Artykuły

Czy klimat ociepla się czy ochładza

wahania-tempDavid R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł "Czy klimat ociepla się czy ochładza?".
Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania średniej temperatury Ziemi.


Arktyka Zaczyna Coroczne Topnienie, Balansuje na Cienkim Lodzie

nsidc-old-ice-animationW ostatnich dniach lutego lód w Arktyce osiągnął maksimum i rozpoczął letnie topnienie w znacznie gorszym stanie, niż normalnie, stwierdza raport National Snow and Ice Data Centre (NSIDC).

Jeśli przyjrzeć się po prostu powierzchni lodu, sprawy nie wyglądają aż tak źle, jak w ostatnich latach. Pokrywa lodowa jest o 5 procent większa, niż w rekordowym 2006 roku, choć wciąż jest o 4 procent poniżej średniej z lat 1979-2000.


Piramida Zmian Klimatu

zanieczyszczeniaPiramida finansowa to zwykłe oszustwo. Każda kolejna generacja inwestorów jest spłacana przez kolejną generację inwestorów. W końcu system rozpada się, bo nowa generacja inwestorów nie może spłacić transakcji poprzedniej. Brzmi to bardzo podobnie do obecnej sytuacji ze zmianami klimatu, którą mamy obecnie...


Hydroelektrownie - zaniedbywane źródło energii odnawialnej

hydroplantAmeryka Północna - USA, Kanada i Meksyk, zużywają 25% światowych zasobów ropy i emitują 25% światowych emisji CO2.

Jeśli mamy odejść od paliw kopalnych w transporcie, ogrzewaniu mieszkań czy energetyce, musimy rozwijać inne źródła energii.


OPEC: kraje wydobywające ropę nie odpowiadają za zmiany klimatu

opec-oil"Kraje wydobywające ropę nie są odpowiedzialne za zmiany klimatu", stwierdził Abdullah al-Badri - Sekretarz Generalny OPEC, podczas Międzynarodowego Szczytu Naftowego w Paryżu. "Odpowiadają za nie kraje uprzemysłowione, które spalają paliwa kopalne i emitują te wszystkie zanieczyszczenia".


Uczniowie stają na nogi

walk-to-schoolKażdego ranka, około 450 uczniów dociera 17 trasami autobusowymi do 10 szkół podstawowych w miejscowości Lecco nad Jeziorem Como we Włoszech. Autobusy są absolutnie zeroemisyjne...

By zmierzyć się z otyłością dzieci, lokalnymi korkami drogowymi i emisjami gazów cieplarnianych z samochodów: dzieci powinny chodzić do szkoły!


Raport: Obowiązkowe użycie w benzynie domieszek biopaliw nie ograniczy emisji

biodieselWprowadzenie domieszek z biopaliw do benzyny nie ograniczy emisji gazów cieplarnianych - stwierdza opracowanie opublikowane w American Economic Journal: Economic Policy.

Badania stwierdzają, że nawet może zwiększyć sumaryczną emisję.


Antarktyda: Lodowiec Szelfowy Wordie stał się historią, lodowce Wilkinsa i Larssena zagrożone

wilkinsiceshelf120U.S. Geological Survey (USGS) wspólnie z British Antarctic Survey stwierdziły, że lodowiec szelfowy Wordie, cofający się przez ostatnie 40 lat, znikł zupełnie. USGS potwierdziła też, że znikła północna część lodowca szelfowego Larsen - od roku 1986 lodowiec ten stracił 8500 km2 lodu.


Polska elektrownia węglowa na czele! ...listy "brudnej 30" Unii Europejskiej

elektrownia-belchatowPierwsze miejsce na wątpliwie prestiżowej liście emitujących najwięcej dwutlenku węgla elektrowni zajęła nasza elektrownia w Bełchatowie, wyrzucając do atmosfery w zeszłym roku blisko 31 milionów ton tego gazu - o 2.5 miliona ton więcej niż w roku 2007. Dzięki temu sama elektrownia w Bełchatowie wyrzuciła do atmosfery tyle gazów cieplarnianych, co cała Chorwacja...


Co Amerykanie wiedzą o źródłach energii

climate-change-knowlegdeOrganizacja Public Agenda przedstawiła trzeciego kwietnia raport pod tytułem "Amerykanie Popierają Pakiet Polityki Energetycznej, ale Nie Są Chętni do Ponoszenia Kosztów" ang.

Uderzające jest, jak niewielka jest wiedza społeczeństwa o paliwach kopalnych i odnawialnych źródłach energii. Ludzie nie wiedzą nawet, co to jest!


Czy wzrost cen ropy w 2008 Był Przyczyną Kryzysu?

crudePęknięcie bańki na rynku nieruchomości i kryzys bankowo-finansowy absorbują obecnie uwagę większości ludzi tak bardzo, że nawet nie przyjdzie im do głowy, że związany z niedoborami ropy szok energetyczny był czymś więcej niż drobnym elementem recesji.

Szokom naftowym i wzrostom jej ceny zawsze towarzyszyła recesja.


Europa przygotowuje się na następstwa zmian klimatu

moorgateAdaptacja do następstw zmian klimatu w ocieplającym się świecie staje się gorącym tematem po obu stronach Atlantyku. Komisja Europejska właśnie przedstawiła białą księgę na ten temat.

Klęski żywiołowe niszczące zbiory rolne, wzrost śmiertelności, tropikalne choroby, utrudniony dostęp do wody pitnej - do przygotowania się wezwała KE.


Chiny i Indie obawiają się polityki klimatycznej

climate-negotiationPropozycje polityk klimatycznych rozważanych w USA, Unii Europejskiej i Japonii wywołują niezadowolenie Chin i Indii.

USA, Unia Europejska i Japonia, obawiając się, że po wprowadzeniu podatków na emisję dwutlenku węgla kraje nie prowadzące takiej polityki staną się dla biznesu znacznie bardziej konkurencyjne.


Norweski Fundusz Ropy Naftowej inwestuje w zielone projekty

norwayNorwegia zamierza przeznaczyć miliardy dolarów swoich dochodów z ropy na inwestycje w przyjazne środowisku technologie i projekty rozwoju zrównoważonego na rynkach wschodzących.

Norwegia odkłada część przychodów ze sprzedaży ropy na specjalnym funduszu, wartym 300 miliardów dolarów.


Arktyka wolna od lodu za 30 lat

arcticNowe analizy przewidują, że już za 30 lat w Arktyce może zniknąć około 80 procent lodu. Dotychczasowe szacunki mówiły, że nastąpi to za 90 lat.
Powierzchnia Oceanu Arktycznego pokryta lodem pod koniec lata skurczy się do około 1 miliona km2, w porównaniu do 7 milionów km2 w ostatnich dwóch dekadach XX wieku i 4.5 miliona km2 w ostatnich dwóch latach.


USA: jaki jest koszt zapobiegania zmianom klimatu?

climateusaRepublikanie znają na to odpowiedź: w przypadku wprowadzenia w życie postulowanego przez Prezydenta Obamę planu handlu emisjami będzie to kosztować przeciętną amerykańską rodzinę 3100 dolarów rocznie w formie wyższych wydatków na energię i towary.

Czy to wiarygodne wyliczenia? Niekoniecznie.


Richard Heinberg: Kiedy To Nastąpi

Richard HeinbergOgólnie rzecz biorąc obraz jest klarowny. Kombinacja Oil Peak, Zmian Klimatu i pęknięcie matki wszystkich baniek spekulacyjnych doprowadzi do kolapsu światowej gospodarki, a być może nawet samej cywilizacji. Jeśli mamy zapobiec najgorszemu kryzysowi, który poskutkuje nieopisanym zniszczeniem, śmiercią i tragedią, musimy natychmiast zrestrukturyzować światowy system energetyczny i finansowy.

Jednak prognozowanie globalnej katastrofy to śliska sprawa, bo każdy chce wiedzieć, kiedy dokładnie ona nastąpi. I tu jest problem.


Oszczędzanie energii - potrzeba współczesności czy medialny slogan?

easy-ways-save-energy-homePodsumujmy kilka faktów.

Energia jest podstawą działania naszej cywilizacji. Bez niej nie ma fabryk, transportu, ogrzewania, nawet żywności. Istoty żywe potrzebują jedzenia, aby je pozyskać zużywają na to energię. Oczywiście w tym procesie zużywają jej mniej, niż zdobywają (inaczej giną). Jest tylko jeden gatunek, który wyłamuje się spod tej reguły...


Energy Saving Trust: Potrzebujemy oszczędności jak w czasie wojny

ridewithhitler-shortLudzie powinni powrócić do "oszczędności z czasów II Wojny Światowej", naprawiania rzeczy, spędzania wakacji na miejscu i oszczędzania żywności.

Ekooszołomy? Nie - tak uważa finansowana przez rząd brytyjski poważna agencja Energy Saving Trust.


St Loius: Załamanie transportu publicznego

busOd poniedziałku 6 kwietnia transport publiczny w St. Louis zostanie radykalnie zredukowany - objęty nim obszar z dnia na dzień skurczy się o 2/3.

Przedsiębiorstwo transportu miejskiego zwolni 1/4 ze swoich 2300 pracowników. Przyczyną jest kryzys finansowy - przedsiębiorstwo transportu miejskiego ma w tym roku deficyt 45 milionów dolarów.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto