Artykuły

Strony Negocjacji Klimatycznych spoglądają na USA

Climate-changeKiedy Prezydent Obama zadebiutuje w przyszłym tygodniu w międzynarodowej debacie o zmianach klimatu, oczekiwania będą wysokie: Europa ma nadzieję, że Stany Zjednoczone pomogą zakończyć pat pomiędzy bogatymi, a biednymi krajami, jak rozdzielić obciążenia związane z redukcją emisji węglowych.


EPA: Czyste paliwa to rozwiązanie problemów społecznych

field"Przechodzenie Stanów Zjednoczonych na czyste paliwa odnawialne ma szanse złagodzić palące bolączki społeczne i rozwiązać długoterminowe problemy społeczeństwa amerykańskiego, od produkcji towarów, przez bezpieczeństwo narodowe, aż po zapewnienie czystej wody", stwierdziła Lisa Jackson, Administrator EPA (U.S. Environmental Protection Agency).


Klimat zmienia granice w Europie - i na świecie

alpyGranica pomiędzy Szwajcarią i Włochami musi być poprowadzona na nowo. Winny nie jest konflikt dyplomatyczny, a ocieplenie klimatu. Granica biegnie po lodowcach, a te znikają. Podobny problem jest na granicy włosko-francuskiej i włosko-austriackiej.

Włoska Partia Demokratyczna przygotowuje już nawet nową ustawę ustalającą przebieg granic.


Oszczędzanie przez wyłączanie

pcZ opublikowanego właśnie dokumentu pt. "PC Energy Report 2009" dowiadujemy się, jak wiele zanieczyszczeń można uniknąć i ile pieniędzy zaoszczędzić, wyłączając nieużywane komputery.

Te maszyny zwiększają emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 20 milionów ton rocznie.


Zielone życie w czasach recesji

recesjaDla wytrawnych snowboardzistów Bajkalsk od dawna jest pięknym ośrodkiem, gdzie dzięki niewielkiej liczbie gości każdy mógł poczuć się jakby był właścicielem gór, już za 5000 rubli ($175) dziennie można samotnie szusować po jednej z sześciu długich tras, przez cały czas nie widząc żywej duszy.


Życie w Epoce Głupoty

Age-of-stupidLondyn tonie, nie uda się po raz trzeci odbudować Nowego Orleanu, Arktyka topnieje. Rolnictwo upadnie, co stanie się przyczyną zamieszek, a w końcu runie cała cywilizacja…
Taką wizję przedstawia wstęp do nowej produkcji brytyjskiego kina niezależnego "The Age of Stupid" ("Epoka Głupoty").


Czy Wojskowi Wytyczą Drogę do Zieleńszych Technologii?

EcogranadePrezydent Dwight Eisenhower ostrzegł przed rozpełzaniem się "kompleksu wojskowo-przemysłowego", który mógłby działać jako niewidoczna ręka popychająca ludzkość do samozagłady.

Być może jednak, stanie się tak, że ten groźny "kompleks wojskowo-przemysłowy" koniec końców ocali ludzkość przed zagrożeniem zmianami klimatu?


Topnienie Arktyki jest groźbą dla ludzkości

Arctic"Jestem wstrząśnięta, głęboko wstrząśnięta" - mówi Katey Walter, ekolog z Uniwersytetu w Fairbanks na Alasce. "Byłam na Syberii kilka tygodni temu, a ostatnio na badaniach terenowych na Alasce. Wieczna zmarzlina szybko roztapia się w całej Arktyce, wszędzie tworzą się jeziora, a z nich bąbluje metan".

Jednak nawet ona nie oczekiwała tak gwałtownego biegu wydarzeń.


Dokąd zmierzamy: Oil Peak i Kryzys Finansowy

oil peakPrawie wszystkie analizy gospodarcze, jakie oglądamy, czynią podstawowe założenie, że obecny kryzys finansowy jest czasowym zaburzeniem.
Według tych analiz czeka nas powrót wzrostu, w kształcie litry V lub ewentualnie U, szczególnie, jeśli zastosuje się stymulację finansową, a gospodarka powróci do Wzrostu-Jak-Zawsze.


Arcybiskup Canterbury: Bóg "nie ześle nam szczęśliwego zakończenia"

Rowanwilliams"Bóg nie zainterweniuje, aby zapobiec działaniom ludzkości prowadzących do katastrofalnego niszczenia środowiska", ostrzegł Arcybiskup Canterbury.

W swoim wykładzie, Dr Rowan Williams wezwał do "radykalnej odmiany serc", aby zapobiec katastrofalnym zmianom klimatu.


Stanowisko polskich geologów wobec globalnego ocieplenia

GoryCzasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Geofizycznego (AGU) opublikowało wyniki sondażu przeprowadzonego wśród specjalistów w dziedzinie nauk o Ziemi, z którego wynikało, że niemal wszyscy specjaliści od zmian klimatu byli przekonani co do słuszności teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia. Sceptyczni byli ci naukowcy, których dziedzina miała mało wspólnego z klimatologią.


Smog skraca Polakom życie o 9 miesięcy

smogChociaż najczęściej informuje się o smogu zatruwającym miasta w Chinach i Indiach, to jednak w Polsce wcale nie jest lepiej.

W bezwietrzne dni zanieczyszczenia emitowane przez kominy zakładów przemysłowych, silniki samochodów i piece węglowe nie są w stanie się rozwiać i gromadząc się przy powierzchni ziemi zatruwają nasz układ oddechowy.


EPA podgrzewa atmosferę przed debatą o emisjach

Power-plantAmerykańska Agencja Ochrony Środowiska wysłała do Białego Domu propozycję zakwalifikowania dwutlenku węgla jako niebezpiecznego dla ludzi - krok, który może doprowadzić do zduszenia emisji gazów cieplarnianych w wielu obszarach gospodarki.


"Nano powiększy globalne zanieczyszczenia"

trafficW Indiach ruszyła produkcja kosztującego 2000 dolarów małego auta Tata Nano. Wielu ludzi, którzy dotychczas nie mogli sobie pozwolić na zakup samochodu, szczególnie w Indiach, kupi Nano.

To będzie wielka zmiana. Wpłynie to zarówno na zanieczyszczenia, emisje gazów cieplarnianych i ceny paliw.


Po 20 latach: Nowe życie Zimnej Fuzji Jądrowej?

coldfusionCzy w społeczności naukowej ociepla się klimat dla zimnej fuzji?
Minęło 20 lat, od kiedy Martin Fleischmann i Stanley Pons, ogłosili odkrycie czegoś, co uważali za "zimną fuzję" - zachodzącą w temperaturach pokojowych reakcję jądrową, która wydawała się generować nieoczekiwane ilości ciepła.


IEA: Kryzys ekonomiczny spowoduje długoterminowy wzrost emisji

energiaKryzys ekonomiczny może obniżyć emisje węglowe w krótkim horyzoncie czasowym, lecz na dłuższą metę skutkuje ich wzrostem.

Przyczyną tego jest wstrzymaniem inwestycji w czyste technologie - kryzys wpłynął na ich ograniczenie znacznie silniej, niż ktokolwiek to przewidywał, stwierdził Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energii IEA.

Inwestycje w efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii i elektrownie jądrowe z braku środków są masowo odkładane lub zamykane.


Głębokowodne odwierty naftowe zarzucane, możliwy przyszły spadek wydobycia

odwiertyFirmy naftowe odkładają lub likwidują projekty głębokich odwiertów oceanicznych ropy i gazu, co już w roku 2011 może spowodować zmniejszenie dostaw ropy o 2.4 miliony baryłek dziennie, stwierdza Morgan Stanley.

Projekty odwiertów głębokowodnych, planowane jeszcze w sierpniu 2008 roku, pozwoliłyby na wydobywanie 6.3 milionów baryłek ropy dziennie. Jednak już blisko 40% z nich zostało przerwanych lub opóźnionych.


Światowy rynek ogniw słonecznych w ciągu jednego roku podwoił się

panele-sloneczneMoc zainstalowanych na świecie paneli słonecznych osiągnęła w zeszłym roku 6 GW - to wzrost o 110 procent względem roku 2007!
Dzięki temu wartość sprzedaży na rynku ogniw słonecznych w roku 2008 sięgnęła już ponad 37 miliardów dolarów.

Produkcja ogniw słonecznych osiągnęła w roku 2008 poziom 6.85 GW, co stanowi prawie podwojenie względem 3.44 GW z roku 2007.


Zapewnienie żywności, energii i wody stanie się coraz trudniejsze

suszaProfesor John Beddington, jeden z wiodących naukowców brytyjskich, ostrzegł polityków i przemysłowców, że mamy co najwyżej 20 lat, aby przygotować się na nadciągający sztorm - wywołane przez zmiany klimatu problemy z zapewnieniem dostaw żywności i wody oraz trudności z zapewnieniem energii. W przeciwnym wypadku mogą nas czekać zamieszki, konflikty i masowe migracje.

Problemy nasili postępujący wzrost populacji i zmiana zwyczajów żywieniowych prowadząca do wzrostu zapotrzebowania na żywność, wodę i energię, co spowoduje wzrost cen i doprowadzi do powszechnych niedoborów.


Rezerwy wody dla Pekinu wysychają

chinska-suszaHebei, prowincja w północnych Chinach, która dostarcza Pekinowi znacznej części potrzebnej wody, sama ma jej poważne niedobory.
Pekin i okoliczne regiony, wliczając w to większą część prowincji Hebei, każdego roku, poczynając od 1999, cierpi z powodu susz.

Hebei, będące częścią wysuszonej chińskiej północy, jest jednym z dużych dostarczycieli wody do pobliskiego Pekinu i Tiencin - dwóch rozrastających się miast, liczących razem 28 milionów ludzi (3/4 ludności Polski) i cierpiących na wyczerpywanie się zasobów.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto