia - tamy wracają do łask. "Potrzebujemy możliwości gromadzenia wody", mówi Olcay Ünver, koordynator tegorocznego raportu "Water Development Report", flagowej publikacji konferencji. "Potrzebujemy więcej tam".Nowe kierownictwo NOAA

Jane Lubchenko NOAANowym szefem NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) została Jane Lubchenco, która w ostatnich latach prowadziła badania nad wpływem ocieplania się klimatu na oceany. Mianowana przez prezydenta Baracka Obamę Lubchenco uważa, że "poprzednia administracja nie przejmowała się faktami naukowymi".
Zdaniem Lubchenco "Rzeczywisty wybór, przed którym stoimy, to wybór pomiędzy zapewnianiem sobie krótkoterminowych zysków ekonomicznych, a długoterminowym dostatkiem, który... jest zależny od dobrego stanu środowiska".


Światowe wydobycie ropy naftowej osiągnęło szczyt w roku 2008

Światowe wydobycie ropyŚwiatowe wydobycie ropy naftowej osiągnęło szczyt w roku 2008 na poziomie 81.73 miliona baryłek/dzień (mbd). Bez uwzględnienia NGL i piasków roponośnych, szczyt wydobycia miał miejsce w roku 2005 na poziomie 72.75 mbd.
Kiedy światowa gospodarka wyjdzie z recesji, powodując wzrost popytu na ropę, pojawi się ryzyko, że kraje uzależnione od importu ropy naftowej zaczną agresywnie działać w celu zapewnienia swoich interesów, zamiast współpracować przy zarządzaniu zużyciem coraz trudniej dostępnej ropy.


Petycja Oregońska, czyli naukowcy(?) nie wierzą w Zmiany Klimatu

green planetSceptycy zmian klimatu przywołują często inicjatywy, mające uzasadnić tezę, że środowisko naukowe też jest do teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia nastawione sceptycznie, i tylko nieliczne, przekupione sowitymi grantami jednostki zgadzają się z wnioskami IPCC.

Bardzo znanym dokumentem "środowisk naukowych", wypowiadających się przeciw zmianom klimatu jest tzw. "Petycja Oregońska". Jeśli przyjrzyjmy się bliżej kwalifikacjom osób podpisanych pod petycją, okaże się że często osoby ze stopniami doktora zajmowały się bardzo odległymi od badań klimatu zagadnieniami.


'Konsensus' sceptyków zmian klimatu, czyli lista Morano

Rozjechana Ziemia'Dziś, ulegając ekologistycznej ideologii, UE wprowadza drastyczne normy limitujące emisję dwutlenku węgla. Udział człowieka w tej emisji to w skali globalnej mniej niż 5 proc., a założenie wpływu tego gazu na ocieplenie klimatu jest wielce dyskusyjne. Dyskusyjna jest zresztą teza o szczególnym ociepleniu się klimatu naszej planety. Opublikowany niedawno raport, sporządzony dla Senatu USA przez zespół złożony z 650 wybitnych specjalistów nauk o Ziemi, zasadniczo podważa tezy ONZ na ten temat.'

Taka wypowiedź Bronisława Wildsteina pojawiła się w "Rzeczpospolitej". Fragmenty raportu oraz listy owych "wybitnych specjalistów" zostały także pokazane w programie "Bronisław Wildstein przedstawia". Niestety, jest to dokument znacznie mniej imponujący, niż próbuje wmówić opinii publicznej Wildstein.

Przyjrzyjmy się liście 650 wybitnych rzekomo naukowców, którzy rzekomo kwestionują teorię antropogenicznego globalnego ocieplenia.


Pokłady metanu - bomba zegarowa?

Wieczna zmarzlina - topnienieWraz z ogrzewaniem się planety, ogromne pokłady metanu - silnego gazu cieplarnianego - mogą zostać uwolnione z zamarzniętych pokładów w ziemi i pod dnem oceanu.
W 2007 naukowcy badający lodowate wody oceanu Arktycznego zaczęli zauważać niepokojące oznaki. W próbkach wody poddanych analizie, stężenie rozpuszczonego metanu było 2-10 razy większe, niż w próbkach pobieranych w latach poprzednich w tych samych miejscach. W ostatnie wakacje spostrzegli zaś wielkie pierścienie gazu - czasem o średnicy nawet 30 centymetrów - uwięzione w lodzie, jak również pióropusze metanu bulgoczące na powierzchni setek kilometrów kwadratowych płytkich wód szelfu syberyjskiego.
Naukowcy wyrażają obawy, że w miarę, jak podnosi się temperatura planety, duże ilości metanu stopniowo destabilizują się.


Jak przeżyć obecne stulecie

familyAligatory wylegujące się na angielskich wybrzeżach, rozległa pustynia brazylijska, mityczne zaginione miasta Sajgon, Nowy Orlean, Wenecja i Bombaj, ludzka populacja mniejsza o 90 procent. Witajcie w świecie cieplejszym o 4°C.
Rzecz jasna nie jest to wizja przyszłości , której byśmy sobie życzyli - ale może się ona zdarzyć.


W wyniku ocieplenia Nowy Jork będzie narażony na sztormy

new-yorkGlobalne ocieplenie spowoduje podniesienie się poziomu morza wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża USA, niemal dwukrotnie szybciej niż średnia światowa w tym stuleciu, wystawiając Nowym Jork na ryzyko uszkodzenia przez huragany i nagłe sztormy zimowe, twierdzą naukowcy.


Kryzys szansą by zająć się zmianami klimatu

climate-changeŚrodki przeznaczone na złagodzenie zmian klimatu powinny być uwzględnione w ogromnych pakietach stymulacyjnych skierowanych do walki ze światowym kryzysem finansowym, twierdzą obrońcy środowiska i przedstawiciele rządów. Pojawiają się obawy, że niektóre kraje mogą wycofywać się z planowanych redukcji gazów cieplarnianych, koncentrując się na ożywieniu nadszarpniętych kryzysem gospodarek - jednak te dwa cele mogą iść w parze.


Brak środków na 'Nowy Zielony Ład' w Wielkiej Brytanii

Nowy Zielony ŁadWydatki Wielkiej Brytanii na transport i ocieplanie domów są zbyt mizerne, aby w ogóle mówić o "Nowym Zielonym Ładzie", potrzebnym do urzeczywistnienia przyjaznego środowisku wzrostu, uznała Komisja Audytu Środowiskowego Parlamentu Brytyjskiego.
Większość wpisanych do pakietu stymulacyjnego funduszy to zwyczajnie przyspieszone wydatki na koleje i poprawę efektywności, które i tak były już przewidziane w przyszłych budżetach.


Kronika Rozdroża: 2009-03-17

Odnawialne-planetyNOAA: Dziewiąty najcieplejszy luty od 1880
Wraz z tonącymi cenami ropy, szał odwiertów zanika
Seattle: czy pozwolić na instalacje elektrowni wiatrowych na dachach?
Kolejna "super" rzecz
Nadzieja Kalifornii na budowę szybkiej kolei
Geolodzy z PANu o globalnym ociepleniu
Antykonsensus: petycja oregońska
Odnawialne planety
Rozjaśnianie chmur i drzewa pod ziemią
Malediwy nie chcą zatonąć


Klimatyczna ruletka

Ruletka KlimatycznaŚwietną ilustracją do dyskusji o wyborach i ryzyku zmian klimatu są diagramy ze stron MIT Joint Program on the Science and Policy of Global Change.
Jeśli będziemy robić to, co do tej pory (Business As Usual - BAU), czyli nie próbujemy ograniczać emisji CO2, spalimy dostępne nam węgiel i ropę, to stężenie dwutlenku węgla wzrośnie do 900 ppmv.
O ile wzrośnie wtedy średnia temperatura Ziemi?

pl Czytaj więcej


Kronika Rozdroża: 2009-03-16

NanotechnologieNaukowcy twierdzą: globalne ocieplenie może być kontrolowane
Naukowcy - zmartwieni, ekonomiści - optymistyczni, w sprawie zmian klimatu
Europejski projekt rozwoju nanomateriałów dla zwiększenia wydajności komórek słonecznych
Duński port - miastem wolnym od paliw kopalnych
Bateria, która ładuje się w 20 sekund
Europejskie metody promowania energii słonecznej zawitały do USA


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto