Artykuły

Kurt Cobb: Dopóki nie ma jednoznacznych dowodów

ksiazkaWłaściwie nikt rozsądnie myślący nie czeka na jednoznaczne, kompletne dowody. Po prostu dlatego, że należałoby znać wszystkie możliwe fakty i wiedzieć na pewno, jakie będą ich przyszłe następstwa - można na to czekać w nieskończoność.

Co mają na myśli ludzie, mówiąc, że chcą wstrzymać się z działaniami, aż będą mieli pewność?


Koniec amerykańskich przedmieść?

przedmiesciaAmerykańskie przedmieścia powoli zamieniają się w slumsy. Kryzys sprawił, że wypielęgnowane domki pustoszeją, a przestępczość wzrasta.

Rosnąca liczba opuszczonych domów oraz spadek aktywności policji sprzyjają włamywaczom - w ostatnim roku liczba włamań wyraźnie wzrosła.


Obsesja na punkcie plastikowych torebek napędza ekologiczną ignorancję

plasticbagsNie zrozumcie mnie źle - też nie lubię plastikowych torebek. Zużywamy ich zbyt wiele, tak jak praktycznie wszystkich produktów wytwarzanych z zasobów planety. Używamy ich przez kilka minut, a rozkładają się przez kilka stuleci. Zaśmiecają okolicę i powodują problemy dla zwierząt morskich.
Jednak ich rzeczywisty wpływ na środowisko jest mikroskopijny. W każdym razie w porównaniu do wszystkich innych następstw naszych działań.


Ponura diagnoza dla planety

icewarmingKiedy "Niewygodna Prawda" weszła na ekrany w 2006 roku, panowało ogólne przekonanie, że mamy jeszcze 2-3 dziesięciolecia na uporanie się z problemem. W ostatnim roku okres ten skurczył się do dekady. W ostatnim miesiącu profesor Penny Sackett zakomunikował że mamy na to sześć lat.


Nicholas Stern: Projekt Bezpieczniejszej Planety - Jak Zarządzać Zmianami Klimatu i Doprowadzić do Nowej Epoki Postępu i Dobrobytu

zmiany-klimatuZmiany klimatu, choroby, brak wody i spadek plonów będą nasilane przez globalne ocieplenie. To nie są różne problemy, ale powiązane ze sobą elementy. Podobnie jest z biedą. Następstwa zmian klimatu uczynią biednych jeszcze biedniejszymi, a głodnych jeszcze głodniejszymi.


Cofanie się lodowców w Andach zapowiada światowe problemy z wodą

lodowiec-chacaltayaBoliwia odpowiada jedynie za znikomą część światowych emisji gazów cieplarnianych. Wkrótce zapłaci nieproporcjonalnie wysoką cenę: gwałtowny zanik lodowców i znaczący spadek dostępnych zasobów wody.

Kontynuacja trendu ocieplania się klimatu spowoduje, że wiele z lodowców w Andach zniknie w przeciągu najbliższych 20 lat.


Spięcia na liniach wysokiego napięcia

energy-gridLokalny opór wobec linii transmisyjnych odcina klientów od źródeł zielonej energii, której potrzebują.

Wzrastająca ilość wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych jest kluczowym składnikiem rozpatrywanych przez Kongres i Senat USA projektów energetycznych i klimatycznych.


Sobota Wielkanocna roku 1722

historia-wyspy-wielkanocnejTego dnia holenderski admirał, Jacob Roggeveen, żeglując przez Pacyfik, odkrył nieznaną wyspę.

Na wyspie żyło w skrajnej nędzy 3000 ludzi, choć jeszcze niewiele wcześniej kwitła tam wyjątkowa cywilizacja.


Jak przekonać ludzi, że powinniśmy odejść od paliw kopalnych?

kwiatyDla tych, którzy chcą przekonać ludzi, że ze względu na Zmiany Klimatu powinniśmy odchodzić od paliw kopalnych mam jedną radę: Nie próbujcie.

Elegancką stroną tego wielokierunkowego podejścia jest to, że któryś z tych argumentów zawsze trafi do Twojego słuchacza, niezależnie od tego, kim on będzie.


Produkcja biopaliw zagraża zasobom wody

biopaliwoProdukcja etanolu może pochłaniać nawet do trzech razy więcej wody, niż uważano wcześniej, stwierdza nowy raport, który ukaże się 15 kwietnia w dzienniku Environmental Science & Technology.

Jak stwierdzają naukowcy, litr etanolu może wymagać ponad 2100 l. wody.


Kryzys wodny w Los Angeles i Mexico City; kto następny?

suszaKryzys wodny dręczy dwa z największych miast świata - Mexico City na 36 godzin odcięło dostawy wody dla ludności, a Los Angeles jest w środku największego kryzysu wodnego w historii.

Problem ten dotyczy nie tylko dwóch największych miast zachodniej półkuli, ale też wielu innych.


Kryzys Oil Peak: Priorytety

gas-stationW ciągu najbliższych kilku lat większość z nas będzie musiała dokonać wielu ważnych decyzji, które głęboko wpłyną na resztę naszego życia.

Świat wchodzi w okres wielkiej zmiany paradygmatu, a nasze miejsce w nim za 10 czy 20 lat będzie znacząco różne od dzisiejszego.


Piaski roponośne w kryzysie

oil-sandW ciągu ostatnich trzech miesięcy wstrzymano projekty warte 60 miliardów dolarów dotyczące eksploatacji piasków roponośnych w północnej Albercie.
Liczne firmy, w tym Royal Dutch Shell, Petro-Canada i SunCor, zamroziły wielomiliardowe projekty - w niektórych przypadkach na czas nieokreślony.


Thomas Homer-Dixon: Dopuśćcie do dyskusji pesymistów

shoppingEtykietowanie prognoz pesymistów jako 'przepowiedni Kasandry' jest destruktywne: to właśnie bezrefleksyjny optymizm wpakował nas w obecne bagno, a właśnie obawy i ostrożność mogą nas z niego wyciągnąć.

U podstaw obecnego kryzysu wcale nie leży nadmiar obaw, lecz ich zupełny brak.


Do zobaczenia w sądzie: Shell porzuca plany ograniczenia emisji węglowych przy eksploatacji piasków roponośnych

shellProjekt eksploatacji piasków roponośnych w Kanadzie doznał właśnie kolejnego PR-owego uszczerbku.

Koncern naftowy Royal Dutch Shell wycofał się ze swojego wcześniejszego prawnie wiążącego zobowiązania, że zmniejszy emisje węglowe do poziomu odpowiadającego eksploatacji lekkiej ropy.


Proste rozwiązanie

moneyJakie mechanizmy wprowadzić, żeby ograniczyć zużycie paliw kopalnych i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych?
System handlu emisjami? Więcej norm w transporcie, budownictwie, elektrowniach? Promocja postaw proekologicznych w mediach? Przydzielanie indywidualnych limitów emisji? Wszystko to jest mało skuteczne i skomplikowane.


Lasy deszczowe w głębi kontynentów zapewniają sobie deszcz

rainforestLasy deszczowe Amazonii i Afryki określa się często jako płuca planety. Nowe badania pokazują, że mogą być też jej sercem, współuczestnicząc w mechanizmie transportu wody na skalę kontynentalną.

Teoria pozwala wyjaśnić, jak to się dzieje, że położone w głębi kontynentów lasy otrzymują równie wiele opadów jak wybrzeże.


Szczyt wydobycia ropy to już Przeszłość: Rozpoczyna się Epoka Przejściowa

brak-ropyJak pisaliśmy wcześniej za TheOilDrum ang światowe wydobycie ropy naftowej osiągnęło szczyt i weszło w fazę nieodwracalnego spadku. Tym samym weszliśmy w nową epokę, w której stajemy w obliczu prowadzenia życia z ograniczonym dostępem do energii.


Bezprecedensowa susza w australijskim spichlerzu - dorzeczu Murray-Darling

susza"Długi czas trwania i głębokość suszy w dorzeczu Murray-Darling, szczególnie w ostatnich trzech latach, są bezprecedensowe", stwierdził Rob Freeman, kierujący odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami wody Murray-Darling Basin Authority, przedstawiając ostatni raport o suszy.


Czy klimat ociepla się czy ochładza

wahania-tempDavid R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł "Czy klimat ociepla się czy ochładza?".
Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania średniej temperatury Ziemi.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto